SSL sertifikası nedir? ne işe yarar?

SSL Sertifikaları, SSL sertifikası nedir? bir kuruluşun ayrıntılarına bir şifreleme anahtarını dijital olarak bağlayan küçük veri dosyalarıdır . Bir web sunucusuna kurulduğunda, asma kilidi ve https protokolünü etkinleştirir ve bir web sunucusundan bir tarayıcıya güvenli bağlantılar sağlar. Tipik olarak SSL , kredi kartı işlemlerini, veri aktarımını ve oturum açma işlemlerini güvenli hale getirmek için kullanılır ve daha yakın zamanlarda sosyal medya sitelerinin taranmasını sağlarken norm haline gelir.

SSL Sertifikaları birbirine bağlanır:

  • Bir alan adı, sunucu adı veya ana bilgisayar adı.
  • Bir organizasyon kimliği (şirket adı) ve yeri.

Bir kuruluşun tarayıcılarla güvenli bir oturum başlatmak için SSL Sertifikası web sunucusuna yüklemesi gerekir. Güvenli bir bağlantı kurulduğunda, web sunucusu ile web tarayıcısı arasındaki tüm web trafiği güvenli olacaktır.
SSL sertifikası nedir
Bir sertifika sunucunuza başarıyla yüklendiğinde, uygulama protokolü (HTTP olarak da bilinir) ‘S’ ‘güvenli’ anlamına gelen HTTP’lere dönüşür. Satın aldığınız sertifikanın türüne ve internette hangi tarayıcıda gezineceğinize bağlı olarak, tarayıcıda SSL Sertifikası yüklü bir web sitesini ziyaret ettiğinizde tarayıcıda bir asma kilit veya yeşil çubuk görüntülenir.

SSL Sertifikası Nasıl Çalışır?

SSL Sertifikaları, genel anahtar şifrelemesi adı verilen bir şey kullanır .

SSL Sertifikası Nasıl Çalışır

Bu özel kriptografi türü, rastgele oluşturulmuş sayıların uzun dizeleri olan iki anahtarın gücünü kullanır. Biri özel bir anahtar olarak adlandırılır ve biri genel anahtar olarak adlandırılır. Genel anahtar sunucunuz tarafından bilinir ve genel alanda kullanılabilir. Herhangi bir mesajı şifrelemek için kullanılabilir. Alice, Bob’a bir mesaj gönderiyorsa, onu Bob’un açık anahtarı ile kilitleyecektir, ancak şifrelenebilmesinin tek yolu, Bob’un özel anahtarı ile kilidini açmaktır. Bob kendi özel anahtarına sahip olan tek kişidir, bu yüzden Bob, Alice’in mesajını açmak için bunu kullanabilen tek kişidir. Bir bilgisayar korsanı, Bob’un kilidi açmadan önce mesajı yakalarsa, tek alacağı bilgisayar gücüyle bile kırılamayacakları bir kriptografik koddur.

Buna bir web sitesi açısından bakarsak, bir web sitesi ve bir sunucu arasında iletişim gerçekleşiyor. Web siteniz ve sunucunuz Alice ve Bob.

SSL Sertifikasına neden gerekli?

SSL Sertifikaları, kredi kartı bilgileri, kullanıcı adları, şifreler vb. Gibi hassas bilgilerinizi korur. Ayrıca:

  1. Verileri sunucular arasında güvenli tutar.
  2. Google Sıralamanızı artırır.
  3. Müşteri güvenini geliştirir / geliştirir.
  4. Dönüşüm oranlarını artırır.

SSL sertifikası sorgulama

SSL sertifikası sorgulama, web sitenizde ssl var mı? yok mu? varsa kaç bit? vs. tüm sorgulamayı yapabileceğiniz web adresini aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

globalsign.ssllabs.com

SSL sertifikası nereden alınır?

SSL Sertifikalarının güvenilir bir Sertifika Yetkilisi tarafından verilmesi gerekir. Tarayıcılar, işletim sistemleri ve mobil cihazlar güvenilir CA kök sertifikalarının listesini tutar.

Sertifikanın güvenilir olması için Kök Sertifikasının son kullanıcının makinesinde bulunması gerekir. Güvenilir değilse, tarayıcı son kullanıcıya güvenilir olmayan hata mesajları sunacaktır. E-ticaret söz konusu olduğunda, bu tür hata mesajları, web sitesinde derhal güven eksikliği ile sonuçlanır ve kuruluşlar, tüketicilerin çoğundan güven ve iş kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır.

GlobalSign gibi şirketler güvenilir Sertifika Yetkilileri olarak bilinir. Bunun nedeni, Microsoft, Mozilla, Opera, Blackberry, Java, vb. Gibi tarayıcı ve işletim sistemi satıcılarının GlobalSign’ın yasal bir Sertifika Yetkilisi olduğuna ve güvenilir SSL Sertifikaları yayınlamaya güvenilebileceğine güvenmektedir. Sertifika Yetkilisi, Kökeni, SSL Sertifikasının sağlayabileceği daha iyi “tanıma” ya da daha fazla uygulama, cihaz ve tarayıcıya dahil eder.

GlobalSign, 1996 yılında Avrupa’da kuruldu ve bölgedeki en uzun süredir devam eden Sertifika Yetkililerinden biri olmaya devam ediyor.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir