Şarbon hastalığı nedir? Nasıl bulaşır?

Şarbon hastalığı yani şarbon virüsü hakkında bir şeyler duymuş olabilirsiniz ve Şarbon hastalığı nedir? ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Bazı insanlar şarbona neden olan mikropların yayılabileceğini ve silah olarak kullanılabileceğinden endişe ediyor. Bu korkutucu bir düşünce olsa da, hükumet ve polis bizi korumak için yollar üzerinde çalışıyorlar.

Bu arada, şarbonun üzerinden panik yapmamanız önemlidir sizin veya ailenizde birisinin bunu elde etme şansı çok küçüktür. Daha iyi hissedebileceğiniz yollardan biri hastalık hakkında bilgi edinmektir. Ne olduğunu ve nasıl bulaşır bunu öğrendiğiniz zaman, bu oldukça korkutucu görünmüyor.

İşte burada şarbon hastalığı hakkında bilgi olabilecek bazı soruların cevapları:

Şarbon nedir?

Şarbon, Bacillus anthracis adı verilen bakterilerin (bir çeşit mikrop) neden olduğu bir enfeksiyondur (ki şunu söyleyiniz: buh-SIL-us an-THRAY-sus). Bu bakteriler, mikropları , koruyucu bir kabuk tarafından kaplanan mikrop şeklini oluşturur. Mikroplar toprakta yıllarca yaşayabilir ve vücuda girdiklerinde şarbona neden olurlar. Hastalık en çok çiftlik hayvanlarında (koyun, inek ve keçiler gibi) görülmekle birlikte, insanların bir hayvanla ya da şarbonu olan bir hayvanın bir parçasıyla temas etmesi genellikle küçük bir olasılıktır.

Şarbon nasıl bulaşır?

İnsanlar mikroplara maruz kaldıklarında şarbon alabilirler. (Açıklanan, hastalığa neden olabilen bir mikrobun aynı yerde bulunduğunuz yerde aynı odada olduğu gibi vücudunuzla doğrudan temas edebileceği anlamına gelir.) Fakat burada önemli olan kısım: Sadece bu mikroplara maruz kalmak. insanların hastalanacağı anlamına gelmez.

Hastalanmak için, insanlar üç özel yöntemden biriyle mikroplarla temas etmek zorunda kalacaklardı: bu mikropları binlerce insanın ciğerlerine çekmeleri gerekiyordu; içinde mikropları olan et yemelilerdi (şarbon yayılan et bakterilerle enfekte olmuş hayvanlardan gelir ve genellikle tam pişmez); ya da üzerinde mikroplarla ilgili bir şeyle başa çıkmak zorunda kalacaklar ve mikroplarını cildinde kesiklere bırakacaklardı.

Bu korkutucu gelebilir, ama insanlar mikroplarla temas ettikleri zaman bile hastalanmaları olası değildir. Bakteriler deriye, sindirim sistemine veya akciğerlere bulaşmazsa, hastalık gelişmeyecektir.

Şarbon bulaşıcı mı?

Şarbon bulaşıcı değildir, yani grip , aile üyeleri veya sınıf arkadaşları arasında yayılabileceği şekilde kişiden insana yayılmaz.

Şarbonun tedavisi var mı?

Şarbon, genellikle antibiyotiklerle (bakterileri öldüren ilaç) başarıyla tedavi edilebilir.

Şarbon korkusu

Şarbon çok nadirdir. 2001 sonbaharında, birkaç kişi şarbonda hastalığa neden olan mikroplarını yaymak için mektup kullandıktan sonra şarbon ile enfekte oldu. Bu korkutucu olsa da, sadece birkaç kişi hastalandı ve polisler tekrardan böyle bir şeyi durdurmak için çok çalışıyorlardı. Bir kişinin enfeksiyonlu bir hayvanla yaydığı ya da herhangi bir türden temas ettiği mikroplardan şarbon elde etme şansı çok düşüktür.

Hala şarbon hakkında endişeleniyorsanız, hatırlayın ki, aileniz ve arkadaşlarınız asla şarbon mikrobuna maruz kalmayacaktır. Öğretmeninizle veya ailenizle konuşmak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir ve şarbon hakkında kafanıza takılan diğer sorulara cevap verebilir.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir