Sivilce Önleyici 6 Etkili Yöntem

Uyandığında ve aynaya baktığınızda, ne fark ediyorsunuz? Çoğu insan derilerini, karanlık çevrelerini ve siyah noktalarını gözlemler. Yani, cildinizi gözlemlediğinizde ve püskürme gibi akne fark ettiğinizde, bundan ne yaparsınız? Ve daha önemlisi, bu konuda ne yapabilirsiniz?

Televizyondaki reklamlardan, sivilce bakteriyel enfeksiyondan geldiğini duymuş olmalısınız. Eh, hepsi doğru değil. Ayrıca, kişinin hayatının ergen döneminde akne daha fazla olduğu doğrudur. Ama endişelenme! Siz bunu düzeltebilirsiniz.

7 cilt katmanının altında, deri altı yağ olarak adlandırılan ince bir yağ tabakası bulunur. Bu yağ tabakası vücudun metabolizması tarafından korunur.

Akne ve sivilce üreten süreçler, vücuttaki Pitta (ateş) ve Kapha (su ve toprak elementleri dengesi) dengesizliğinden kaynaklanır. Bu metabolizma değiştiğinde, esas olarak yaşam tarzımızdan dolayı, yağ tabakasının bileşimi de değişir ve akne ve sivilcelere neden olur.

Dengesizliğin başlıca nedenlerinden bazıları şunlardır:

1. Ergenlik – Üreme sisteminin üreme için vücudu hazırlamaya başladığı bir aşamadır. Bu aşamada oluşan doku, Sanskritçe Shukra (üreme ve rejeneratif doku) olarak adlandırılır. Ergenliğe giren kişi çeşitli duygular yaşar. Bu duyguların bazıları kişiyi heyecanlandırıyor. Kişi uyarma hissine dalmayı seçerse, Shukra üretimi artar ve cilt dokusunu uyarır. Cildimiz, bu aşamalar sırasında dokunmaya aşırı duyarlı hale gelir ve kolayca uyandırılır. Bu, ciltte sivilce formunu gördüğünüz zamandır.

Çözüm – Düşüncelerinizi temiz tutun. Bilinçaltınız, ona verdiğiniz şeyi alan ve çok değerli bir şekilde hazin tutan bir çocuk gibidir. Öyleyse, aklına sadece iyi olanı ver. Duyular reseptör olarak davranır. Yani, sadece iyi olanı al ve paylaş. Doğal olarak daha az sivilce ve sivilce olacaktır.1 bardak Triphala churna ve bir bardak suya bir tutam zerdeçal tozu ekleyin ve bir gece boyunca bırakın. Suya 1-2 sabun kurusu da ekleyebilirsiniz, böylece siz fırçalayınca sabun somunu köpürecektir. Ertesi sabah, suyu süzün ve yüzünü onunla yıkayın. Gün için emekli olmadan önce aynı uygulamayı tekrar edebilirsiniz.

2. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar uzanıp geç uyanma – Bu alışkanlığın sonuçları akne oluşumunun temel nedenlerinden biridir. Geç uyurken, vücudun metabolizması ve zihni aktif olmaya zorlanır. Gastrik sekresyonlar ve hormonal sekresyonlar vücutta salgılamaya zorlanır ve açlık, bir atıştırmalık veya diğerine ezilmenizi sağlar. Vücut aktif olsa da ne yediğinizi, ne içtiğinizi sindiremez, böylece bağırsaklardaki yiyecekler atığa dönüştürülür ve idrar, dışkı ve ter bezleri ile atılır. Çok fazla atık atıldığında pus formu olan büyük sivilceler.

Çözüm – Vücut, metabolik aktivitesi tarafından yönetilen belirli zamanlarda doğal olarak beslenir. Güneş doğduktan hemen sonra bir tekme başlangıç ​​içeceği gereklidir, bunu 8-11 arasında bir yemek arzusu izler. Bu sahip olmanız gereken ilk besleyici yemektir. Bu senin öğle yemeğin. Gıdalar karaciğer tarafından metabolize edildikten sonra, 2: 30-3 pm civarında bir açlık özlemi oluşur. Meyveli atıştırmalığın zamanı geldi. Ve akşam yemeği erken ve 20’den önce olmalı. Vücudunuz daha sonra yiyecekleri sindirebilir ve atıklar daha az yoğun olur ve cildinize zarar vermez. Akşam 9: 30’da uyuyun ve güneş doğmadan önce uyanın. Alışkanlıklarımızı doğanın saatine ayarladığımızda beden iyi başa çıkıyor.

Kendi göbeklerinde daha fazla ateş olan bazı insanlar 1 de aç hissedebilirler. İhtiyacın olursa açlığını ele al. Vücudunuzun beslenme talebini geçersiz kılmayın.

3. Vücut dinamik ve aktif bir organizmadır. Gıdaların enerjiye dönüştürülmesi süreci ve çözünebilir yağların karaciğer tarafından glukoza dönüştürülmesi süreci, vücuda beslenme, dayanıklılık, dayanıklılık ve bağışıklık kazandırır. Tüm bu işlemlerin sorunsuz gerçekleşmesi için su girişi gereklidir. Su ayrıca, atıkları ter, idrar ve dışkıyla vücuttan atmak ve vücutta yeterli nem ve nemin korunmasına yardımcı olmak için bir araç görevi de görür. Su girişi azaldığında, enerji dönüşüm süreci nedeniyle su daha fazla ısıya maruz kalır ve su yetersiz kalır, atıklar kızarmaz. Atıklar daha sonra kan ve lenfatik kanallarda vücudumuzun ekstremitelerine gönderildikleri yerden taşınır.

Çözüm – Ayurveda Ushapaana denilen bir uygulama önerir. Uyanma ve dişlerinizi fırçalamadan sonra dişlerinizi fırçaladıktan sonra 450 ml’ye kadar olan 8 elle su doldurma alışkanlığıdır. Ardından, vücudu günde 6 kez idrara çıkarmanıza neden olan su miktarı ile nemlendirin. Bu, günlük tüketilecek optimum su miktarıdır.

4. Rafine un içeren pizza,  hamburger, unlu mamuller ve diğer abur cuburlar gibi bazı ham ve sağlıksız yiyecekler sindirim sistemine zarar verir. Bu yiyecekler daha fazla nem emer ve bağırsaklarımızı tıkar ve bu da atık maddelerin birikmesine neden olur. Elimine edilmedikleri zaman, bağırsaklarda daha fazla yiyecek parçalamak için alkali mukus sekresyonları ile kaplanırlar. Daha sonra asimilasyon ortadan kaldırıldıktan sonra karaciğer ve atıklar tarafından emilirler. Deri ile birleşmiş olan aşırı alkalin mukus sekresyonları, cildin gözeneklerinin içinden geçerek, irinle sızan sivilcelere neden olur.

Çözüm – Gazlı içecekleri, doğal ve yapay meyve içeceklerini abur cuburlarla karıştırmayın. Istenmeyen yiyecekleri yerken ılık su içirin (eğer yemeniz gerekiyorsa), böylece vücudun kolayca ortadan kaldırmasına yardımcı olabilirsiniz.

Gece boyunca bir bardak suya 1 kara halile (terminalia chebula) ıslatın ve sabah erken su içmek. Bu bir dışkı yumuşatıcıdır ve vücuttan atıkları gidermeye yardımcı olur ve ayrıca cildinizi canlandırır.

5. Şişelenmiş, tetra paketlenmiş meyve ve meyve olmayan meyve suları, parçalanması zor olan yapay şekerler içerir. Vücut, Pitta’da bir dengesizliğe neden olan sindirim ve metabolik sekresyonlarını arttırır. Vücuttaki ateş dengeden çıktı, deri altı yağının cildin gözeneklerinden dışarı sızmasına neden olur ve cilt yağlı hale gelir ve ter bezleri geçici olarak kapanır. Bu, alında en çok görülen küçük akneye neden olur.

Çözüm – Yapay meyve suları içmekten kaçının.

6. Duygular bizim ifademiz için kritik öneme sahiptir. Duygularımızı kötüye kullandığımızda, hormonlar gerekli miktardan çok daha fazla miktarda salınır. Bu hormonlar, dokunma hissi ile öfke ve şehvet duygularını tetiklemek için cildin yolunu bulurlar. Subkutanöz yağın cildin gözenekleri içinden dışarı akmasına neden olan öfke ve şehvet salgılayan hormonlar, yağlı bir hale getirir ve bu da gözeneklerin kapanmasına neden olur. Bu da sivilce ve sivilcelere neden olur.

Çözüm – Meditasyonda günlük oturma alıştırması yapın. Meditasyon, dünyaya tanıklık etme ve beden ve zihnin eylem ve tepki yoluyla etkileşimi sürecidir. Düzenli uygulama ile gözlemci olabilirsiniz ve bu onlara tepki vermek yerine durumlara ve koşullara yanıt vermenize yardımcı olur.

İyileşmene yardımcı olan başka bir alıştırma – kendine sarıl ve kendini tekrar tekrar söyle “beni sev”. Bu uygulama sizi sevgiyle doldurur ve kendinizi hafif hissedersiniz. Düzenli uygulama ile, daha ağır duygu ve duygularla tanımlamayı durduracaksınız. Unutma, duyguların yüzünü temiz yapabilir ve yüzünü de yaralayabilir. Sonsuza kadar sivilce unutmanızı sağlayacak uygulamayı seçin.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir