Neden çok rüya görüyorum?

Hayatında, dolabın içindeki ya da yatağınızın altındaki canavarlardan neden çok rüya görüyorum korktuğun noktayı geçiyorsun. Öyleyse neden hala garip kabuslar ya da sadece düz tuhaf hayallerle uğraşıyorsun?

Kabuslar ve rahatsız edici rüyaların genç çocuklarda en yaygın olduğu doğrudur. Ama onlar da yetişkinler için çok fazla sıkıntı çekiyorlar: Klinik Uyku Tıbbı Dergisindeki bulgulara göre, % 29 kadarı haftada bir kez kabus görüyor .

Rüya; Uzmanlar REM uykusu sırasında hayallerin gerçekleştiğini, beyninizin yüksek derecede aktif olduğu zamanın uyku dönemini bilir. Ama neden hala hayal ettiğimizi söyleyemiyorlar. Ya da en önemlisi, hayallerimizin soğuk ve mutlu olmasının (kumsalda bir tek boynuzlu at binme – woohoo!) Ya da garip ve korkutucu (dişleri olan bir kısır tek boynuzlu at koşusuyla – Ne?!?) Olup olmadığını etkiler.

Ancak bu hoş olmayan hayallerin içeriğine gelince, birçok teori var. Burada rol oynayabilecek beş şaşırtıcı etkene bir bakış.

1. Yatmadan önce yemek yemek kabus

Bazı yiyecekler rüya bölgeye ne kadar sürüklendiğinizi (ya da etmediğinizi) etkileyebilir. Ancak, uykulu bir gece uykusuna neden olan yiyecekler sizi sadece bırakıp dönmekten alıkoyamaz. Çılgın bir gece rüyasını da yapabilirler.

Anekdot olarak, bol miktarda insan, acılı veya ağır bir şeyden sonra garip bir şekilde canlı rüyalar yaşadığını bildiriyor. Bazı uzmanlar bunun nedeni olabilir çünkü ateşli yiyecekler vücut ısınızı yükseltir, bu da sizi daha kötü bir uykuya neden olabilir. Eğer biraz daha bilinçliyseniz, hayallerinizi daha net hatırlamanız daha muhtemel olabilir, Stanford Üniversitesi uyku uzmanı Emmanuel Mignot Wall Street Journal’a.

Diğer uzmanlar, yemek boyutuna kadar olan etkiyi tebeşirlendirir. Ne kadar çok yersiniz, vücudunuz o yiyeceklerin hepsini sindirmek için daha fazla çaba sarf etmeli bu süreç, huzurlu uykuya dalmayı zorlaştıracak bir süreç, Chicago Üniversitesi’nden psikiyatrist Lisa Medalie NBC News’e verdiği demeçte.

2. Uyku takviyeleri alıyorsunuz.

Bir melatonin takviyesi atmak daha kolay uyuyabilir. Ama aynı zamanda süper canlı hayallere veya kabuslara sahip olmanıza da neden olabilir.

Aslında, Uyku ve Hipnoz’da yayınlanan küçük bir çalışma , yatmadan önce 6 mg melatonin alan üniversite öğrencilerinin (özellikle kadın), rüyalarını plasebo hapı kullananlara göre daha tuhaf bulduklarını bulmuşlardır.

Uzmanlar neden tamamen emin değiller ama melatonin, hayallerinizi yüksek vitese atabilecek daha yoğun REM döngülerine yol açabilir.

3. İlaçlarınızı bırakıyorsunuz.

Özellikle antidepresanlar. Siz ve doktorunuz bunları almayı bırakmanız, dozunuzu azaltmanız veya başka bir reçeteye geçmeniz gerektiğine karar verirseniz, hayallerinizin etkilenme olasılığı yüksektir. Özellikle de ilaçları hızlıca soldurmak yerine hızla karıştırırsanız.

Bu, antidepresanların beyninizdeki nörotransmitterlerin (veya kimyasal habercilerin) seviyesini değiştirerek çalıştığı için gerçekleşir. Harvard Health uzmanları , ilaçları durdurmak, bu nörotransmitterlerin nasıl davrandığını etkileyebilir ve bu da garip ya da rahatsız edici hayallere neden olabilir .

Neyse ki, bedeniniz ayarlandığında gariplik durmalıdır.

4. Uyuyana kadar filmi izlemek

Elbette, en sevdiğiniz şovları yakalamak, dönmeden önce gevşemek için harika bir yol gibi görünebilir. Ama bir kez uykuya daldığınızda (bir süre alabilir , dizüstü veya tabletiniz tarafından yayılan mavi ışık sayesinde ), hayalleriniz güzel olabilir garip.

Çocuklar üzerindeki çalışmalar, yataktan önce medya izlemenin, kabus riskini önemli ölçüde artırdığını görüyor. Bazı uzmanlar bunun, küçük çocukların gerçek ve neyin sahte olduğu arasındaki farkı anlatmakta güçlük çektikleri için olabileceğini söylüyor. Bu yüzden televizyondaki şeylerin onları korkutması daha olası.

Ancak yetişkinler gece ekranda gördükleri şeylere karşı da bağışık olmayabilirler. İngilizlerin 2.000 yetişkin üzerinde yaptığı bir ankette ,% 60’ın üzerinde bir kişinin korkunç ya da korkunç bir şov izledikten sonra kötü rüyalara sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu bildirdi.

5. Çok stresli olmak

Travma sonrası stres bozukluğunun kabus uyandırıcı etkilerini belgeleyen bir araştırma sıkıntısı yoktur ve bazı bulgular TSSB’den muzdarip insanların% 90’ının rahatsız edici rüyalara sahip olduğunu tahmin etmektedir.

Fakat normal stresin normal seviyelerinden bile daha yüksek olması bazı insanlarda kabusları tetiklemek için yeterli olabilir. Genel olarak araştırmalar, endişe ve duygu durum problemlerinin daha yüksek kabus oranlarına bağlı olduğunu göstermektedir.

Bu durumlarda stresinizi daha iyi yönetmek için adımlar atmak kabusları kıyıda tutmanız için gereken her şey olabilir. Ancak, kronik kabuslarla uğraşıyorsanız veya kabuslarınız, huzurlu bir gece uykusu yapma yeteneğinizi etkiliyorsa, doktorunuzla konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir