Mobil fidye virüsü nedir?

Mobil fidye virüsü, mobil cihazları etkileyen bir çeşit kötü amaçlı yazılımdır. Bir siber suçlu, bir akıllı telefondan hassas verileri çalmak veya bir cihazı kilitlemek için mobil kötü amaçlı yazılım kullanabilir, verileri kullanıcıya iade etmek veya cihazın kilidini açmak için ödeme talep etmeden önce. Bazen insanlar mobil fidye yazılımları sosyal ağ şemaları aracılığıyla yanlışlıkla indirmeye zorlanırlar, çünkü masum içerik veya kritik yazılımları indirdiklerini düşünüyorlar.

Kötü amaçlı yazılım bir cihaza indirildikten sonra, dosyaları şifrelemeden ve telefonu kilitlemeden önce kurbanı yasa dışı katılımın suçlamasıyla sahte bir mesaj gösterecektir. Ödeme genellikle Bitcoin üzerinden işlendikten sonra, ransomware telefonun kilidini açmak veya verilerin şifresini çözmek için bir kod gönderir.

Son fidye yazılımı olayları

Fidye yazılımı sürekli olarak gelişmektedir. Geçen sonbaharda, Cryptolocker adlı bir malware 10,000’den fazla bilgisayar bulaştı. Bilgisayar korsanı şifre çözme kodu karşılığında her kurbandan 300 dolar istedi. Sonra, ransomware hem Apple hem de Android cep telefonlarına sızdı.

mobile ransomware virüs

Aynı yıl, Doublelocker olarak adlandırılan başka bir Android fidye yazılımı, ele geçirilen web sitelerinden indirilen sahte sahte uygulamalara yayıldı. Kötü amaçlı yazılım, etkilenen cihazın PIN’ini değiştirdi ve birincil depolama dosyalarını şifreledi, “.cryeye” uzantısıyla yeniden adlandırdı. Onları şifresini çözmek için bir fidye talep edildi.

Cihazlara giden bir başka kötü amaçlı yazılım da Koler fidye yazılımıdır. Sahte bir yetişkin temalı uygulama olarak kendisini gizleyen kötü amaçlı yazılım, Android cihazlarını ABD’de etkiledi. Kullanıcı, yetişkin temalı bir web sitesi olduğunu iddia ettiği sırada ziyaret ettiğinde ve istenen içeriği görüntülemek için bir uygulamayı indirdiğinde enfeksiyon başlar. İndirildikten sonra, kötü amaçlı yazılım kullanıcıdan uygulamayı yüklemesini ve cihaza siber suçlu yönetici erişimi vermesini ister. Saldırgan, FBI’dan görünen ve kurbanın pornografik içeriğin görüntülenmesi için bir ücret ödeyeceğini belirten bir mesaj görüntüler.

Mobil cihazlarınızı ransomware virüs nasıl korursunuz

Cihazlarınızı fidye yazılımlarından korumaya yardımcı olacak birkaç ipucu.

1. En yeni tehditlerden haberdar olun

Fidye yazılımı sürekli gelişmektedir. Siber suçluların, daha önce bilinen kötü amaçlı yazılımın türevlerini kullandıkları bilinmektedir. 2017 yılında, WannaCry fidye yazılımını yaymak için EternalBlue exploit kitini kullandıktan sonra, siber suçlular, daha sonra Petya fidye yazılımlarını yaymak için aynı istismar setini kullandılar . Fidye yazılımı manzarasının nasıl geliştiğini bilmek çok önemlidir. Bu saldırıların nasıl yapıldığı hakkında daha fazla şey biliyorsak, daha kolay ve hızlı bir çözüm bulmaktır.

2. Güvenlik yamaları yükleyin

Fidye yazılımlar, sürücü indirme yoluyla bir cihaza dönüşebilir. Bunlar, ihlal edilen web sitelerini yanlışlıkla ziyaret etmekten kaynaklanır. Bu sahte web sitelerine, meşru bir sitede gizlenen kötü amaçlı yazılımlarla yönlendirilebilirdiniz. İyi bir savunma, tüm uygulamalarınızın ve işletim sisteminizin güncel olmasını sağlamaktır.

3. Sahte uygulamalar yükleme konusunda dikkatli olun

Sahte uygulamalar kötü amaçlı bir kötü amaçlı yazılım kaynağıdır. Bir uygulamayı yüklemeden önce, App Store’dan veya Google Play’den indirdiğinizden emin olun. Üçüncü taraf uygulama mağazaları riskli olabilir.

4. Tüm dosyaları yedekle

Dosyalarınızı yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir. Bunu yapmak kullanışlı olabilir – sadece cihazınız fidye için tutuluyorsa, aynı zamanda telefonunuzu kaybederseniz veya hasar verirseniz de.

5. Güçlü bir mobil güvenlik çözümü kullanın

Kapsamlı bir güvenlik çözümü ile korunan tüm cihazların tutulması her zaman tavsiye edilir. Antivirüs progrmaları , çevrimiçi gizliliğinizi güvence altına alır ve Android uygulamalarını indirmeyi güvenli olduklarından emin olmak için kontrol eden Uygulama Danışmanı gibi özelliklerle birlikte gelir.

Bugünün dünyasında kişisel verileriniz ve gizliliğiniz için birçok tehdit var. Siber suçlular, bir ödeme yapılıncaya kadar önemli dosyaları rehin almak veya telefonları kilitlemek için ransomware kullanıyorlar. Riskleri anlamak ve birkaç önlem almak, bu siber suçluların bir adım önünde kalmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir