Şizofren hastalığından nasıl kurtulunur?

Şizofren hastalığından nasıl kurtulunur, Şizofren bir hastalıktır, bir düşünce değildir. Birçok farklı yolla ortaya çıkar ve birçok farklı sonucu vardır. Şizofreninin kesinlikle bir nedeni yoktur. Şaşırtıcı derecede karmaşık etkileşimlerle çalışan yüzlerce faktör vardır. Tüm bunların anlaşılması, muhtemelen on yılların titiz çalışması olacaktır. Sonunda, şimdi ‘şizofreni‘ dediğimiz şey yüzlerce daha iyi tanımlanmış şartlar olarak ortaya çıkacaktır.

Şizofreni için pek çok etkili tedavi vardır, ancak her hastada aynı sonuçlar alınmaz. Çoğu insan en azından akut dönemlerde ilaç tedavisine ihtiyaç duyar . Psikoterapi , sosyal beceriler ve mesleki eğitim, akran desteği ve güçlendirme yoluyla iyileşme son derece yararlıdır. Ama hiç kimsesizse işe yaramaz bu yüzden iyi konutlar bir ön şarttır.

Şizofren hastalığından kurtulmak

Olağanüstü bir insanın olağanüstü hayat hikayesini okumak üzeresiniz. Zihinsel Evladı: Zihinsel Hastalık Fırtınası Yoluyla Umutsuz Bir Şövalye adlı kitabında James Hickman, yoksulluk, yetim ve şizofreni ruh sağlığı savunuculuğu alanında lider bir psikoterapist olan Ruhsatlı Sertifikalı Sosyal İşçi olarak nasıl üstesinden geldiğini anlatıyor. ve diğerleri için bir ilham kaynağı.

Bay Hickman şöyle yazıyor: “Bir devlet psikiyatri hastanesinde kurumsallaşana kadar psikoterapist olma konusunda ciddi bir şey düşünmemiştim , 1998’de, 23 yaşındayken, ikinci psikotik kopuşumu yaşadıktan sonra kendimi buldum.

Bu, iki yıl önce şizofren tanısı konulmasından beri ilk defa, kendime bir akıl hastası olduğumu kabul edebildim. Benzer fenomeni yaşayan başka birçok insanın etrafında olmak benim için çok büyük bir etkiye sahipti. Elvis, Mafya’da ve bir tür dini figürün, hepsi bir arada sarılı olduğumu düşündüm . Diğer insanların çoğunun da benzer garip inançları vardı. Bir noktada, her şey haklı olamayacağımıza dair üzerime geldi. Antipsikotik ilaçlarla kombine edilen bu mantıksal akıl yürütme, hastaneye yatışımın iki haftası içinde olağan ruh halini kurtarmamı sağladı.

şizofren hastalığından kurtulmak

Psikiyatrist serbest bırakılmaya hazır olduğumu söyleyene kadar ek bir ay hastanedeydim. Oradayken, psikotik düşüncemi oradaki diğer hastalarla bitirmeme yardımcı olan mantığı paylaşmaya başladım.

Benim yaşımda olan bir genç adam akla geliyor. Ona sordum, “Bana bir çeşit mesih olduğunuzu söylüyorsunuz. Kendimle ilgili aynı şeyi düşündüm. İkimiz de nasıl haklı olabiliriz? Mesih olduklarını iddia eden tüm diğer insanları bir kenara bıraksak, aynı zamanda iki mesih de olabilir mi? Yeni arkadaşımın kendi psikozu azaldığında, birkaç gün sonra düşündüğü şey için oldukça aptalca hissediyordu. O, bütün bu aptal şeyleri düşündüğüne inanamıyorum. Hiç bir anlam ifade etmiyor. Cevap verdim, ‘Hey, bu konuda kendimi kötü hissetme. Ben de aynısını düşünüyordum. Hepsi kimyasal dengesizliğin bir parçası. Arkadaşım, konuşmamızın bir sonraki aşamasıyla ilgili sorulara dönüştüğü için gülümsedi, hastaneden ayrıldıktan sonra nerede yaşayacağız.

Bu mantıksal akıl yürütmenin bana doğal olarak gelmesinin bir sebebi , evreni bilimsel bir anlayışa sahip olmamızdı. Üvey babam Dave, bir makine mühendisi ve tanıştığım en zeki adamdı. Beynin temel olarak çok karmaşık bir makine gibi nasıl olduğunu anladım . Bu sebeple, zihni düzgün bir şekilde yapan kimyasalların zihnini temizleyebilecekleri ve akıl hastalığının bir parçası olan deneyimleri yaratabilecekleri kavramını kavramak daha kolay oldu.

Beynimin işleyişini birkaç yıl daha kontrol altına almak için ilaca ihtiyacım olduğu fikrine karşı dirençli kaldım. Ama gerçekliğin algılayışımın tekrar parçalandığını hissetmeye başladığımda, mantık devreye girdi ve daha sonraki yatışları önlemek için ilaçları zamanında almaya başladım. O zamandan beri hiç ilaç kullanmamıştım ve daha önce hiç bu kadar sakatlanmış olan psikotik belirtilerin bir nüksetmesini hiç yapmadım. İlaçlarımı alma kararımı güçlendiren bir diğer faktör de terapistimin her psikotik molada, orijinal kendimin biraz daha fazlasını kaybedeceğine dair uyarımıydı.

Antipsikotik ilaçları almayı reddeden şizofreni hastaları ile yaşadığım deneyimlerim bana anlattıklarını destekledi. Gerçekliğiyle o kadar çok psikotik mola veren insanlar gördüm ki, akılcı akıllarını yeniden kazanma yeteneklerini yitirdiler.

Şizofreniden kurtulmak

Devlet hastanesinde geçirdiğim süre boyunca, şizofreniden kurtulmak öğrenmeye geleceğim için tedavi edilen orta yaşlı bir kadın olan bipolar bozukluktan başka bir arkadaş edindim . Sigara içen sigaraların yanına oturduğumuzda bana “Hey, zihinsel sağlık profesyonelleri kendimiz olmak harika olmaz mıydı?” Diye sordu. Kim bizden daha iyi bir iş yapar? ‘ ‘Yeh’ dedim. ‘Bu doğru, ama böyle bir şeyi yapmak için gerekli olan bilgileri edinmeye nereden başlayacağımı bile bilmiyorum.’ ‘Sadece okula geri dönün. Bu tür işleri yapmak için insanlara ihtiyaç duyuyorlar ve doğal olacaksınız. Çalışmaya başlayacağım, kendim ‘.

Şizofreniden kurtulmak

2002 yılında, bir yazılım mühendisi olarak profesyonel bir kapasitede çalıştığı dışında, aynı akıl hastalığı olan şizofreni hastalığına yakalanmış genç bir bayanla tanıştığımda bir dönüm noktasına ulaştım. Bizim dostluk derin yollarla bana ilham verdi.

Bir güvenlik görevlisi olarak çalışıyordum, ama tıpkı olduğu gibi, bazı profesyonel kapasitelerde çalışabileceğime inanmaya başladım. O zaman, korunduğum motor fabrikasının etrafında dolaşırken, akıl hastalığı olan diğer insanlar için bir psikoterapist olma çağrısı yaptım.

‘İnsanların hayatlarını daha iyi bir şekilde değiştirmeye yardımcı olabildiğimde neden sadece güvenlik görevlisi olunur?’ Kendime sordum ve bunu yapmamak için iyi bir neden düşünemedim. Bu noktada, yıllar boyunca Huntsville’de (AL) Ruhsal Hastalıklar Ulusal İttifakı için gönüllü olarak çalışmıştım ve hatta şehrin kendi tüketici deplasman merkezindeki kurucu ortağı ve ilk Başkanı olmuştu . Tüketici deplasman merkezleri, akıl hastalıkları olan insanlar için kulüp aktiviteleri, eğlence aktiviteleri ve akran desteği alabilecekleri yerlerdir.

Ruhsal hastalığı olan diğer insanlarla iyi bir ilişkiye sahip olmaya devam ettim, tıpkı devlet hastanesinde olduğu gibi, ve bir lider olarak görüldüm. Ayrıca benimle çalışan akıl sağlığı uzmanlarıyla da iyi bir ilişkim vardı ve onların saflarına katılmalarını memnuniyetle karşılayacaklarını düşündüm. Kendi kendime şöyle dedim: “Jonah sadece bir kez büyük bir balık tarafından yutulmak zorundaydı. Deneyimlerimin birikimi beni bir akıl sağlığı uzmanı olma yolunda ilerletiyor. Huntsville, AL’deki memleketimdeki Alabama A & M Üniversitesi’nde Sosyal Hizmet programında okudum.

Şizofreniden tamamen kurtulmak mümkün mü?

On yıldır psikoterapist oldum ve deneyimlerim hakkında bir kitap bile yazdım. Bunu yaparken, sayısız insanın akıl hastalığından daha akılcı bir şekilde düşünmelerini öğreterek iyileşme bulmalarına yardımcı olma fırsatım oldu. Psikozum aracılığıyla bana yardımcı olan mantıksal mantık aynı zamanda müşterilerime sadece psikoz ile değil, depresyon ve anksiyeteyle de yardımcı oluyor .

Müvekkilimin kendilerine daha mantıklı düşünmelerini istedikleri soruları sormalarına meydan okuyorum. Mesela, ‘Gerçekten dünyanın sonu mu, çünkü herkesi her zaman mutlu edemem?’ veya ‘Gerçekten sadece korkunç mu, çünkü bir durum tam olarak nasıl istediğime gitmedi? Dünya çoğu zaman kaotik bir yer değil mi? ‘ veya ‘Neden bazen şeyler parçalanmamalı? Entropinin yasası ne durumda? ‘ ya da ‘Herkes beni her zaman sevmiyorsa neden berbat?’

Terapi, mantıksal düşünme ile ilgili değildir, ama önemli bir rol oynar. Terapi, aslında, bilime dayalı bir sanattır. İşte bu yüzden mantık ve akıl yürütme herkesin iyileşmesinde çok önemli bir rol oynayabilir. ”

Çok teşekkürler, Bay Hickman, hayat maceranızı paylaştığınız için. Yakın tarihli bir blogda psikiyatri ile iyileşme arasında ortak bir zemin bulmanın önemini anlattım.

İyileştirmeniz, pozisyonunuzdaki, ilaçlarınızdaki ve başka bir psikiyatristin yardımından elde edilenlerin sentezi, esnekliği , kendi kendine yardım, akran desteği ve tavsiyesini içerir. Ve başkalarına yardım ederek kendinize yardım ettiniz.

Özellikle, gerçekte sağlam bir tutumu geri kazanmak için mantık kullanımınızdan etkilendim. Ayrıca mantıksal olarak çok faydalı buldum, her ne kadar herkes psikotik bir bölümün ortasında bile mantıksal olma kapasitenize sahip değil.

Şizofreni bir şey olduğu fikrini aşmalıyız ve aynı zamanda ideolojiyi, insanların onlardan kurtulmasına yardım etmenin en iyi ya da tek tip bir yolu olduğunu düşünmeliyiz.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir