Watt nedir?

Watt (kısaltılmış W) türkçe okuşunusu Vat uluslararası Birimler Sistemi (olan SI ) ait standart birim gücü ( enerji birim zamanda), bir eşdeğer joule saniyede. Watt, elektrik enerjisinin atıldığı hızı veya elektromanyetik enerjinin yayıldığı, emildiği veya yayıldığı hızın belirtilmesi için kullanılır.

DC (doğru akım) ve düşük frekanslı AC (alternatif akım) elektrik devreleri ve sistemlerinde güç, akımın ve voltajın ürünüdür . Güç, voltajın karekötü ile direncin oranına ve direnç ile çarpımın kareköküne oranlıdır . Akımın, voltajın, sinyal gücünün sabit olduğu bir devreyi düşünün. Amper olarak akım ile temsil edilmesi durumunda I ile temsil edilir volt olarak, gerilim (ya da potansiyel farkı) E ve ohm olarak theresistance ile temsil edilir, R, aşağıdaki denklemler tarafından temsil edilen watt bölgesi forpower tutmak P :

P = EI

P = E 2 / R

P = I 2 R

Radyo frekansı (RF) devrelerinde ve sistemlerinde, güç hesaplamaları daha karmaşıktır. Bunun nedeni, yüksek frekanslarda AC‘nin sadece dirençle değil, reaktanstan etkilenmesidir . Inthese durumlarda, güç hesaplaması için basit bir formül yoktur. Bununla birlikte, yayılan veya yayılan RF gücü, bir RF wattmetre denilen aninstrument kullanılarak doğrudan ölçüm ile belirlenebilir.

Çok yüksek veya çok düşük güç gerektiren durumlarda, güç üniteleri elde etmek için yaygın olarak kullanılan önek çarpanları kullanılır. Dağılmış ya da yayılan gç artışları oranı olarak, bir kilowatt (kW) 1000 W‘ye eşittir; bir megawatt (MW), 10 6 W‘ye eşittir; Bir gigawatt (GW), 10 9 W‘ye eşittir. Güç azaldıkça, bir milwatt (mW), 0.001 W’ye eşittir; bir microwatt mikro dalga (µW), 10 -6 W‘ye eşittir ; bir nanowatt (nW), 10 -9 W‘ye eşittir.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir