İnternet tarihi nedir?

Gelişmekte olan web eğilimlerini anlamak için, İnternet tarihini ve bazılarının Bilgi Çağının şafağı olarak adlandırdığı şeye nasıl dönüştüğünü anlamak faydalı olacaktır.

Kendi kişisel internet tarihi 1988 sonbaharında Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği öğrencisi olarak üniversiteye kaydolduğumda başladı. Şu anda, İnternet’in en popüler kullanımı muhtemelen üniversite öğrencileri olarak en iyi açıklanabilir. Kuşkusuz, daha kullanışlı uygulamalar vardı, ancak internet röle chat kanallarında, televizyonda izledikleri ve akşam yemeğinde ne yedikleri gibi parlak fikir alışverişinde bulunan birçok geç geceler vardı.

İnternet tarihinin bu döneminde, popüler bir etkinlik e-posta yoluyla metin resimleri gönderiyordu. Bu, grafiklerin internet‘e çarpmasından önce oldu ve ASCII sembolleri ile doldurulmuş bir metin resmi (yani ‘X’ ve ‘O’ gibi metin) bir resim oluşturmak için kullanıldı. Etrafta yüzen en popüler resim, ünlü bir Monty Python skeçine atıfta bulunulmaksızın büyük bir spam görüntüsüdür. Bu resim, sohbet kanallarındaki ‘SPAM’ kelimesini şaka yollarıyla tekrarlayan öğrencilerle birlikte, e-posta yoluyla gönderilen veya mesaj panolarına gönderilen istenmeyen metin veya resimler gibi sözlüklerimizde kelimeyi sağlamlaştırdı.

İnternet tarihçesi

Popüler efsaneye rağmen, internet tarihi Al Gore’un bir atölyede katledilmesiyle başlamaz. İnternet, 50’li yılların sonlarında başlayan bilgisayar ağının bir evrimi oldu. 1969’da, ARPANET’in (Advanced Research Projects Agency Network), UCLA’yı Stanford Araştırma Enstitüsü’nün Augmentasyon Araştırma Merkezi’ne bağladığı ve 1983’te tüm ana bilgisayarların çalışmaya başladığında resmi hale geldiği bir dönüm noktası oldu. ARPANET’e TCP / IP’ye geçti.

Peki, internet hangi tarihte bulundu? Bu gerçekten bir fikir meselesidir ve büyük ölçüde kişinin en önemli etkiyi yaptığı düşüncesine bağlıdır. Şahsen, 1969‘u mütevazı başlangıcı ve 1983’ün resmi başlangıcını çağırırdım. Internet, bilgisayarların bilgi alışverişi için standart bir protokole dayanmaktadır ve standart protokol 1983‘te başlatılmıştır.

İnternet Tarihi – İki Ağın Hikayesi

İnternet, bilgisayarları ve TCP / IP adlı standart bir protokol aracılığıyla bilgisayarlarını birbirine bağlayan devlet kurumlarından daha fazla gelişti . 1980’lerde yeni ortaya çıkan bir başka ağ da vardı ve bu da bir rol oynadı: bülten panosu sistemi.

Bülten Tahtası Sistemleri (BBSs), en azından teknoloji meraklıları arasında popüler oldu – 80’li yılların ortalarında modemler onlara yetecek kadar düşük fiyatlı oldular. Bu erken BBS’ler, çok yavaş olan 300 baud modemi üzerinde çalışıyordu, birisinin yazdığı gibi soldan sağa doğru metin kaydırmasını görebiliyordunuz. (Aslında, bazı insanların yazdıklarından daha yavaştı.)

Modemler daha hızlı hale geldikçe, Bülten Panosu Sistemleri daha belirgin hale geldi ve CompuServe ve America Online gibi ticari hizmetler ortaya çıktı. Ancak BBS’lerin çoğu bireyler tarafından kendi bilgisayarlarında çalıştırıldı ve kullanımı serbestti. 80’lerin sonunda, modemler destekleyecek kadar hızlı hale geldiklerinde, bu BBS’ler birbirlerini çağırarak ve mesaj alışverişi yaparak kendi küçük ağlarını yaratmaya başladılar.

Bu genel forumlar, About.com adresindeki forumlardan çok farklı değildi. Dünyanın her yerinden insanların yazı yazıp bilgi alışverişinde bulunmalarına izin verdiler. Tabii ki, çok az mesaj panosu aslında dünyaya yayılmıştı, çünkü başka bir ülkeye mesaj alışverişinde bulunmak çoğu birey için çok pahalıydı.

90’ların başlarında, bu BBS’lerin çoğu e-postaları desteklemek için İnternet’e bağlanmaya başladı. İnternetin popülaritesi arttıkça, bu özel sektöre ait BBS’ler kaybolmaya başladı. Amerika Online gibi ticari BBS’ler İnternet ile birleşti. Ancak, birçok yönden, BBS’lerin ruhu internet üzerinden popüler mesaj panoları şeklinde devam ediyor.

İnternet Ana Yayına Geçiyor

Erken İnternet tarihi devlet kurumları ve akademik dünya tarafından hakim oldu. 1994 yılında internet kamuoyuna gitti. Mozaik web tarayıcısı bir yıl önce piyasaya sürülmüştü ve kamu yararı daha önce akademisyenlerin ve teknoloji meraklılarının alanına geçmişti. Web sayfaları yayılmaya başladı ve insanlar her yerde, dünyayı kapsayan birbirine bağlı bir ağın muazzam olanaklarını gerçekleştirmeye başladılar.

Bu ilk web siteleri daha çok interaktif bir kelime belgesine benziyordu, ancak e-posta, internet röle chat kanalları ve BBS merkezli mesaj panolarının popülaritesi ile birleşince, insanların arkadaşlarına, ailelerine ve iş dünyasına ulaşabilmeleri için harika bir yol oldular. daha geniş bir kitle.

Bu web patlaması, Netscape ve Internet Explorer gibi tarayıcı savaşları , insanların masaüstlerinde de facto standart haline getirildi. Ve, birçok açıdan, tarayıcı savaşı, Netscape’in gölgelere adım atması ve Mozilla’nın Firefox’unun Microsoft’un popüler web tarayıcısına rekabet olarak ortaya çıkmasıyla devam ediyor .

İlk web siteleri bilgi alışverişi için harika bir yoldu, ancak HTML (Köprü Metni Biçimlendirme Dili) yapabildiklerinde çok sınırlı. Bir kelime işlemci işlemcisine, uygulama geliştirme ortamından çok daha yakın olduğu için, işletmelerin İnternet ile daha fazla şey yapmasına yardımcı olabilecek yeni teknolojiler ortaya çıktı. Bu teknolojiler, ASP ve PHP gibi sunucu tarafı dillerini ve Java, JavaScript ve ActiveX gibi istemci tarafındaki teknolojileri içeriyordu.

Bu teknolojilerin bir kombinasyonu sayesinde işletmeler HTML sınırlamalarının üstesinden gelebilir ve web uygulamaları oluşturabilir . Çoğu insanın karşılaştığı en basit uygulama, alışveriş sepetimizdir ve bu da mağazalarımıza gitmek yerine web’deki güzelliklerimizi sipariş etmemize olanak tanır. Ve birçok insan, tüm bu çılgın formları doldurmak yerine, vergilerini yapmak için internete başvurdu.

İş dünyasının, İnternet’in sağladığı ham potansiyelden övgüyle söz edildiğini ve bu hediyenin hızla yatırımcılara aktarıldığını söylemek güvenli. İnternet şirketleri (Dot-Coms olarak adlandırılırlar) sola ve sağa kaymaya başlarken, Amazon.com gibi şirketler, hiçbir zaman kar elde etmemiş olsalar bile, Sears ve Roebuck gibi geleneksel meslektaşlarından daha değerli oldular.

İnternetin Düşüşü

İnternet ve ‘dot-com bubble’, onları desteklemek için kar elde etmeyen şirketler için hisse senedi fiyatlarında artışa yol açan kaçak bir ekonomi yarattı. Dot-com yeni başlayanlar, her biri İnternet pastasına geçme vaadiyle gelen bir düzine para cezasına dönüştü.

Sonunda, birileri interneti gerçeğe dönüştüreceklerdi ve bu teknoloji-ağır NASDAQ endeksinin 5000’in üzerinde olduğu zaman 2000’de oldu. Ve pek çok ilişki gibi, İnternet ile gerçeklik arasındaki küçük kavgalar, 2001’de büyük bir anlaşmazlığa sahip olana ve 2002’ye kadar bu işi bırakmaya karar verene kadar büyük kavgalara dönüştü.

Web 2.0

İnsanların gerçeğe dönüşmesiyle birlikte, 2003 yılında katı bir yatırım olarak İnternet ortaya çıktı ve sürekli olarak yükseliyor. Java, Flash, PHP, ASP, CGI, .NET, vb. Teknolojilerle donatılan yeni bir sosyal ağ trendi popülaritesinde yükselmeye başladı.

Sosyal ağlar yeni bir şey değil. İnternetten çok önce var olmuşlar ve insanlığın şafağına kadar uzanıyorlardı. Eğer bir grup arkadaş ya da bir “klik” e ait olsaydınız, bir sosyal ağa aitsin.

Çevrimiçi oyunlar, oyuncuları diğer oyunculara bağlamaya yardımcı olmak için ‘guilds’ ve ‘arkadaş listesi’ ile yıllardır kullanıyor. Sosyal Ağ siteleri, doksanlı yılların ortalarına, classmates.com gibi web siteleriyle geri dönüyor . Ancak, Myspace’in popülaritesinin arttığı 2005’te web’in ön saflarına geldi .

Social Bookmarking, Social Networking ve yeni çıkan teknolojiler “ Web 2.0 ” a yol açmıştır . Bugün, Web 2.0 çoğunlukla bir pazarlama terimidir ve bir araya getirmek için sosyal ve AJAX gibi teknolojilerin ve metodolojilerin kullanımı için blogların ve RSS beslemelerinin popülaritesiyle ortaya çıkan internetin ‘yeni kullanımından’ herhangi bir şeyi tanımlamak için kullanılabilir. yeni kullanıcı deneyimi.

Teknik olacak olsaydık, bugünün websitesi muhtemelen daha doğru bir şekilde ‘Web 3.0’ veya ‘Web 4.0‘ olarak tanımlanır, ancak nesnel bir versiyon numarasını her şeye eklemek en iyi ihtimalle bir dicey işi.

Söyleyebileceğimiz, web’in daha fazla insanın arkadaşlarıyla ve aileleriyle bağlantı kurmak, yeni insanlarla tanışmak, bilgi paylaşmak ve iş yapmak için İnternet’i kullanması şeklinde gelişmesidir.

Web 2.0‘ denilen olayı en iyi tanımlamak zorunda olsaydım, bir toplum olarak interneti bir araç olarak kullandık ve şimdi bir toplum olarak Internet ile birleştiğimizi söyleyebilirim. Bir araç olarak kullandığımız bir şey yerine, bizlerin bir parçası ve nasıl yaşadığımızın bir parçası haline geliyor.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir