Nargile mi yoksa sigara mı daha zararlı?

Nargile, nargile veya goza olarak da bilinen nargile, duman haznesi, çanak, boru ve hortum içeren bir su borusudur. Özel olarak yapılan tütün ısıtılır ve duman sudan geçer ve daha sonra bir kauçuk hortumdan bir ağızlığa çekilir.

Tütün, nargile borusunda sigaraya göre daha az toksik değildir ve nargile içindeki su, tütün dumanındaki zehirli maddeleri filtrelemez. Nargile içenler sigara içenlere göre daha fazla tütün dumanı çekebilirler, çünkü bir sigara seansında teneffüs ettikleri büyük miktarda duman nedeniyle 60 dakikaya kadar dayanabilirler.

Nargile sigarası ile ilgili araştırmalar hala ortaya çıkarken, kanıtlar birçok tehlikenin bulunduğunu göstermektedir:

 • Nargile dumanı, katran, karbon monoksit, ağır metaller ve kansere neden olan kimyasallar (karsinojenler) dahil olmak üzere yüksek seviyelerde toksik bileşikler içerir. Aslında, nargile içenler sigara içenlerden daha fazla karbon monoksite ve dumana maruz kalmaktadır.
 • Sigara içerken olduğu gibi, nargile içimi akciğer ve ağız kanserleri, kalp hastalığı ve diğer ciddi hastalıklarla bağlantılıdır.
 • Nargile içilmesi, sigara tütünü ile aynı miktarda nikotin sağlayarak, muhtemelen tütün bağımlılığına yol açar.
 • Nargile dumanı, ikinci el dumanla ilişkili tehlikeler oluşturur.
 • Hamilelerde sigara içilmesi, düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olabilir.
 • Nargile barlarında ve kafelerde kullanılan nargile boruları, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını riske ederek düzgün bir şekilde temizlenemeyebilir.

Nargile sigarası sadece bir akşam bile içilmesi idrar da bulunan nikotin seviyesini 70 kattan fazla artırıyor.

Nargile zararlı mı?

San Francisco California Üniversitesi’nden araştırmacılar, daha önce su boruları veya nargile kullanmış olan 55 sağlıklı insanın idrarını inceledi. Katılımcılardan bir hafta boyunca herhangi bir tipte sigara içmekten kaçınmaları istendi, daha sonra idrar örneklerini çalışma araştırmacılarına sundular.

Ardından, katılımcılar bir akşam için seçtikleri bir nargile bara gittiler. Daha sonra, yine nargile içtiklerini, kaç tane kâsenin sigara içtiklerini, ve kaç tane kâsenin tükettiğini öğreneceklerdi. diğer paylaşımlı kullanıcıların Katılımcılar ayrıca, sabahtan nargile içilen sigaranın ardından araştırmacılara da idrar verdi.

Ortalama olarak, her katılımcı 0.6 su bardağı tütün kullandı ve 74 dakika boyunca su borularını kullandı. Nargile içmeden önce katılımcıların idrarını analiz ettikten sonra, nargile tütünü içmeden önce, nikotinin idrar düzeyleri 73 kat artmış ve kotinin düzeyleri ( nikotin metaboliti olan) dört kat artmıştır. Buna ek olarak, iki kat artmış olan NNAL ve uçucu organik bileşiklerin parçalanma ürünleri de dahil olmak üzere, idrarda kanseri arttırdığı bilinen kimyasalların parçalanma seviyeleri, yüzde 14 ila 91 oranında artmıştır.

Diğer çalışmalar, nargile içmenin, sağlık risklerine yol açabilecek artan toksin düzeyleriyle ilişkili olduğunu da gösterirken, bu çalışma, normal bir nargile içme gecesinden sonra etkileri yansıttığı için benzersizdir. Diğer çalışmalar tipik olarak sigara içme nargile klinik bir ortamda içerir.

“Su borularının sıklıkla sosyal ortamlarda içildiği ve çok sayıda kullanıcıyla paylaşıldığı göz önüne alındığında, kontrollü klinik araştırma çalışmalarından maruz kalma, paylaşılan kullanıcıların doğal bir ortamda maruz kaldığı şeyleri aşabilir” diye yazıyor. “Bu nedenle, bu çalışmada rapor edilen biyobelirteç seviyeleri tütün dumanı zehirleyicilerine daha gerçekçi maruz kalmaları göstermektedir.”

Nargile içimi sigara içmekten daha güvenli değildir.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

One thought on “Nargile mi yoksa sigara mı daha zararlı?

 • 11 Eylül 2018 tarihinde, saat 04:55
  Permalink

  Pasif icicilik; baskalar?n?n ictikleri veya yanan tutun urununden -sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara gibi- kaynaklanan duman?n solunmas?d?r.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir