Perşembe, Mart 4Kişisel Blog Sitesi

Lazerle böbrek taşı kırma ameliyatı Flexible URS

Kısaca kendi lazerle böbrek taşı kırma ameliyatı hikayemden bahsedeyim: 2011 yılında kum döktüm. 2012 yılında tüm batın ultrasonumda sağ böbreğimde 4, sol böbreğimde 5 taşım olduğunu annemle birlikte öğrendim. 2012-2014 yılları boyunca her sene sağ ve sol böbrekte aynı anda ve birden fazla olmak üzere çeşitli ebatlarda (en küçüğü 0,7 cm – en büyüğü 1,1 cm) böbrek taşlarım oldu.

Tek bir tanesini bile düşüremediğim için tüm bu böbrek taşları ESWL yöntemi ile kırıldı. Gılaburu kompostosu, balık taşı, yok efendim bilmem nerenin suyu, fişmanca ilaç; alayını denedim. Bioenerji uzmanına git dediler, onu da yaptım. Dediğine göre böbrek taşları “korku” sebebiyle olurmuş. İlk kum döktüğüm sene gerçekten de beni korkutan bir sınav vardı ama yani şimdi o sınavdan aldığım sonuç belgem bile artık miadını doldurmuş durumda gel gelelim benim taşlar tam gaz devam… Ne korkuymuş arkadaş…

böbrek taşı

Diğer taraftan herkesin böbrek taşı yapısı aynı değildir. Bu yüzden birine iyi gelen eşkina balığının kafasında yer alan taş, senin taşına etki etmeyebilir.

Şu da çözüm değil: Amerika’da bu bilimsel bir deney olarak yapılmış: Örneğin senin taşın kalsiyum sebebiyle oluyor. 1 sene boyunca kalsiyum içeren zerre bir şey tüketmiyorsun, ilaçlar da dahil. 1 sene sonra yine böbrek taşın seninle… Çünkü vücudunda zaten kalsiyum var. Ben senelerdir doğru düzgün çilek, ıspanak, salata yemiyorum düzgün yıkansa bile içime sinmiyor. Armut yemiyorum. Peynir için ölen ben, peynir tüketimimi sıfıra indirdim neredeyse, sütle zaten aram yok. Buna rağmen oluyor mu? Oluyor… Ürolog ne derse, öyle davran demekten başka çarem yok. Her neyse…

2014 yılında taşlarım yeniden tekrarladı, fakat artık taş yapım değişmişti. ESWL yönteminde 2 ayrı cihaz kullanılır. Bu cihazlardan biri röntgen ışını vasıtası ile böbrek taşını odaklarken (nişan alırken), diğeri ultrason ile bu işi görür. Benim taşlarım röntgende artık görünmüyordu. Ultrasonlu ESWL cihazı arayışlarım başladı. O dönem İstanbul Avrupa yakasında bu cihaza sahip tek bir merkez vardı ve benim zamanım oldukça kısıtlıydı. ESWL tedavisi özel merkezlerde SGK tarafından belli bir yüzdesi karşılanan bir tedavi. Özel merkezler de size taştan tamamen kurtulma garantisi verir. Taşınız 1 haftada da kırılabilir, 10 haftada da… Fiyatlandırma ise taşın boyutu ve nerede olduğuna göre yapılır. Tedavinin masrafı, malesef o zaman bahsettiğim merkez tekel konumunda olduğu için böbrek taşlarım boyutlarından biraz daha büyük ölçülerek (şehven yapıldığına inanmak istiyorum) günümüz fiyatlarıyla 9500 TL gibi bir değer olarak hesaplandı. Parası ayrı, inanın bu işi 10 haftaya yayacak kadar zamanım yoktu.

Ameliyat fikri aklıma geldi, bunun için araştırma yaparken hasbel kader (inanın minibüs koltuğunda Google’dan buldum ben doktorumu.) kendi doktorumla tanıştım. O da 2 hafta boyunca en azından kırmayı denememizi, eğer sonuç alamazsak ameliyata başvurmamızı söyledi. Makine taşımı görmedi. 2 hafta sonunda ben hastane yatağında yatmış ameliyat saatimin gelmesini bekliyordum. Bir seferde 2 böbreğe müdahale edilecek ve tahmini süre 6 saat olacak denmişti.

2 saatte ben tüm taşlarımdan kurtulmuş halde odama döndüm. Doktorumun genelde Flexi URS (Flexible Urotoscopy ya da Böbrek Taşları için flexible ürotoskopi yöntemi) diye kısalttığı yöntemle yapılan ameliyatta öncelikle doktorun el mahareti çok çok önemli. Bunu yazmadan devam etmek istemiyorum. Zira görselde temsili şeklini şemalini gördüğünüz alet böbreğin içerisindeyken, kazara böbrek taşının Renal Pyramid denilen kısımlara kaçma ihtimali var. Bu renal pyramid denilen alanlar böbrek kesitini gözünün önüne getirdiğinde girintili çıkıntılı olan odacıklar. Sonra ara ki o taş hangisine kaçtı bulasın…

Böbrek taşı lazer ameliyatı nasıl yapılır?

Prosedür gereği anestezi, vs. testlerin yapılıp ameliyat onayı geliyor. Ameliyat saatine göre belli bir saatten sonra yemek yemen ve sıvı alman yasaklanıyor. Benim için bu saat genelde 00:00. Ameliyat saatin gelene kadar ihtiyaç görülürse gerekli serumlar veriliyor. Ameliyatta genel anestezi alıyorsun.

böbrek taşı ameliyatı

Ameliyat tamamlandıktan sonra odaya getirildiğinde ve tamamen ayıldığında benim varlığından daima nefret ettiğim bir torbayı görmen mümkün. Sonda takılıyor mecburen. Bu sonda aşağı yukarı 12-24 saat arası sende kalacak. Erkek de olsan, kadın da olsan maalesef ki yarattığı his çok rahatsız edici. Takılma sebebi ise hem mesanenin kolayca temizlenmesi hem de narkoz etkisiyle tuvalete gitmen sıkıntı yaratacağı için hem sana hem refakatçine kolaylık. Zaten o kırılan hatta kum tanesinden bile küçük hale gelen taşının böbreğinden atılması sondayla birlikte başlıyor.

Sonda çıktı… Artık vücudunda böbreğinden mesaneye kadar uzanan çok çok ince ve oldukça esnek üzerinde düzenli aralıklarla minik delikler bulunan bir hortum(?!) var. Bu hortum (katater, stent) sen ameliyattayken yerleştiriliyor. Varlığını 99% ihtimalle hissetmeyeceksin. Hani minnacık parçalar dökülüyor ya böbreğinden, işte o dökülen parçalar idrar kanalına zarar vermesin, acı çekme diye takılıyor bu zımbırtı. İdrar yaparken kaşıntı hissi yaratabiliyor. Uzun süreli oturduğumda ağrı yapıyor birde bana. Diğer hastalarda durum ne bilmiyorum. Bu stentler standart boyutta üretildiği için ve benim de boyum 1.55 olduğu için böyle oluyor. Ha senin boyun 1.60tır, benim yaşadığım hiçbir sıkıntıyı yaşamazsın.

O stenti sev, cici yap ona… En fazla 1 ay seninle kalacak. Zaman zaman varlığına küfredebilirsin, yokluğu yaşamdan soğuma sebebi ameliyat sonrası o kadar diyeyim. Zevk almaya bak, başka çaren yok. Seni gerçekten çok rahatsız ettiği durumda doktoruna durumu bildirirsen daha erken bir zamanda da alabilir o stenti. Doktor sana “Şu kadar gün kalacak.” diyor zaten ameliyat sonrası.

1 ayın sonuna geldik, stent artık alınacak. İşte flexi urs bu sebepten 2 adımlı bir ameliyat süreci bana göre. Yine ameliyathanedesin. Lokal anestezi yapılıyor fakat bu defa ilk ameliyattaki gibi ağır değil. Kuzu bunun “sedasyon” olduğunu söylemişti. Uyutulman, ayılman derken toplamda 40 dakikada stentten de kurtuluyorsun.

Böbrek taşı kırma ameliyatı önemli noktalar:

  • İlk ameliyat sonrası en az 1 gece hastanede kalıyorsun. Yüksek ateş riski daima var, bu yüzden 2. geceni de hastanede geçirebilirsin. Doktor sana “2. gece de kalabilirsin.” derse, korkma. Bu bir önlem. Ateş yükselirse, enfeksiyon var demektir; bunun tedavisini alıyorsun zaten.
  • Stentin senden alınana kadar günde en az 2.5 litre suyunu paşa paşa iç. Bol bol yürü, hareket et. İçine sinmeyen hiçbir tuvaleti kullanma (Bilhassa kadınlar için diyorum.)
  • Stent çıktıktan sonra sana getiriyorlar, ilk takıldığında büyük ihtimalle boncuk mavi olan stentin garip guraba bir renk olmuş olabilir. Korkma, tiksinme, normal bir şey bu.
  • Taş yüzünden vücudunda oluşmuş bir enfeksiyon varsa ve bu, doktoruna göre tehlikeliyse “Ameliyat olucam” diye inat etme. Çok üzülürsün.
  • Enfeksiyon sorunu çözümlenene kadar a) İlaçla tedavi olursun. b) Böbreğin rahatlasın diye stent takılır. Sonra esas ameliyatını olursun ve yeni stent takılır.
  • Doktorunun el becerisi gerçekten de çok ama çok önemli. Benim en son taşım 1.5cm büyüklükteydi. İşin enteresan tarafı taşın etrafını yumurtanın kabuğu misali bir kabuk kaplamıştı. Enfeksiyon kabuklaşmış bir anlamda. Doktorum lazerle önce o kabuğu parçalara ayırıp, taşımı öyle kırabilmiş.

Stent alınmaları da dahil aşağı yukarı 12 kere lazerle böbrek taşı kırma ameliyatı olmuş biriyim ben. Bunca senedir ilk defa stentimin etrafının da boncuk misali taşlarla sarıldığını gördüm. Doktorum buna “Mucize!” dedi. Nasıl bir bünyem varsa artık… Bu taşlar nohut boyutundalar neredeyse.

Stent alındıktan sonra olacak ağrı bence biraz bünyeden bünyeye göre değişiyor. Senelerdir böbrek taşı düşüren ben, başkasının kendini yerlere atacağı ağrılarda gündelik hayatıma devam edebiliyorum. Ağrı eşiğim yükseldi sanırım zamanla. Bu yüzden ilaç etkileri geçtikten sonraki ilk 24 saatte yaşadığım ağrı sinek ısırığından hallice idi benim için, ki tekrar ediyorum idrar kanalımdan 5-6 adet nohut büyüklüğünde taş çıkartıldı. Süpriz oldu hepimiz için. Şansım, mesanenin ucunda olmalarıymış. Yani bünyen ağrıya dayanıklı değilse ağrın olur. Fakat bu ağrı asla taş sancısı kadar şiddetli değil.

Taş düşürmek

Ne hissettim… Valla herkese şunu diyorum: Ben kime “taş düşürmek” desem “Ay onun sancısı doğumdan beter derler.” dedi. Ben bilmem kaç senedir doğum sancısı çekip sonunda bir şey göremiyordum. İlk defa bu son stent alınma işlemi vesilesiyle taşlarımı gördüm. Kuzu falan dalga geçiyor, ama nasıl bir his olduğunu anlatabilmem imkansız. Taşlar İstanbul Üniversitesi’ne ve Maden Tetkike gönderilecek. Yapılarının ne olduğunun anlaşılabilmesi için. Kuzu da minik bir parçayı kendi bölümünün lablarında incelemek istiyor. Çünkü ilk defa elimizde taş var. İncelenebilecek, teste tabi tutulacak boyutta. Öteki türlüsünde Flexi URS sonrası gerçekten 1 mm lik bir parçaya denk gelmeniz bile bana göre neredeyse imkansız. Ben denk gelemedim, o kadar operasyona rağmen.

Aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Kullanılan aletler görseldeki ile birebir aynı mı inanın bilmiyorum. Çünkü ben 1 defa gördüm, o da hayal meyal aklımda. Daha fazla öğrenmek istediğin bir şey olursa yorum olarak yaz, muhakkak cevaplarım.

Dip detay aklına gelen ne varsa, çekinmeden sor kısaca. Benim için artık su içmek kadar sıradan bir olay olduğu için “Suyu bardağa nasıl dolduruyoruz?” sorusu atladığım nokta olabilir.

Şimdiden acil şifalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir