Perşembe, Mart 4Kişisel Blog Sitesi

Laptop Fan Sesi Sorunu Çözümü!

Laptop fan sesi sorunu çözümü yazımızda sizlere laptop fanı çok ses çıkartması durumunda yapmanız gereken şeyler hakkında bilgi vereceğiz.

Laptop işlemcisini soğutmaya yardımcı olan işlemci fanı çok fazla ses çıkarması. Bu sesin yüksek olması beraberinde bilgisayarın da ısınmasına sebep olacaktır.

Labtop fanını temizlemek.

İlk önce yapmanız gereken şey bilgisayarınızı tozlardan temizlemek olsun.

Fanın olduğu yeri elektrikli süpürge veya hava kompresörü sayesinde fanın bulunduğu deliklerin üzerine tutarak temizlemek. İki taraftan da temizleyiniz hem yandaki deliklerden hemde alttaki deliklerden, iyice temizlediğinizden emin olun ve bu işlemi en az ayda bir defa yapınız.

Gereksiz işlemleri kapatmak.

Pc çalışırken siz farkında olmasanız da sürekli olarak çalışmaya devam eden işlemler bulunmaktadır.

Bu işlemler sürekli olarak kullanıldığı için aşırı ısınır ve bunun sonucunda ısınmayı azaltması için fanın daha hızlı çalışmasına ve bunun sonucunda gürültü yapmasına neden olur. Bu da sizi rahatsız edecektir. Bu sorundan kurtulmak için “ctrl + alt + delete” tuşlarını kullanıp görev yöneticisine girerek burada bulunan çalışmasına ihtiyaç olmayan işlemleri sırası ile kapatmanız pc ve sizin faydanıza olacaktır.

Laptop kullandığınız yere çok dikkat ediniz!

Yastık, koltuk veya halı gibi yerler daha ısınmaya ve çok toz almasına neden olur. Şimdi bu sesten kurtulmak için yapacaklarınızı sizlerle paylaşacağız.

Not: Gereksiz işlemlerin kapatılması çalışma yoğunluğunu azaltacaktır. Bu da daha az ısınma olacağı için fanın daha yavaş ve sessiz çalışması anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir