Çarşamba, Mart 3Kişisel Blog Sitesi

Panik Atak Nedir?

Öncelikle ne Kuzu ne de ben bir sağlık çalışanı değiliz. Kuzu, kendisine konulan teşhise göre panik atak hastası. Peki panik atak nedir? Bu kavramı günümüz dünyasının bilhassa stresli koşulları altında bilmeyen kişi sayısının çok çok az olduğunu tahmin ediyorum.

Kuzu atak (erkek) ve garip atak (bayan) evli çift ve bu makalede başından geçenleri ve tecrübeleri paylaşmıştır.

Okuduklarımdan anladığım ve aklım yettiğince öğrendiğim kadarıyla her panik atak hastasında görülen ortak belirtiler var. Bunları yoğun korku, kaygı, yoğun endişe, korku bazında ölüm korkusu, ölüme sebebiyet verecek bir hastalık korkusu olarak genelleyebilirken; fiziksel belirtileri ise titreme, soğuk ter dökme, nefes alamama, kalp çarpıntısı şeklinde izah edebilirim.

Panik atak, başta panik bozukluk olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda görülen yoğun korku, kaygı, yoğun endişe karışımı bir nöbettir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Panik_atak

Böyle bir şey.

Tabiki bu belirtilerin birini ya da tamamını yaşıyor olmak kendi kendinize panik atak hastasıyım teşhisi koymayı gerektirmez. İllaki bir doktor kontrolü şart.

Halk arasında panik atak hastalığı nedir?

Dürüst olayım: Panik atak hastalığı kuzu’nun ve benim ailem, Kuzu ile olan ortak bir arkadaşımız dışında bu hastalık genel olarak “lüzumsuz”, “şımarıklık”, “sorumluluklardan kaçmak” olarak görülüyor. Blogda da sık sık yakındığım üzere zaman zaman kimi acil tıp teknisyenleri, hemşireler ve hatta doktorlar tarafından bile ima yoluyla tiye alınabiliyor.

Kuzunun hastalığının ilk dönemlerinde geçirdiği panik ataklar sebebiyle acile her gidişimizde çoğu zaman Kuzu veya ben şu soruyla karşılaştık: Uyuşturucu kullanıyor mu?

Tabiiki de böyle bir olay yok. Hayır cevabını verdiğimizde ise dostane şekilde “Kullanıyorsa söyleyin, ona göre ilaç verelim.”

Çünkü, bu ne kadar doğru bir tabir bilemesem de, Kuzunun yaşadığı ataklardaki belirtiler birebir yoksunluk krizi diye adlandırdığımız durumun belirtileri ile örtüşüyor.

Bu sorulardan bunaldık mı? Açıkçası alıştık. Eğer size de aynı sorular gelirse boşuna sinirlenmeyin, en nihayetinde görevlerini yapıyorlar. Tabii bir dönem Kuzu kendinden şüpheye kapılmadı değil: “Garip acaba ben bir şey kullanıyorum da, kullandığımı mı hatırlamıyorum?” diye sordu bir iki sefer. Memleketine gittiği dönemler hariç 7/24 birlikte yaşıyoruz. Böyle bir şeyi kullanmış olsa dahi benden gizlemesi veya benim bunu fark etmemem mümkün değil.

Panik bozukluk nedir?

panik bozukluk

Teşhis nasıl konuldu veya panik bozukluk için hangi doktora gitmek gerekir diye soracak olursanız eğer onu da anlatmaya çabalayayım: Kuzu, beni bilgilendirmeden evvel Kardiyoloji bölümüne gitmiş tansiyon şikayetiyle. Holter cihazı takılmış. 24 saatlik takip sonucu 1. evre hipertansiyon tanısı konulmuş. Benim gelmemle birlikte Kardiyoloji doktorunun bizden istediği tahlilleri yaptırdık. Bu tahliller çok detaylı tahliller inanın. Temiz çıkan tahlillerimiz sonucu doktorumuz adrenalinle alakalı olarak böbrek üstü bezleri ile alakalı doppler ultrason da talep etti. Tüm sonuçlar elimizde senelerdir aile doktorumuz olan iç hastalıkları doktorumuzun kapısını çaldık. Esasına bakarsanız bizim teşhisimizi dahiliye doktorumuz koydu ve sonrasında defalarca başka doktorlar tarafından da onaylandı. Burada önemli olan size iyi gelecek hekimi bulmak. Bunu bulana kadar da üzgünüm ama biraz deneme tahtası oluyorsunuz. Kuzunun tansiyon sebepli 2, panik atak sebepli 2 olmak üzere toplamda 4 farklı ilaç denemişliği var ki… Tansiyon ilaçlarındaki hamsterlığı mı daha kötüydü yoksa nörolog tarafından yazılan 2 ilaçtaki hamsterlığı daha beter mi karar veremiyorum.

Panik atak hastalığı

Panik atak hastası yalnız kalmaktan korkar derler ama panik atak hastalığı geçiren kuzu zaman zaman bir cesaret “Tamam sen evine git artık.” dese de, ben onu hiç yalnız bırakamadım. Onu yalnız bırakamamak onun hasta oluşundan değil. Yanında olmayı sevdiğimden bir yandan da. Öte yandan eğer bir panik ataklı yakını iseniz lütfen atak esnasında ya da atakları sonrasında durumla dalga geçmeyin. Kendisi bu işi tiye almaya başladığında eşlik edin. Benim tecrübelerim bu yönde. Daha da önemlisi sizi “Güvenilir Kişi” seçtiyse lütfen o güveni sarsmayın. En ufak bir yalanınızı yakaladığında size olan güveni sonlanacak ve bir anlamda tutunduğu tek dal da kırılmış olacak. Yalan söylemek zorunda kaldığınız durumda, olay bittikten sonra sebepleriyle birlikte yalanı açıkladığınızda sorun yok. En azından Kuzu ile bende durum böyle.

Panik atak belirtileri

Panik atak belirtileri, gündelik yaşamı sıkıntıya sokabilen bir rahatsızlık maalesef ki… Korkularınızı yenmekle alakalı… Bu yüzden gideceğiniz herhangi bir mekanın en yakınındaki eczaneyi, hastaneyi daha mekana gitmeden evvel araştırmanız anormal değil. Daha da önemlisi siz anormal değilsiniz. Size anormalmiş siniz gibi davranabilirler. Umursamayın. Şöyle düşünün; bir ebeveyn için hayattaki en değerli varlığı çocuğudur. Çocuğunu anaokuluna yazdıracağı vakit ister istemez bir araştırma yapar. Bu çocuk lise çağında olsa bile lisenin olduğu semtin durumunu vs. düşünür. Bana göre inanın bu düşüncelerde olan ve ona göre tedbir alan bir ebeveyn ile sizin kendinize göre aldığınız önlem arasında hiç fark yok. Eğer siz anormalseniz, onlar da anormal. Fakat çoğu kimse tarafından onların değil de sizin anormal görünmenizin sebebi onların “anne” ve “baba” olması.

Panik atak tedavisi

Bütün doktorlarımızın panik atak tedavisi için bize tavsiye ettiği şeyi tek bir cümlede toparlarsam eğer: Sosyal hayata karışın. Bu biraz zor. Kendinizi zorlamanız lazım. Kendi kendinize telkinler bulun. Bir AVM’ye girmek sizi ilk başta zorlayabilir. Bu sizi asla vazgeçirmesin, en olmadı beşinci girişinizde çok rahat dolaşacaksınız. Biz bunu tecrübe ettik.

panik atak

Etrafınızda güveneceğiniz biri olmayabilir. Yalnız olabilirsiniz. Siz sadece fiziken yalnızsınız unutmayın. Şuna inanıyorum, kendi başınıza gerçekten çok güçlüsünüz sadece bunun farkında değilsiniz. Kuzumun panik atak geçirdiği bir esnada, kendi sağlığım açısından ciddi bir durumla karşılaşmıştık. Kuzu o an kendini toparlayıp, üstümü değiştirip, araba ile beni en yakın hastaneye götürmüş ve beni bir saniyeliğine dahi olsa yalnız bırakmamıştı. Bir başka durumda ise tansiyonunun yükseldiğini fark edip, bayılmak/beyin kanaması korkusunu bir kenara bırakıp yine en yakın hastaneye gidebilmişti. Kendinize güvenin. Zaten beyin tehlikede olduğunu sandığı için kendini korumaya alıyor, bu yüzden panik atak geçirdiğiniz sırada kalbiniz hızla çarpıyor, terliyorsunuz. Şu yazıda bahsetmiştim bu konudan. Hem mükemmel hem de aptal olan beyin sizi o yaşayacağınızı sandığınız (ya da yaşarım diye korktuğunuz) durumdan nasıl nasıl kurtaracaktır.

Şimdilik panik atak hastalığı ile ilgili benim aklıma gelenler böyle. Belki Kuzu’da eklemelerde bulunur bu sayfaya. İleride güncelleyebiliriz de. Bilmiyorum.

Tek bildiğim ve Kuzu’ya daima söylediğim bir şey var: GEÇECEK 🙁

Kuzu’ya bunu söylerken ki inanmışlığımla, eminliğimle söylüyorum size de GEÇECEK. “Senelerdir panik atak geçmedi ama…” cümlesini bir itiraz olarak kabul etmiyorum. Bir noktada yanlış bir şey vardır, o noktayı bulmaya çalışın muhakkak. Gerekirse aynı testleri tekrar yaptırın, farklı doktorlara gidin. Dahası gücünüzün farkında olun, ve inanın. En azından panik atak nedir ki diyebilin ve benim kadar inanın! GEÇECEK…

4 Comments

  • yağmur yağar

    Yıllardır panik atak, anksiyete, depresyon v.b. durumlardan çıkamamış biri olarak hemen takibe alıyorum sizi..

  • antidepresan

    Bende 16 yaşımda başladı şuan 26 yaşındayım ve hala devam ediyor antidepresan kullandıgım zaman sorun yok ama bırakınca tekrarlıyor kötü bir durum allah kimsenin başına vermesin antidepresan iyiki var onunla rahatım.

  • mustafa b.

    merhaba adım mustafa eşimin ayşe evleneli dört yıla yakın oldu. Bazen sinirlenince titrer bayılır sanardım meğer panik atakmış evlendikten iki yıl sonra öğrendim. Bazen geçti sanıyoruz ama hiç ummadığımız bir anda ortaya çıkıyor bu durum beni çok üzüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir