Saç ekimi nedir? Riskleri? Nelere dikkat edilmeli?

İyi sağlık ve gençlik gibi, çoğumuz da bizim kilitlerimizi alırız – yani, onlar gidene kadar. Birçok insan için, bir saç ekimi tam veya en azından dolgun bir saç kafasına benzeyen şeyleri geri getirmeye yardımcı olabilir.

Üstte incelme ya da kellik gitme sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, prosedür, görünüşünüz hakkında daha emin hissetmenin bir yolu olabilir. Ama önce doktorunuzla ameliyat sırasında ve sonrasında neler beklediğiniz hakkında konuşun.

Saç Ekimi Nedir?

Zaten bir bölgeyi ince veya hiç saçsız olarak doldurmanız gereken saçları hareket ettiren bir ameliyat türüdür. Doktorlar, 1950’lerden beri ABD’de bu nakli yapıyorlar, ancak son yıllarda teknikler çok değişti.

Genellikle doktorun ofisinde prosedür var. İlk olarak, cerrah kafa derisini temizler ve başınızın arkasını uyuşturmak için ilacı enjekte eder. Doktorunuz transplant için iki yöntemden birini seçecektir: foliküler ünite strip cerrahisi (FUSS) veya foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE).

FUSS ile, cerrah kafanızın arkasından 6-10 inçlik bir deri şeridi çıkarır. Bir kenara koyar ve kafa derisini kapatır. Bu alan etrafındaki saç tarafından hemen gizlenir.

Daha sonra, cerrahın ekibi çıkarılmış kafa derisi şeridini, her biri ayrı bir saç veya birkaç kıldan oluşan 500 ila 2.000 küçük greftte böler. Aldığınız greft sayısı ve türü saç tipinize, kalitenize, renginize ve nakil yaptığınız alanın büyüklüğüne bağlıdır.

FUE prosedürünü alıyorsanız, cerrahın ekibi kafa derisinin arkasını tıraş edecektir. Daha sonra, doktor kıl foliküllerini buradan tek tek çıkaracaktır. Bölge, mevcut saçlarınızın kapsayacağı küçük noktalar ile iyileşir.

Bu işlem sonrasında, her iki prosedür de aynı şekilde olur. Greftleri hazırladıktan sonra, cerrah saçın gideceği yeri temizler, uyuşur, kullanılacak malzemeler ise neşter veya iğne kullanılarak yarıklar yada delikler oluşturur ve her bir grefti deliklerden bir tanesine özenle yerleştirir. Muhtemelen diğer takım üyelerinden de greft dikmek için yardım alacaktır.

Aldığınız nakilün büyüklüğüne bağlı olarak, süreç yaklaşık 4 ila 8 saat sürecektir. Saçınızı kaybetmeye devam ederseniz veya daha kalın saçlar istemeye karar verirseniz, daha sonra başka bir prosedüre ihtiyacınız olabilir.

Beklentiler ve İyileştirme

Ameliyattan sonra kafa derisi çok hassas olabilir. Birkaç gün boyunca ağrı kesici almanız gerekebilir. Cerrahın, en azından bir iki günlüğüne kafa derisi üzerinde bandaj giyeceksin. Ayrıca birkaç gün sürecek bir antibiyotik veya bir anti-inflamatuar ilaç da reçete edebilir. Çoğu insan operasyondan 2 ila 5 gün sonra işe dönebilir.

Ameliyattan 2 ila 3 hafta sonra, nakledilen saçlar azalır, ancak birkaç ay içinde yeni büyüme fark etmelisiniz. Çoğu insan 6 ila 9 ay sonra yeni saç büyümesinin% 60’ını görecek. Bazı cerrahlar, transplantasyon sonrası saç gelişimini iyileştirmek için saç ekimi yapan minoxidil (Rogaine) reçete ederler, fakat ne kadar iyi çalıştığını açık değildir.

Saç ekimi riskleri ve Tedavi Maliyetleri

Bir saç ekiminin fiyatı büyük ölçüde hareket ettiğiniz saç miktarına bağlı olacaktır, ancak genellikle 3500 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir. Çoğu sigorta planı bunu kapsamamaktadır.

Her türlü ameliyatta olduğu gibi, nakiller kanama ve enfeksiyon da dahil olmak üzere bazı risklere sahiptir. Ayrıca yara izi ve doğal olmayan yeni saç büyümesi için bir şans var.

Zaman zaman yeni kilitler büyümeye başlar, bazı insanlar folikülit adı verilen saç köklerinin iltihaplanması veya enfeksiyonu vardır. Antibiyotikler ve kompresler sorunu hafifletebilir. Şok kaybı olarak adlandırılan yeni ipliklerinizin olduğu bölgedeki orijinal saçların bir kısmını aniden kaybetmek de mümkündür. Ama çoğu zaman, kalıcı değil.

Bu riskler hakkında doktorunuzla konuşun ve ameliyattan ne kadar iyileşme olasılığınız var. Sizin için iyi bir seçenek olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir