Yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler! 10 adım

Benzin ve dizel akaryakıta zam çok fazla yapıldığı için artık araç kullanırken yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler nelerdir bunları öğrenmemiz ve uygulamamız iyi olacak çünkü uygulayacağınız her adım daha az yakıt tüketimi anlamına geldiği gibi daha az yakıt ile daha çok yol yapabilirsiniz.

1. Daha az seyahat edin

Birkaç saatliğine park edilmiş bir aracı sürdüğünüzde motorun soğuk olduğunu ve ilk 8 km için çok daha fazla yakıt kullandığını biliyor muydunuz? İdeal olarak, tüm günlük işlerinizi tek bir yolculukta birleştirirsiniz. Çoğu zaman, günü bırakmak ve aileyi toplamak için dışarı çıkmanız mümkün değil, ancak süpermarket dükkanını yapmak veya bir gazete satın almak için ayrı ayrı dışarı çıkmamaya çalışmak mümkün değil.

2. Aracı sakin kullanın

Trafik sıkışıklığına takılmadan zamanınızı harcayabileceğiniz birkaç kötü yer var, ama aynı zamanda seyahat etmenin çok pahalı bir yolu. Her durduğunuzda ve trafikte başladığınızda, aracınızın ilk vitese ve tekrar hareket etmek için çok miktarda yakıta ihtiyacı vardır. İkinci vites çok daha iyi değil. En iyi çözüm, acele saatlerde seyahat etmemek. Ayrıca, trafiğin önünüzde ne yaptığını anlamaya çalışarak ve hızlanıp fren yapmak yerine yavaş bir hızda ilerleyerek biraz yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. Eğer aceleyle saatlerce seyahat etmeniz gerekiyorsa, o zaman normal bir benzin ya da dizelden daha az yakıt kullanan bir hibrid araba satın almayı düşünebilirsiniz .

3. Pencereleri kapatın (ve eğer varsa, sunroof)

Şehirde sürüş yaparken (bkz. Yukarıda) bir sorun değil, ama şehir dışında veya otoyolda ve daha hızlı hareket ettiğinizde, aracınızın şekli çok önemlidir. Araba tasarımcıları aerodinamik diyorlar ve ‘sürükle’ azaltmak ve aracı olabildiğince şık hale getirmek için çok çaba sarf ediyorlar. Arabanız gittikçe rüzgar gürültüsü yapan her şey aslında aracınızı çalıştırmak için daha pahalı hale getiriyor. Aracınızın tasarımı hakkında fazla bir şey yapamazsınız, ancak pencereleri ve sunroof açık bırakarak daha da kötü hale getirmekten kaçınabilirsiniz. Yılın çoğu için havalandırma deliklerini kullanmak ve hava çok sıcak olduğunda havalandırma kullanmak daha iyidir.

4. Tavan rafı veya kayak kutusunu çıkarın

Bu sadece pencereleri açık bırakmak gibi, ama daha da kötü. Tavan rafı boş olsa bile, sürtünmeyi arttırır ve aracınızı daha fazla yakıt tüketir, büyük bir kayak kutusu ise çatınıza takılan başka bir arabaya sahip olmak gibidir. En yeni tavan rafları ve kayak kutuları, takılması ve çıkarılması için hızlı ve kolaydır, bu yüzden onları kullanmadığınız zamanlarda onları saklamaya gayret edin.

5. Gereksiz ağırlık taşıma

Vücudunuz gibi, arabanız daha fazla ağırlık taşımak için daha fazla yakıta ihtiyaç duyar. Bu yüzden, gerekmedikçe ağır bir sırt çantası giymeyecekseniz, arabanızın bagajında, ihtiyacınız olmadıkça bir şeyleri bulundurmayın. İronik olarak, ürün (ağır suçlar golf kulüpleri ve arabalarıdır) ağır ağırdır, daha az önyükleme yapmaktan kaçınırsınız ve yakıt tüketiminiz üzerindeki etkisi o kadar büyük olur.

6. Sorunsuz bir şekilde hızlandırın

Hareket etmenin en mükemmel yolu sabit bir hızda (ideal olarak yaklaşık 50mph) ve en yüksek viteste (beş veya altı). Yani, eğer hasta bir sürücüyseniz, daha düşük yakıt faturalarınız olacak – bu kadar basit. Sollamadan kaçınmak gerçekçi değil, ama bir sonraki arabanın ışığında bir arabayı geçmek için hızlanan çok az nokta var – bir sonraki dolumda yakıt faturanızda anlık bir hazine ortaya çıkıyor.

7. Gaz pedalına çok fazla basmayın

Bu her zaman insanları şaşırtıyor. Sadece ne tür bir donanıma sahip olmakla kalmaz. Yüksek bir viteste ve mantıklı bir hızda seyahat ediyor olabilirsiniz, ancak eğer daha düşük bir vitese geçmekten kaçınmak için gaz pedalına uzun bir yol katıyorsanız ( dördüncü olarak, örneğin, daha az değil daha fazla yakıt kullanıyorsunuz. Açık bir şekilde, eğer aracınızda otomatik bir vites kutusu varsa (bunu yapıp yapamayacağınızı bileceksiniz), o zaman muhtemelen hangi viteste olduğunuzu seçmek daha iyi bir iş olacaktır, bu yüzden sorun değil.

8. Klimayı kapatın

Bütün yıl boyunca hava sahasını terk etmek cazip. Kışın buğulan pencereleri durdurur ve arabanın içindeki sıcaklığı düşünmenize gerek yoktur, ancak biraz yakıt kullanır, bu yüzden sıcak olmadığında kapatmanızı tavsiye ederiz (çoğu arabalarda düğmenin bir kar tanesi sembolü vardır).

9. Hız sınırına sabitleyin

Yasayı ihmal ederseniz, özellikle uzun otoyol yolculuklarında hız sınırının üzerine çıkarak yolculuğunuzdan biraz zaman geçirebilirsiniz. Ancak, yaklaşık 20 dakika erken bir saatte, 200 metrelik bir yolculuğa, saatte 70 km yerine 80 km hızla ulaşabiliyor olsanız da, aynı zamanda yanlış bir ekonomi. Araba 20 dakika daha az çalışırken, seyahat ederken çok daha fazla yakıt kullanıyor. Bu 20 dakika, 7 TL’ye kadar daha fazla yakıta mal olabilir.

10. Lastik basınçlarınızı düzenli olarak kontrol edin

Lastik basıncı ne kadar düşük olursa, aracın yolun aşağısına gitmesi için gereken yakıt o kadar fazla olur. Lastikleri kontrol etmek için her iki haftada bir beş dakika almanızı öneririz. Basıncın ne olması gerektiğinden emin değilseniz, normal olarak, kilit kapağının yanında bulunan figürleri sürücü kapısının içinde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir