Oyunlarda FPS Gösterme Programları

Oyun oynarken en çok merak ettiğimiz şey Frame Per Second ingilizce açılımı olan kısaltılışı ise FPS değeri olarak bilgimiz bir anlık ekran kare sayısı birimidir. Oyun ayarlarında fps değerlerini gösterecek bir ayar olmadığı için mecburen program yüklemek gerekiyor.

Bilgisayar oyuncuları arasında popüler olan bu FPS değerleri çok merak edildiği gibi bir taraftan ne kadar çok FPS değeri alırsak bilgisayarımız o kadar kaliteli ve iyi anlamına geliyor.

Ben sizler için çok sayıda program denedim ve içlerinden en iyi iki tanesini sizlerle bu yazımızda hangi program olduğunu paylaşacağım.

Fps ölçme programı

Bu programlar küçük boyutlarda olduğu için bilgisayarınızı yavaşlatmaz. Programların ayarları da çok basit olduğu gibi kendi istediğinize göre de ayarlayabiliyorsunuz.

Msi afterburner fps gösterme

Msi afterburner ayarları

https://www.msi.com/page/afterburner

  • Msi afterburner fps gösterme programı yukarıdaki linke tıklayıp bilgisayarınıza indirin.
  • Bilgisayarınıza msi afterburner programı yükleyip açın.
  • Programın orta kısmında bir çark simgesi göreceksiniz bu simgeye tıkladığınız zaman ayarlar kısmı açılacak.
  • Açılan ayarlar sayfasında sistem başlarken çalıştır yazan kutucuğu işaretlerseniz programı her seferinde açmak zorunda kalmazsınız. bilgisayar açıldığı zaman programda açılır.
  • Daha Sonra üst kısımda bulunan izleme butonuna tıklayınız.
  • Açılan ekranda hangi değerleri görmek istiyorsanız üzerine tıklayıp daha sonra alt kısımda bulunan OSD’de göster (bilgi ekranı) yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyiniz.
  • Ayarlamaları yaptıktan sonra alt kısımda bulunan tamam butonuna basarak işlemleri kayıt edelim.


Benim sizler için en çok tavsiye edeceğim program msi afterburner neden diye soracak olursanız. Fps, cpu kullanımı, cpu sıcaklığı, gpu kullanımı, gpu sıcaklığı, ram kullanımı ve bunlardan daha fazla değerleri görmenize olanak sağlıyor. Hem kullanımı basit, çok fazla seçenek var ve bilgisayarı yormayan küçük bir uygulama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir