VPN nedir? ne için VPN kullanılır?

VPN nedir? ne için VPN kullanılır? Bir sanal özel ağ (VPN), genel bir Internet bağlantısından özel bir ağ oluşturarak çevrimiçi gizlilik ve anonimlik sağlar. VPN‘ler internet protokolünüzün (IP) adresini maskeleyerek çevrimiçi işlemleriniz neredeyse izlenemez. En önemlisi, VPN servisleri, güvenli bir Wi-Fi etkin noktadan bile daha fazla gizlilik sağlamak için güvenli ve şifreli bağlantılar kurar.

Neden bir VPN’ye ihtiyacınız var?

Web’de gezinmek veya güvenli olmayan bir Wi-Fi ağında işlem yapmak, özel bilgilerinizi ve tarama alışkanlıklarınızı açığa çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, bir VPN olarak bilinen bir sanal özel ağ, çevrimiçi güvenlik ve gizlilik konusunda endişelenen herkes için bir zorunluluktur.

Hareket halindeyken, kafeteryada beklerken e-postaları okuyarak veya doktor ofisinde beklerken banka hesabınızı kontrol ederek geçirdiğiniz zamanları düşünün. Parola gerektiren özel bir Wi-Fi ağında oturum açılmadıkça, çevrimiçi oturumunuz sırasında iletilen tüm veriler, aynı ağı kullanan yabancıların gizlice dinlenmelerine karşı savunmasızdır.

Şifreleme , e-posta göndermek çevrimiçi alışveriş veya fatura ödeme: VPN sağlar ve anonimlik online faaliyetleri korunmasına yardımcı olur. VPN’ler ayrıca web’inizin anonim olarak gezinmesine yardımcı olur.

VPN gizliliğinizi nasıl korur?

VPN’ler, yerel ağınız ile başka bir yerde, başka bir yerde olduğu gibi bir çıkış düğümü arasında bir veri tüneli oluştururlar. Bu avantaj, çevrimiçi özgürlüğe, ya da favori uygulamalarınıza ve web sitelerine, dünyanın her yerinden, evdeymiş gibi erişme olanağı sağlar.

VPN alırken nelere dikkat edilmeli?

VPN piyasası seçenekler ile doludur, bu yüzden bir VPN için alışveriş yaparken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Senin için neyin önemli olduğunu düşün. IP adresinizi maskeleyerek anonim olarak internette gezinmek mi istiyorsunuz? Bilgilerinizin herkese açık Wi-Fi‘de çalınmasından korkuyor musunuz? Dünyanın neresinde olursanız olun, en sevdiğiniz programları izleyebilmek isteyen sık seyahat edenler misiniz?

İyi bir VPN, tüm üç kutuyu kontrol edecektir, ancak burada dikkate alınması gereken diğer noktalar.

VPN nasıl seçilir?

Ortak Wi-Fi kullanırken güvende olmanın en iyi yolu bir VPN çözümü kullanmaktır. Ama bir VPN’yi seçmenin en iyi yolu nedir? Bir VPN sağlayıcısı seçerken sormanız gereken bazı sorular.

  1. Gizliliğinize saygı duyuyorlar mı? VPN kullanmanın amacı gizliliğinizi korumaktır, dolayısıyla VPN sağlayıcınızın da gizliliğinize saygı duyması çok önemlidir. Kayıt dışı bir politikaya sahip olmalılar, yani çevrimiçi aktivitelerinizi hiçbir zaman takip etmeyecek veya günlüğe kaydetmeyecekleri anlamına gelir.
  2. En güncel protokolü çalıştırıyorlar mı? OpenVPN, PPTP gibi diğer protokollerden daha güçlü güvenlik sağlar.
  3. Veri limitleri belirliyorlar mı? İnternet kullanımınıza bağlı olarak, bant genişliği sizin için büyük bir belirleyici faktör olabilir. Veri limitleri olmadan tam, ölçülmemiş bant genişliği elde edip edemeyeceğinizi kontrol ederek hizmetlerinin gereksinimlerinize uyduğundan emin olun.
  4. Sunucular nerede bulunur? Hangi sunucu konumlarının sizin için önemli olduğuna karar verin. Web’e belirli bir yerel ayardan erişiyormuş gibi görünmek istiyorsanız, o ülkede bir sunucu olduğundan emin olun.
  5. Birden fazla cihazda VPN erişimi kurabilecek misiniz? Ortalama bir tüketici gibiyseniz, genellikle üç ila beş cihaz kullanırsınız. İdeal olarak, VPN’yi hepsinde aynı anda kullanabilirsiniz.
  6. Kaça mal olacak? Fiyat sizin için önemliyse, ücretsiz bir VPN’nin en iyi seçenek olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı VPN hizmetlerinin size maliyet getirmeyebileceğini unutmayın, ancak sık sık reklam yayınlamak veya kişisel bilgilerinizin üçüncü taraflara toplanması ve satılması gibi başka şekillerde “ödeme” yapabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz seçenekleri karşılaştırırsanız, ücretsiz VPN’leri bulabilirsiniz:

Bir VPN seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok nokta vardır, bu nedenle ev ödevlerinizi ihtiyaçlarınız için en uygun hale getirdiğinizden emin olun. Hangi sağlayıcıyı seçerseniz seçin, iyi bir VPN’nin halka açık bir Wi-Fi etkin noktadan daha fazla güvenlik, gizlilik ve anonimlik sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir