Mozilla thunderbird mail yedek alma

Thunderbird programı mail verilerinizi thunderbird isimli klasör içinde yedekliyor bu verileri kopyalayıp thunderbird mail yedek başka bilgisayara aktarma yapabiliyorsunuz.

Bu programda onlarca belki yüzlerce mail adresini aynı anda çalıştırabiliyorsunuz. Diyelim yeni bir bilgisayar aldınız ve yüz adete yakın mail adresi var bunları yeni bilgisayara taşıyacaksınız. Bu işlemi tek tek yapmak uzun zaman alacağı gibi tek tek mail adreslerini programa ekleyecek kişide yoracaktır. Bu iş bir nevi cin işkencesini andırıyor 🙂

Biz varken hiç telaşlanmanıza gerek yok çünkü 14 adımda çok kolay bir şekilde mail verilerinizi yani mail adreslerinizi toplu olarak thunderbird mail içe aktarma ile taşıyabileceksiniz.

Thunderbird başka bilgisayara aktarma

Thunderbird mail verilerini yedekleyip daha sonra başka bilgisayara aktarma aktarma işlemini aşağıda detaylı olarak anlattım.

 1. Menü düğmesine tıklayın, ardından Yardım butonuna basın ve Sorun Giderme Bilgileri seçin.
 2. Klasörü Aç üzerine tıklayın. Thunderbird profil klasörünüz Windows Gezgininde açılır.
 3. Thunderbird programını kapatın.
 4. Thunderbird profil klasörünüzden üst kısımda roaming yazan yere tıklayınız.
 5. Sağ tıklayın üzerinde Thunderbird klasör seçin Kopyala.
 6. Verilerinizi aktarmak için kullandığınız sürücüye gidin, ardından sürücünün içinde sağ tıklayın ve Yapıştır seçin.
 7. Hedef bilgisayarda, yedek Thunderbird klasörünüzü sağ tıklayın ve Kopyala seçin.
 8. Thunderbird’ü açın ve görüntüleniyorsa hesap kurulum penceresini kapatın.
 9. Menü düğmesine tıklayın, ardından yardım butonuna basın ve Sorun Giderme Bilgileri seçin.
 10. Klasörü Aç üzerine tıklayın . Thunderbird profil klasörünüz Windows Gezgininde açılır.
 11. Thunderbird programını kapatın.
 12. Thunderbird profil klasöründen üst kısımda roaming yazan yere tıklayınız.
 13. Klasörün içinde sağ tıklayın ve Yapıştır seçin.
 14. İstendiğinde, mevcut verilerinizi değiştir seçin.

Örnek; Ben windows 10 kullanıyorum C:\Users\bilgisayaradınız\AppData\Roaming bu klasörün içindeki thunderbird isimli klasörü kopyalayıp alın çünkü yedekler bunun içinde diğer taşıyacağınız bilgisayarda da aynı yere yapıştır diyorsunuz.

Thunderbird mailleri dışa aktarma

Doğru söylemek gerekirse daha önce ben bu işi mozilla thunderbird mail programında tek tek yapıyordum çünkü toplamda 2 veya bilemedin 3 mail adresim ekliydi sorun olmuyordu ama zaman geçtikçe mail adreslerimiz arttı bilgisayarımızı daha hızlı bilgisayarlar ile değiştirmemiz gerekti yada virüs bulaştı format atmam gerekti baktım tek tek taşımakla basa çıkamayacağım hemen araştırmaya başladım.

Thunderbird mail yedekleme nasıl yapılır diye ve biraz uzun süren araştırmalardan sonra nasıl yapıldığını çözdüm 5 dk gibi kısa bir sürede tüm maillerimi eksiksiz ve sorunsuz yedeğini alıp diğer bilgisayarıma taşıdım. Bunu yaparken hadi bunu unutursam daha sonra işime yaradığı zaman tekrar yapmazsam diye ayrıca benim gibi tek tek taşımak zorunda kalmasın kimse diye bu makaleyi yazdım. inşallah faydalı olmuştur.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir