WWW mucidi Tim Berners-Lee Tanıyalım!

Tim Berners-Lee, sürdürülebilir Web standartlarını geliştirmeyi amaçlayan bir organizasyon olan World Wide Web Consortium’un Kurucusu ve Direktörüdür. Ayrıca Web Science Trust‘ın ortak direktörü olan World Wide Web Foundation’ın direktörü olarak çalışmakta ve Southampton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde profesördür. Tim Berners-Lee‘nin tüm katılımlarına ve ödüllerine daha ayrıntılı bir bakış, resmi biyografi sayfasında bulunabilir.

Tim Berners-Lee kimdir?

Tim Berners-Lee (1955 doğumlu), Dünya Çapında Ağın yaratılmasıyla ilişkilendirilen kişi olarak bilinir. Başlangıçta, herhangi bir coğrafi konumdaki herhangi bir bilgisayar sisteminden, bir köprü sistemi (bir sonraki nesneyi “bir parça içeriğe” bağlayan basit metin bağlantıları) ve Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) kullanarak, herhangi bir bilgisayar sistemindeki bilgileri paylaşma ve düzenleme fikrini ortaya koydu. Bilgisayarların Web sayfalarını alabileceği ve alabileceği bir yol. Berners-Lee ayrıca , her Web sayfasının arkasındaki standart programlama dilinin yanı sıra her Web sayfasının kendine özgü bir tanımını veren bir URL (Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi) HTML (HyperText Markup Language) yaratmıştır.

Tim Berners-Lee, World Wide Web’in fikri ile nasıl ortaya çıktı?

CERN’de, Tim Berners-Lee, bilginin nasıl paylaşıldığını ve organize edildiğini giderek daha fazla hayal kırıklığına uğrattı. CERN’deki her bilgisayar, benzersiz oturum açma gerektiren farklı bilgileri depoladı ve her bilgisayara kolayca erişilemedi. Bu durum, Berners-Lee‘nin, World Wide Web olan bilgi yönetimi için basit bir öneri ortaya koymasını sağladı.

Tim Berners-Lee interneti icat etti mi?

Hayır, Tim Berners-Lee interneti icat etmedi. İnternet 1960’ların sonlarında çeşitli üniversiteler ve ABD Savunma Bakanlığı (ARPANET) arasında işbirliğine dayalı bir çaba olarak kuruldu. Tim Berners-Lee, zaten var olan İnternet’i World Wide Web’in nasıl işleyeceğinin temeli olarak kullandı. İnternetin ilk günleri hakkında daha fazla bilgi için İnternet’in Tarihçesi’ni okuyun.

İnternet ve World Wide Web arasındaki fark nedir?

İnternet, birbiriyle bağlantılı birçok farklı bilgisayar ağından ve kablodan ve kablosuz aygıttan oluşan geniş bir ağdır. Diğer taraftan, Web, Web’deki diğer köprülere bağlanan bağlantılar (köprüler) kullanılarak bulunabilen bilgilerdir içerik, metin, resim, film, ses vb. İnterneti diğer bilgisayarlara ve ağlara bağlanmak için kullanıyoruz; bilgileri bulmak için Web’i kullanıyoruz. World Wide Web, İnternet olmadan kuruluşundan beri var olamazdı.

“World Wide Web” ifadesi nasıl ortaya çıktı?

Resmi Tim Berners-Lee SSS’ye göre , “World Wide Web” ibaresi, alliterative niteliği için seçildi ve Web’in global, merkezi olmayan formatını (yani bir web) en iyi tarif ettiği için. Bu ilk günlerden beri ifade, ortak kullanımda sadece Web olarak adlandırılmak üzere kısaltılmıştır.

İlk oluşturulan web sayfası neydi?

Tim Berners-Lee tarafından yaratılan ilk Web sayfasının bir kopyası The World Wide Web Project’te bulunabilir. Web’in sadece birkaç yıl içinde ne kadar ilerlediğini görmenin eğlenceli bir yolu. Aslında, Tim Berners-Lee, dünyanın ilk web sunucusu olarak hareket etmek için ofisini NeXT bilgisayarı kullandı.

Bir Web Öncü: Tim Berners-Lee

Sir Tim Berners-Lee , 1989 yılında World Wide Web‘i kurdu. Sir Tim Berners-Lee (2004 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından öncü çalışmalarından ötürü şövalye edildi), hiperlinkler aracılığıyla özgürce bilgi paylaşımı fikrinden kaynaklandı, HTML (HyperText Markup Language) oluşturdu, ve her bir Web sayfasının benzersiz bir adrese veya URL’ye (Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyici) sahip olduğu fikriyle ortaya çıktı.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir