Salı, Aralık 7Kişisel Blog Sitesi

Su Doğumu İçin Nasıl Hazırlanılır?

Su doğum için nasıl hazırlanır

Su doğumu mu düşünüyorsun? Suda doğum yapmanın avantajları ve dezavantajları, ne giyileceği ve ağrı kesici seçeneklerinin neler olduğu hakkında bilgi edinin.

Su doğumu nedir?

Su doğumu, derin bir banyo veya doğum havuzunu kullanarak suda doğum yapma sürecidir. İş esnasında suyun içinde olmanın ağrıdan kurtulmanın yanı sıra sudan daha rahatlatıcı bir şey olduğu gösterilmiştir. Su, kilonuzu desteklemeye yardımcı olabilir, iş esnasında hareket etmeyi ve kontrolde daha fazla hissetmenizi sağlar.

Su doğum yapabilir miyim?

Düşük riskli bir hamileliğiniz varsa ve ebe ya da obstetrik doktorunuz sizin ve bebeğiniz için suda doğumun güvenli olduğuna inanıyorsa, bu doğum sizin için bir seçenektir.

Aşağıdaki durumlarda:

 • Bebek makat ise,
 • İkiz ve üçüz gibi katlı hamileliğe sahipseniz,
 • Bebeğinizin dönem öncesi (37 haftadan az) doğması,
 • Bebeğiniz doğum öncesi veya doğum sırasında mekonyum geçirmesi,
 • Aktif Herpes, pre-eklampsi ya da toksemi var ise,
 • Enfeksiyona yada aşırı kanamaya sahipseniz,
 • Daha önce sezaryen ile doğum geçirdiyseniz su doğumu yapamayabilirsiniz.

Su doğumuna sahip olmanın herhangi bir dezavantajı var mı?

Bazı ağrı kesici seçeneklere sahip olmayacaksınız . Örneğin, havuza girmeden en az altı saat önce, pethidine gibi herhangi bir opiyata sahip olamazsınız ve bir epiduralınız olamaz.
Bir Tens makinesi kullanamayacaksınız .
Özellikle çok yakında havuza girerseniz kasılmalarınız yavaşlayabilir veya zayıflayabilir.
Havuz suyu doğumda çok soğuksa, bebeğinizin hipotermi riski vardır. Ancak ebeniz su sıcaklığını düzenli olarak kontrol edecektir. Bebeğinizin sıcaklığı düşükse, cildin cildinize temas etmesi ve ılık havlular size yardımcı olacaktır.
Bir komplikasyon varsa havuzu terk etmeniz gerekebilir.

Suda doğum yaparsam bebeğim boğulabilir mi?

Birçok kadın bebeğini suda doğursa boğulma riski olup olmadığını merak eder, ancak gerçekleşmesi pek olası değildir.

Bebeklerin rahimdeyken nefes almasına gerek yoktur. Çünkü annelerinden plasentadan gelen kandan oksijen alırlar. Suyun içinde doğduklarında vücutları ilk nefeslerini çekinceye kadar, rahimde olduğu gibi davranır, bu sırada akciğerleri açılır. Bir bebek sudan (rahim içinde) suya (doğum havuzunda) gelince, akciğerler açık değildir ve su giremez.

Bebeğiniz suda doğduktan sonra siz ve ebeniz onları yavaşça yüzeye getireceksiniz. Bebeğiniz sadece kısa bir süre su altında olacak ve sudan çıkana kadar nefes almayacaktır.

Bebeğiniz sadece aşağıdaki durumlarda risk altındadır:

 • Eğer başları su üstüne getirilirse ve tekrar aşağı indirilirse,
 • Plasentanın oksijen kaynağı etkilenirse,
 • Eğer sıcaklık aniden değişirse,

Ebe, bunun gerçekleşmediğinden emin olmak için dikkatli olacaktır.

Su doğum nerede olabilir?

 • Evde (kiralık bir doğum havuzu ile)
 • Bir doğum merkezinde
 • İş koğuşunda

Su doğumum için ne giymeliyim?

Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız o şekilde giyinebilirsiniz. Birçok kadın bikini giymeyi tercih eder. Diğerleri sadece sütyen giymeyi tercih eder. Biraz daha örtülü olmak istiyorsanız tişört veya yelek giyebilirsiniz. Çok uzunsa bükülebilir ve boynun içine sıkışabilir. Bazı kadınlar çıplak olmayı tercih eder.

Üst yarısında ne giydiğini hissederseniz sizin için iyi olur.

Alt yarısını almak en iyisidir, böylece ebe, doğuma yaklaşırken neler olduğunu görebilir. Ancak, pantolonunuzu o aşamaya kadar açık bırakmak isterseniz, bu da iyi olur.

Suda başka hangi ağrı giderim olabilir?

Su, bazen size verdiği destek ve baskı nedeniyle “doğanın epidural” veya “aquadural” olarak adlandırılır. Ancak, biraz fazladan ihtiyacınız varsa, doğum havuzundayken gaz ve hava (Entonox) kullanmak yaygındır. Entonox tüpü su geçirmezdir, bu yüzden havuzda kullanılabilir.

Suda doğum yaparsam optimal / gecikmeli kordon kelepçeleme yapabilir miyim?

Gecikmeli kablo kelepçesi (DCC) çok normal hale geldi. Doğum merkezlerinin çoğu, çalışma koğuşları ve ev doğum ekipleri her doğum için DDC yapmaya çalışacaktır. Bunun nedeni, plasentadan gelen kanın bebeğinize gitmesini engelleyene kadar ipi kesmekten uzak durmak, bebeğinizin demir seviyelerini ve sahip oldukları kök hücre miktarını artırabilir; bu da onların büyümesi ve bağışıklık sistemi ile yardımcı olacaktır. Birçok merkez DCC’yi normal olarak uygulamasına rağmen, bunu hastanenizin olmaması durumunda bunu doğum planınıza ekleyebilirsiniz.

DCC’nin gerçekleşmemesinin tek nedeni, siz veya bebeğiniz doğumdan hemen sonra kendiliğinden ortaya çıkıyorsa. Bebek yavaş nefes alıyorsa veya normalden daha fazla kanıyorsanız, ebe normalden önce kordonu kesmek zorunda kalabilir.

Su doğumunda ve sonrasında bebeğinizin ve sizin güvenliğiniz çok önemlidir ve bu her zaman öncelikli olacaktır.

Su doğumlarım varsa plasentayı nasıl teslim edebilirim?

Ebeniz plasentasyonu sağlamak için havuzdan çıkmanızı isteyebilir çünkü yer çekimi üçüncü aşamada yararlı olabilir. Ayrıca, bazı yeni annelerin doğumdan sonra veya doğumun üçüncü aşaması sırasında baygınlık yaşayabilecekleri gibi, acil durumlarda da size yardım etmeyi kolaylaştırır. Eğer aniden sağanak hissederseniz, sizi havuzdan hızlı ve güvenli bir şekilde çıkarmak zor olabilir.

Çoğu hastaneler, doğum merkezleri ve evde doğum ekipleri, plasentanın nasıl teslim edileceğine dair bir politikaya sahiptir ve bunların çoğu sizin güvenliğiniz için bir yatak, tuvalet, doğum dışkı veya yer altlığı üzerindedir. Lütfen bu politika hakkında ebenize danışın.

Plasentayı daha hızlı teslim etmek için enjeksiyon yapabilir miyim?

Havuza plasentanın verilmesini hızlandırmak için bir oksitosin enjeksiyonu verilebilir . Bunun gerçekleşmesi için uyluk ya da tabanınızın sudan biraz dışarı çıkarılması gerekecektir. Daha sonra plasenta vermek için havuzu birkaç dakika içinde terk etmeniz gerekecektir.

Su doğumu hakkında fikrimi değiştirebilir miyim?

Evet. Doğum planınızda olsa bile , havuza girmek istemediğinize karar verirseniz, yapmanız gerekmiyor.

Doğum havuzuna girip beğenmediysen tekrar çıkabilirsin.

Fikrinizi değiştirmek konusunda endişelenmeyin. Ebeler siz ve bebeğiniz güvende olduğunuz sürece sizi desteklemekten mutlu olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir