Cumartesi, Ocak 16Kişisel Blog Sitesi

Kış Lastiği Tavsiye 2020

Kış ayları geldi çattı şuan arabası olanların aklında olan önemli bir soru var kış lastiği tavsiye edecek birilerini bulmak isteriz çünkü almışken iyisi olsun fiyatı uygun olsun.

Arabanızın lastiklerinin yol tutuşu ne kadar iyi olursa hem kendinizi güvende hisseder hemde güvenli yolculuk yapabilirsiniz. Yolda kalma riskiniz ve arabanızın kayıp bir yere vurarak kazaya karışma riskiniz oldukça düşmüş olur.

Benim tecrübe ettiğim ve kullanmanızı tavsiye edeceğim kış lastikleri aşağıda sıralayacağım.

 1. Bridgestone
 2. Continental
 3. Goodyear
 4. Michelin
 5. Petlas (hem ekonomik hemde iyi olsun diyenlere)

Sizlerin tavsiyesi var ise yorumda belirtebilirsiniz yeni çıkan veya benim tecrübe etmediğim ürünler olabilir.

Kış lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle kış lastiği almadan önce dikkat edilmesi gereken bir husus var. Lastik almaya gittiğinizde lastikçinin elinde eski tarihli lastikleri satmak ve ellerinden çıkarmak isterler. Yeni tarihli olmasını ısrarla belirtin, çünkü ortalama 4-5 yıl sonra özelliğini kaybetmektedir.

Kış lastiğin üretim tarihi nasıl anlaşılır?

Lastiğin yeni veya eski olduğunu üretim tarihi ile anlayabiliriz peki bu üretim tarihi nerede yazar veya nasıl öğrenilir?

Üretim tarihleri lastiğin yanak kısmı denilen yerde dört haneli olarak yazmaktadır örnek vermek gerekirse 4217 gibi bir elipsin içinde yer almaktadır bu dört haneli sayı 42 inci hafta 2017 yılı anlamına gelmektedir. Yeni desen ve yeni tarihli olmasına özen gösterilmesini tavsiye ediyorum.

Umarım mantıklı bir kış lastiği seçimi yaparsınız çünkü kış ayları şakaya yada ihmale gelmez. Herkese kazasız sürüşler diliyorum.

4 Comments

 • ismail çuhadar

  Lassa’nın yazlık lastiğinin performansı çok kötü, bu sebeple kışlık lastikte de tercih etmememde bir etkendir. Goodyear Ultragrip 9 kış lastiklerini iyi ki tercih etmişim. Durma mesafe performansı çok iyi, ayrıca savurmuyor, yol tutuşu mükemmel. Bu seneki yoğun kışta millet arabasını çıkarmaya korkarken performansından dolayı, yaşadığım yerde yoğun kar olsa da çekinmedim. Ses desibel olarak da çok sessiz, ekstra yakıt tüketimim yok. Lastik basıncına dikkat edin yeter, 32 ideal ne fazla ne az yapın.

 • gürbüz sunal

  Goog year utra girip süper bir lastik 7 serisinden sonra googyear utragirip 9 kullanıyorum. Süper bence her koşulda iyi bir lastik diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir