Led teknolojisi nedir? ne işe yarar?

LED’ler her yerdedir; Bir veya daha fazla LED yayılan ışıkla LED’ler hakkında bu makaleyi okuduğunuz için iyi bir şans bile var. Öyleyse, ne halt bir LED? Öğrenmek üzeresin.

LED tanımı

LED, iki farklı tipte yarı iletken malzemeden yapılmış bir elektronik cihaz olan Işık Yayan Diyot anlamına gelir. RAM, işlemciler ve transistörler gibi çeşitli bilgisayar bileşenlerinde kullanılan yarı iletken malzemeye benzer şekilde , diyotlar , elektrik akışının sadece bir yönde gerçekleşmesini sağlayan cihazlardır.

Bir led aynı şeyi yapar: Bir diğerinde serbestçe hareket etmesine izin vererek, bir yandan elektrik akışını engeller. Elektron biçimindeki elektrik, iki tür yarı iletken malzeme arasındaki kavşak boyunca hareket ettiğinde, enerji ışık şeklinde verilir.

İlk led lamba ne zaman icat edildi

Bir LED’in ilk örneğinin kredisi, 1927’de bir LED gösteren bir Rus mucit olan Oleg Losev’e aittir. Bununla birlikte, bu buluş pratik bir kullanıma sokulmadan yaklaşık 40 yıl sürmüştür.

LED ilk olarak 1962’de Teksas Instruments’ın kızılötesi spektrumda ışık veren bir LED’i piyasaya sürdüğü ticari uygulamalarda ortaya çıkmaya başladı. Bu ilk LED’ler, öncelikli olarak televizyonun uzaktan kumandası gibi uzaktan kumanda cihazlarında kullanıldı.

İlk görülebilir ışık LED’i de 1962’de ortaya çıkmış, biraz zayıf ama görünür kırmızı ışık yayar. Parlaklık büyük ölçüde artacağından bir on yıl daha geçerdi ve başta sarı ve kırmızı-turuncu olmak üzere ilave renkler elde edildi.

LED’ler, iletişim ve enstrümantasyon göstergeleri gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek yüksek parlaklık ve yüksek verimlilik modelleri ile 1976’da başladı. Sonunda, LED’ler hesap makinelerinde sayısal göstergeler olarak kullanılmıştır.

Led ışık renkleri

Mavi, Kırmızı, Sarı, Kırmızı-Turuncu ve Yeşil LED Işık Renkleri

70’lerin sonunda ve 80’lerin başında LED’ler sadece birkaç renkle sınırlıydı; Kırmızı, sarı, kırmızı-turuncu ve yeşil, öne çıkan renklerdi. Laboratuvarda farklı renklere sahip LED’ler üretmek mümkün olsa da, üretim maliyeti LED renk spektrumuna kitlesel üretime ilaveler kazandırdı.

Mavi spektrumda bir LED üreten ışığın LED’lerin tam renkli ekranlarda kullanılmasına izin vereceği düşünülmüştür. Arama, mevcut kırmızı ve sarı LED’lerle birleştirildiğinde, geniş bir renk yelpazesi üretebilen ticari olarak uygulanabilir bir mavi LED için açıktı. İlk yüksek parlaklıktaki mavi LED, ilkini 1994’te yaptı. Birkaç yıl sonra yüksek güçlü ve yüksek verimli mavi LED’ler ortaya çıktı.

Ancak, tam spektrumlu bir ekran için LED’leri kullanma fikri, yüksek verimli mavi LED’lerin ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra ortaya çıkan beyaz LED’in icadı kadar çok uzağa gitmedi.

LED TV veya LED monitör terimini görebilmenize rağmen, bu tür ekranların çoğu gerçek ekran bileşeni için bir LCD (Likit Kristal Ekran) kullanır ve LCD’leri aydınlatmak için LED’leri kullanın . Bu, gerçek LED tabanlı ekranların OLED (Organik LED) teknolojisini kullanan monitörlerde ve TV’lerde mevcut olmadığını söylemez ; Sadece büyük ölçeklerde üretilmeleri pahalı ve zor olma eğilimindedirler. Ancak üretim süreci olgunlaştıkça, LED aydınlatma da yapıyor.

Led ne amaçla kullanılır?

LED teknolojisi olgunlaşmaya devam ediyor ve LED’ler için geniş bir kullanım alanı keşfetti:

  • Cihazları kontrol etmek için kullanılan kızılötesi LED’ler. Televizyonun uzaktan kumandasını kontrol edin; Şanslar uzaktan kumandanın iş başında kızılötesi bir LED var.
  • LED’ler, cihazlar ve enstrümantasyonda gösterge ışıkları olarak kullanılır. Bir kerede neon ve akkor lambalar yaygın olarak kullanılıyordu. Artık daha verimli olan LED’ler uzun ömürlüdür ve genellikle daha ucuzdur, bu kullanımın üstesinden gelmiştir.
  • Erken hesap makinelerinden saatlere, reklam tabelalarına ve ulaşım ekranlarına kadar her şeyde görülen alfanümerik ekranlar da dahil olmak üzere LED’lerde kullanılır. Ayrıca, TV’nizin ve bilgisayar monitörünüzün ekranı aydınlatmak için LED kullanması olasılığını da unutmayın.
  • Ve elbette, aydınlatmayı unutamayız; LED’ler, Thomas Edison tarafından mükemmelleştirilen akkor ampullerin yerini tamamen almanın yolunda. Yol boyunca, evlerde ve ticari mekanlarda bulunan flüoresanlar da daha az ve daha az kullanım görüyor.

LED çok çeşitli ürünlerde kullanılmaya devam edecek ve yeni kullanımlar her zaman kullanıma sunulacak.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir