Uyuşturucu ve Alkol Bağımlılığı Tedavisi

Uyuşturucu ve Alkol Bağımlılığı Tedavisi Milyonlarca Amerikalı, aslında 22,5 milyon kişi, uyuşturucu veya alkol kullanım bozuklukları için tedaviye ihtiyaç duyuyorlardı. Bağımlılık, iyi bir araştırmaya sahip bir alandır, ihtiyaç duydukları yardımı sormaya hazır olan ve bir daha sağlıklı yaşam. Fakat aynı zamanda tedavi seçeneklerinin ilk bakışta ezici olabileceği anlamına da geliyor.

Bir bağımlılığım olduğunu nasıl bilebilirim?

Teknik olarak “bağımlılık” terimi, teşhis geldiğinde artık kullanılmamaktadır. Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabının son baskısında, uyuşturucu bağımlılığı ve alkol bağımlılığı “kullanım bozuklukları” (Alkol Kullanımı Bozukluğu; Opioid Kullanım Bozukluğu) olarak adlandırılmaktadır. Bir kullanım bozukluğunun en yaygın üç belirtisi, aynı etkiyi elde etmek için zaman içinde maddenin daha fazlasına gereksinim duymayı, kullanımın durması sırasında yoksunluk semptomlarını yaşamayı ve büyük bir sorun olduğunu bildiğinizde bile vazgeçememeyi içerir.

Kullanım bozuklukları, sahip olduğunuz semptomların sayısına bağlı olarak hafif ila şiddet arasında değişebilir. Bu belirtiler şunlardır:

 • Uyuşturucu veya alkol kullanımını sınırlayamamak.
 • Kullanmayı azaltmak için başarısız girişimlerde bulunmak.
 • Maddeyi kullanarak veya elde etmek için çok zaman harcamak.
 • Kullanmak için istekleri yaşayın.
 • Kullanımdan kaynaklanan iş, okul veya aile sorumluluklarının gerisinde kalıyor.
 • Kullanımının neden olduğu problemlerin farkında olduğunda bile kullanmaya devam etmek.
 • Kullanmak için eski ilgi alanlarını veya hobileri terk etme.
 • Sürüş gibi güvenli olmayan durumlarda alkol kullanmak veya uyuşturucu kullanmak.
 • Aynı etkiyi elde etmek için daha fazla madde gerektirir.

İyileştirme yolunda ilk adım ne olmalı?

Yardım istemek, bağımlılık modelini değiştirmede size en iyi şansı verir. Tek başına gitmek nadiren işe yarıyor ve izole etmek sizi sadece nüksetme için ayarlayacaktır. Yardım almak, doktorunuza, bir akıl sağlığı uzmanına veya sevdiklerine konuşmak gibi görünebilir. Ayrıca Anonim Alkolikler gibi bir destek grubuna katılarak ve yerel önerilerde bulunarak yabancıların desteğini de yazabilirsiniz. Bağımlılık yaygındır, bu yüzden doktorunuzu veya danışmanınızı hala şok etmekten korkmayın. Onların işi, bir sonraki adımı atmana yardım etmektir.

Doktor veya akıl sağlığı uzmanı görmem gerekiyor mu?

Evet. Gizliliğinize saygı göstereceklerdir, bu nedenle kullanım kalıplarınızla ilgili tüm bilgileri paylaşmakta özgürsünüz. Bir doktor veya akıl sağlığı uzmanı, bir kullanım bozukluğunun kriterlerini karşılayıp karşılamadığınızı belirlemek için sizi değerlendirebilir. İçme ve uyuşturucu kullanımı vücudunuza ciddi zararlar verebilir, bu nedenle doktor tarafından kontrol altına alınması önemlidir. Fizik muayene ve diğer gerekli testleri yapacaktır. Randevunuza gittiğinizde, deneyimlediğiniz semptomları, kullanım alışkanlıklarınızı ve son zamanlarda meydana gelen diğer stresli yaşam olaylarını doktorunuzla paylaşın. Onlara verebileceğiniz daha fazla bilgi, alacağınız daha iyi bakım.

Bir bağımlılıkla sevilen birine nasıl yardım edebilirim?

Öncelikle, iyileşmenin değişime istekli olmasını gerektirdiğini anlayın. Ancak bu, sevdiklerinize zararlı davranışları hakkında yaklaşmak için kaya diplerine çarpana kadar beklemek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Bir müdahale planlamayı düşünüyorsanız ya da bağımlılığınız hakkında sevdiklerinize yaklaşıyorsanız, her zaman bir profesyonelle ilk olarak bir zararı nasıl önleyeceğinizi konuşun. Zor konuşmaları yapmak için yanınızda olmanızı tavsiye edebilirler. Sevdiğiniz kişi değişmeye hazır değilse, Al-Anon gibi kendi kendine yardım grupları da sizin ve aileniz için duygusal destek ve rehberlik sağlayabilir.

Uyuşturucu ve Alkol bırakma yöntemleri

İlaç ve alkol kullanım bozuklukları için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Hangisinin sizin için en uygun olduğunu nereden biliyorsunuz? Yıldız tedavi programı:

 • Detoksifikasyon desteği sunun.
 • Bağımlılığın etkilediği tüm kişilerin ihtiyaçlarını ele alın.
 • Danışmanlık ve davranışsal destek sunun.
 • Bir seçenek olarak ilacı düşünün.
 • Diğer akıl sağlığı sorunları için sizi değerlendiriniz.
 • Sağlıklı baş etme becerileri ve alışkanlıkları hakkında sizi eğitin.
 • Gelecekteki kullanımları önlemek için takip hizmetleri sağlayın.

Tedaviye aramaya karar verdiğimde ne olacak?

Uyuşturucu ve alkol kullanımını bırakmanın üç ana bileşeni vardır. Birincisi detoksifikasyon, bir kimsenin bu maddeyi kullanmamasından dolayı madde vücutlarını bırakabilir. Semptomların yoğunluğunu azaltmak için sıklıkla bu aşamada ilaç reçete edilir. İkinci adım, ek ilaçları, danışmanlık ve diğer akıl sağlığı sorunlarının değerlendirilmesini de içeren tedavi arayışını içerir. Tedavi ayaktan ya da yatarak tedavi programlarında gerçekleşir. Bağımlılığa bağlı stigma tedavi görmek isteyen birçok kişi caydırmak, ancak ihtiyacınız olan yardım almak önemlidir. Son olarak, maddenin tekrarlanmasını önlemek için uzun vadede destek bulmanız gerekecektir.

Yatarak ya da ayakta tedaviyi seçmeli miyim?

Mevcut kaynaklara bağlı olarak, sağlık sigortanızın kapsamaya istekli olduğu şey, bozukluğun yoğunluğu ve kullanım bozukluğunun türü, ruh sağlığı uzmanları yatarak ya da ayakta tedavi davranışını tedavi edebilir.

Yatarak tedavi – Yatan hastalıklar, şiddetli bağımlılıklara sahip kişiler için konut, tıbbi bakım ve terapi sağlayan 24-7 tesistir. Uyuşturucu veya alkol kullanım bozuklukları için tedavi gören kişilerin yarısından fazlası yatarak tedaviye katılır. Yatan tedavi programları arasında kısa süreli detoks merkezleri, birkaç haftadan bir yıla kadar süren uzun süreli programlar veya bağımsız yaşama geçişi engellemek için konut sağlayan kurtarma programları yer almaktadır. Ekstra akıl hastalığı tanısı olanlar için ekstra destek veya suç geçmişi olan kişiler için uzun süreli programlar sıklıkla önerilir.

Ayakta tedavi – bireysel terapi seansından haftada bir kez bireysel ve grup terapisi, psikoeğitim sınıfı ve diğer aktiviteleri sunan daha yoğun günlük programlara kadar uzanabilir. Ayırıcı faktör, ayakta tedavi uygulamasının 24-7 olmaması ve her zaman yerinde tıbbi bakım sağlamasıdır. Bireyler detoks merkezlerinden ya da daha uzun yatarak tedavi programlarından ayakta tedaviye geçebilirler.

Hangi tedavi türlerinin çalıştığı kanıtlanmıştır?

Birçok tedavi tipi ve çoklu davranışsal müdahaleler bağımlılığı tedavi etmede etkili olmuştur. En yaygın kullanılan tedavi, insanların bağımlılık yaratan olumsuz düşünce kalıplarını ve davranışlarını değerlendirmelerine ve düzeltmelerine yardımcı olan bilişsel davranışçı terapidir. REBT gibi davranışsal terapi, sobride devam etmeyi teşvik eden pozitif takviye stratejileri sağlayabilir. Grup terapisi, bireysel danışmanlık ile eşzamanlı olarak gerçekleştiğinde de etkili olduğunu kanıtlamıştır. Çok boyutlu aile terapisi, bir aile sisteminin işleyişinin iyileştirilmesinin, uyuşturucu ve alkol bağımlılığının tetikleyicilerini nasıl azaltabileceğini inceler.

Tedavi bağımlılığında giderek yaygınlaşan bir araç, motivasyonel görüşme (MI olarak da bilinir) olarak adlandırılır. Doktorlar, terapistler ve diğer sağlık profesyonelleri tarafından kullanılan motivasyonel görüşme, bir kişinin davranışları durdurmaya ve tedaviye aramaya hazır olduklarını değerlendirmesine yardımcı olan bir konuşma tekniğidir. Bir kişiyi bir alışkanlığı değiştirmeye ikna etmeye çalışmak yerine, MI uyuşturucu ve alkol kullanma ve bunları kullanmayla ilgili iyi şeyler ve kötü şeyler olduğunu kabul eder. Bu kalıcı bir değişiklik yapmaya doğru ilerlerken bireyin daha rahat olmasına yardımcı olur.

Reçete yazılacak mıyım?

İlaç tek başına ilaç ve alkol kullanım bozukluklarını tedavi edemez, ancak geri çekilme semptomlarını ve nüks olasılığını azaltmada son derece etkilidir. Farmakoterapi ayrıca, uyuşturucu ve alkol kullanımını teşvik eden anksiyete ve depresyon gibi diğer akıl hastalıklarının semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. İlaçlar genellikle opioidlere (reçeteli ilaçlar ve eroin dahil) ve alkole bağımlı olanlar için reçete edilir.

Opioid kullanımı ilaçları arasında metadon, buprenorfin ve naltrekson bulunur. Metadon ve buprenorfin, istekleri azaltmak ve yoksunluk semptomlarının yoğunluğunu azaltmak için çalışmaktadır ve naltrekson, opioidleri beyninde normal etkilerine sahip olmaya devam etmektedir. Bu ilaçlar bağımlılığı tedavi etmemekle birlikte, terapi için bireyin hazırlanmasına yardımcı olur ve hangi değişimlerin onları kontrol altında tutabileceğini değerlendirir.

Alkol kullanım ilaçlar naltrekson, akamprosat ve disülfiram içerir. Akamprosat, depresyon veya anksiyete hissi gibi geri çekilme semptomlarını azaltır, böylelikle relaps olasılığını azaltır. Disülfiram (Antabuse olarak da bilinir), biri mide bulantısı ve yüz kızarıklık gibi alkol aldığında istenmeyen fiziksel reaksiyonlar üretir.

Nüksü önlemek için hangi yaşam tarzı değişikliklerini yapabilirim?

Bir tedavi programından çıktıktan sonra, eve döndüğünüzde eski tetikleyicilerinizin kapıda bekleyeceğini görebilirsiniz. Arkadaşlarınızın ve ailenizin iyileşme konusunda ciddi olduğunuzu açıklamak önemlidir. İçmeye veya uyuşturucu kullanımına dayanmayan ilişkiler geliştirin. Destek gruplarının ne zaman ve nerede bulunduğunu bilin. Eski alışkanlıkları teşvik eden insanlardan, yerlerden ve etkinliklerden uzak durun. Kullanım bozukluğu olan çoğu insan relaps yaşamaktadır. Bir nüksetme üzücü olsa da, umudunu bırakmak için bir mazeret değildir.

Daha sağlıklı bir yaşam sürmek, ruh halinizi yükseltebilir, size enerji verebilir ve alkol veya uyuşturucu için istekleri azaltabilir. Uygun bir gece uykusuna kavuşmak, düzenli egzersiz yapmak ve stresle başa çıkmak çok büyük bir fark yaratabilir. Farkındalık ve yoga gibi rahatlama teknikleri de iyileşmede etkili olabilir.

Alkol ve uyuşturucu kullanım bozuklukları gerçekten tedavi edilebilir mi?

Evet! Bununla birlikte, detoksun sadece ilk adım olduğunu unutmayın. Bağımlılık kroniktir, yani hayat boyu sürecek bir zorluktur. Stresli olaylar, anksiyete, depresyon ve diğer faktörler bir nüksetme tetikleyebilir, bu nedenle çoğu insanın bırakma kararları için uzun vadeli desteğe ihtiyacı vardır. Belki de maddeyi her zaman arzulayacaksın, ya da istemezsin, ama vücuduna girenleri kontrol edebilirsin. Unutma, kullanmadığınız bir gün, yaptığınızdan daha iyi. İyileşmene bugün başlamak için seçim yap.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir