Sentetik ilaçların zararları

Sentetik ilaçların zararları, Sentetik ilaçlar Amerika Birleşik Devletleri‘nde popülaritesi artmaktadır. Birçok insan güvenli olduklarını ya da doğal olarak büyüdüklerini farz ettikleri için, bu tasarımcı ilaçların gerçek gerçeklerine göz atarlar. Bu ilaçların birçok yeni versiyonu Çin’de üretilmekte ve her yıl Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilmekte ve sıklıkla insanlar üzerinde hiç test edilmemiş maddeler içermektedir.

Sentetik ilaç

İnsanlar ayrıca sentetik ilaçların amerikada yasal oldukları için güvenli olduklarını iddia ediyorlar. Gerçekte, devletler ilaçlarda bulunan belirli maddeleri yasaklamak için harekete geçiyorlar. Ancak, bu yasalar geçtikten sonra, ilaç tasarımcıları farklı ve eşit derecede tehlikeli kimyasallar kullanmaya başlıyor ve bu da mevzuatın devam etmesini zorlaştırıyor.

Bu kimyasalların çoğu, olumsuz ve öngörülemeyen etkilerden dolayı ülke genelinde artan acil servis ziyaretleri ile zihniniz ve vücudunuz için zehirlidir. Ne yazık ki, birçok insan, özellikle gençler, kullanımlarında ölümsüz kalmaktadır. Bunun nedeni, ilaçların çoğu ucuz ve birçok mağazada ve internette bulunabilir olmasıdır.

Çok çeşitli sentetik ilaçlar vardır, ancak en popüler tiplerden ikisi Sentetik Uyarıcılar ve Sentetik Kannabinoidlerdir.

Sentetik uyuşturucu ve uyarıcı maddeler

İnsanlar çoğu zaman haberlerde suistimal edilen “banyo tuzları” hakkında bir şeyler duyarlar, ancak başka türde tasarımcı uyarıcıları vardır. Gördüğünüz zaman sentetik bir uyarıcıyı tanımayabilirsiniz. Üreticiler genellikle tehlikeli ve eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımı için üretildiklerini gizlemek için banyo tuzları, temizleyiciler ve bitki besinleri üzerindeki “insan tüketimi için değil” etiketlerini aldatıcı bir şekilde kullanırlar. Sentetik uyuşturucu kullanan kişiler genellikle ilaçları teneffüs eder ya da içmektedirler, ancak bazen onları yutmaktadırlar.

Sentetik uyuşturucu tehlikeli ve yan etkileri sayısızdır ve şunları içerebilir:

 • Halüsinasyonlar
 • Şiddet davranışı
 • Kabuslar
 • Mide sorunları
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi

Uzun süreli kullanıcılar için “banyo tuzu” kullanımı depresyona, beyin hasarına, böbrek ve karaciğer yetmezliğine ve muhtemelen ölüme neden olabilir.

Sentetik uyuşturucu çeşitleri

En yaygın olarak kullanılan sentetik kannabinoid sıklıkla “sentetik esrar” olarak adlandırılır. Bu yanıltıcı bir etikettir, çünkü ilaçlar esrardan çok daha güçlüdür ve çok farklı ve öngörülemeyen bir tepkiye neden olur. Sentetik esrar yaratmak için, ilaç yaratıcıları bitkisel maddeyle zehirli kimyasalları karıştırır. Yüksek bir seviyeye ulaşmak için, insanlar genellikle isimleri, Spice, K2, Black Mamba ya da Bliss olarak adlandırılan ilacı yutup tüketirler.

Sentetik esrar yani bonzai genellikle tütsü veya potpuri olarak etiketlenmiş küçük ve parlak paketler halinde gelir ve bunlar genellikle popüler mağazalarda, benzin istasyonlarında veya çevrimiçi olarak bulunur. Sentetik esrar, gençleri çekmek için pazarlanmaktadır ve lise son sınıf öğrencilerinin yüzde beşi, en az bir kez sentetik kanabinoid kullanmaktadır. Yani bir gencin varsa, mağazalardaki kullanılabilirliğin ilacı nasıl güvenli hale getirmediği hakkında konuşmak önemlidir.

Sentetik kanabinoid kullanımının semptomları değişebilir, çünkü bir kişi her ilacı teneffüs ettikten veya aldığında her zaman farklı bir reaksiyon gösterebilir. Reaksiyonlar şunları içerebilir:

 • Şiddetli reaksiyonlar
 • Paranoya
 • Hayaller
 • Hızlı kalp atışı
 • Halüsinasyonlar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Şiddet davranışı
 • İntihar düşüncesi

Kullanımın uzun süreli yan etkileri hafıza kaybı ve felç olabilir. Sentetik marijuana kullanıcıları da bırakmaya çalışırlarsa ilacı geri çekebilir. Bu ilaçları kullanan pek çok insan, genellikle görünüşlerinde “zombi” olarak tanımlanır, yavaş hareket eder ve düşüncelerini bir araya getirmek için mücadele eder.

Eğer sentetik uyarıcı veya kannabinoid kullanan birini biliyorsanız, onlarla konuşmaktan çekinmeyin. Bir mağazada bir ilacı alabilmenin güvenli hale getirmediğini onlara açıklayın. Bu zehirli ilaçlarda daha önce fare zehiri gibi maddeler bulunmuştur. Uyuşturucuları daha önce kullanmış olsalar bile, bir sonraki denemelerinde şiddetli davranışlarda ölebilirler ya da bunlarla meşgul olabilirler. Kısa vadeli yüksek bir zaman, uzun vadede zihninize ve bedeninize zarar vermez.

Ruh sağlığı uzmanları, son birkaç yıldır sentetik ilaçların daha fazla farkına vardıklarından, kullanıcılara yardım sağlanabilir. Bir sonraki adımı atmak ve bir doktor veya danışmandan yardım istemek için arkadaşınızı veya aile üyenizi teşvik edin. İlaca bağımlı olabilirler ve yan etkilerden dolayı madde kullanımı tedavisi veya tıbbi tedavi gerektirirler.

Doğru destek ve bilgilerle, kimsenin hayatın zorluklarından kaçmak için hızlı ve tehlikeli bir yüksekliğe ihtiyacı yoktur. Arkadaşlarınızı ve ailenizi sentetik ilaçların tehlikeleri konusunda eğitin.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir