Cumartesi, Şubat 27Kişisel Blog Sitesi

Uydu Nedir? Uydu Ne İşe Yarar?

Bir uydu bir gezegen ya da yıldızın etrafında uydu nedir? dönen bir ay, gezegen ya da makinedir. Örneğin, Dünya bir uydu, çünkü güneşi yörüngendir. Aynı şekilde, ay bir uydu çünkü Dünya yörüngesinde. Genellikle, “uydu” sözcüğü, uzaya fırlatılan ve Dünya’nın etrafında ya da uzayda başka bir bedende hareket eden bir makineye atıfta bulunur.

Dünya ve ay, doğal uyduların örnekleridir. Binlerce yapay veya insan yapımı yörünge yörüngesi. Bazıları meteoroloji uzmanlarının hava durumunu tahmin etmelerine ve kasırgaları izlemelerine yardımcı olan gezegenin fotoğraflarını çeker. Bazıları diğer gezegenlerin, güneşin, kara deliklerin, karanlık maddenin veya uzak gökadaların fotoğraflarını çeker. Bu resimler bilim adamlarının güneş sistemini ve evreni daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor.

Yine de diğer uydular, televizyon sinyalleri ve dünyanın dört bir yanındaki telefon görüşmeleri gibi iletişim için kullanılır. 20’den fazla uydudan oluşan bir grup, Global Konumlandırma Sistemini veya GPS’i oluşturur. Bir GPS alıcınız varsa, bu uydular tam konumunuzu bulmanıza yardımcı olabilir.

Uydular Neden Önemlidir?

Uyduların kuş bakışı, bir zamanlar dünyanın büyük alanlarını görmelerini sağlıyor. Bu yetenek, uyduların yerdeki enstrümanlardan daha hızlı, daha fazla veri toplayabileceği anlamına gelir.
Uydular ayrıca Dünya yüzeyinde teleskoplardan daha iyi bir alana dönüşebiliyor. Çünkü uydular, manzarayı yer seviyesinden engelleyebilecek atmosferdeki bulutların, tozların ve moleküllerin üzerinde uçarlar.

Uydulardan önce, TV sinyalleri çok uzağa gitmedi. TV sinyalleri sadece düz çizgilerle hareket eder. Böylece Dünya’nın eğrisini takip etmek yerine hızla uzaya sürüklenirlerdi. Bazen dağlar ya da yüksek binalar onları engellerdi. Uzaklara yapılan telefon görüşmeleri de bir problemdi. Telefon kablolarını uzun mesafelerde veya su altında kurmak zor ve çok maliyetli.

Uydularla, TV sinyalleri ve telefon görüşmeleri bir uyduya yukarı doğru gönderilir. Sonra, neredeyse anında, uydu onları Dünya’daki farklı yerlere geri gönderebilir.

Uyduların Parçaları Nelerdir?

Uydular birçok şekil ve boyutta gelir. Fakat çoğu en az iki bölümden oluşur – bir anten ve bir güç kaynağı. Anten, genellikle Dünya’ya ve Dünya’dan bilgi gönderiyor ve alıyor. Güç kaynağı bir güneş paneli veya batarya olabilir. Güneş panelleri güneş ışığını elektriğe çevirerek güç üretir.
Birçok NASA uyduları kameralar ve bilimsel sensörler taşır. Bazen bu araçlar toprak, hava ve su hakkında bilgi toplamak için Dünya’ya işaret eder. Diğer zamanlarda güneş sisteminden ve evrenden veri toplamak için uzaya bakarlar.

Uydular yörüngesel nasıl?

Çoğu uydu, roketlerde uzaya fırlatılıyor. Bir uydu, Dünya’nın yerçekiminin çekilmesiyle hızı dengelendiğinde Dünya’yı yörüngede bırakır. Bu denge olmadan, uydu düz bir çizgide uzaya uçacak ya da Dünya’ya geri dönecekti. Uydular farklı yüksekliklerde, farklı hızlarda ve farklı yollarda Dünya yörüngesindedir. En yaygın iki yörünge türü “jeo-statik” (jee-oh-STAY-shun-air-ee) ve “polar” dır.
Jeostatısal bir uydu, ekvatordan batıya doğuya doğru gidiyor. Aynı yönde hareket eder ve aynı hızda Dünya dönüyor. Yeryüzünde, jeostatif bir uydu, her zaman aynı konumun üzerinde olduğu için hala duruyor gibi duruyor.

Kutup yörüngesindeki uydular kutuptan kutba doğru kuzey-güney yönünde ilerler. Dünya altından döndükçe, bu uydular tüm dünyayı tarayabilir, her seferinde bir şerit.

Neden birbirinin içine çakışma uymuyor?

Aslında yapabilirler. NASA ve diğer ABD ve uluslararası kuruluşlar uzaydaki uyduları takip ediyorlar. Çarpışmalar nadirdir, çünkü bir uydu başlatıldığında, diğer uydulardan kaçınmak için tasarlanmış bir yörüngeye yerleştirilir. Ancak yörüngeler zamanla değişebilir. Ve daha fazla uydu uzaya fırlatıldıkça bir çarpışma şansı artar.
2009 yılının Şubat ayında, bir Amerikan ve bir Rus – iki iletişim uyduları uzayda çarpıştı. Bununla birlikte, bu iki insan yapımı uyduların yanlışlıkla çarpıştığı ilk kez olduğuna inanılmaktadır.

Uzayda İlk Uydu Nedir?

Sputnik 1 uzayda ilk uydu oldu. Sovyetler Birliği 1957’de başlattı.

NASA Uydularının Tarihi Nedir?

NASA, 1958’de Explorer 1 uydusundan başlayarak düzinelerce uyduyu başlattı. Explorer 1, Amerika’nın ilk insan yapımı uydusuydu. Gemideki ana enstrüman, uzaydaki yüksek enerjili parçacıkları kozmik ışınlar olarak ölçen bir sensördü.
Dünyanın ilk uydu görüntüsü, 1959’da NASA’nın Explorer 6’sından geldi. TIROS-1, 1960’da Dünya’nın uzaydan gelen ilk TV görüntüsü ile izledi. Bu resimler fazla ayrıntı göstermedi. Ancak, potansiyel uyduların insanların Dünya’yı ve mekânı nasıl gördüğünü değiştirmek zorunda olduklarını gösterdiler.

NASA bugün nasıl uydu kullanıyor?

NASA uyduları bilim insanlarının Dünya’yı ve mekânı araştırmasına yardımcı oluyor.
Dünyaya doğru bakan uydular bulutlar, okyanuslar, kara ve buz hakkında bilgi sağlar. Ayrıca ozon ve karbondioksit gibi atmosferdeki gazları ve Dünya’nın emdiği ve yaydığı enerji miktarını ölçer. Ve uydular orman yangınlarını, volkanları ve dumanlarını izliyor.

Bütün bu bilgiler bilim insanlarının hava durumunu ve iklimi tahmin etmelerine yardımcı olur. Bilgi ayrıca halk sağlığı görevlilerinin hastalık ve kıtlığı takip etmesine yardımcı olur; çiftçilere hangi bitkilerin ekileceğini bilir; Acil durum çalışanlarının doğal afetlere müdahale etmesine yardımcı olur.

Uzaya doğru bakan uydular çeşitli işlere sahiptir. Bazıları güneşten gelen tehlikeli ışınları izler. Diğerleri asteroitleri ve kuyruklu yıldızları, yıldızların tarihini ve gezegenlerin kökenini keşfederler. Bazı uydular başka gezegenlerin yakınında veya yörüngesinde uçarlar. Bu uzay aracı, Mars’taki suyun kanıtlarını arayabilir veya Satürn’ün halkalarının yakın plan fotoğraflarını çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir