İnternet ile Web arasındaki fark nedir?

İnsanlar sıklıkla “İnternet” ve “web” terimlerini birbirinin yerine kullanır, ancak teknik olarak yanlıştır. İnternet gerçekten internetin sadece bir kısmı.

İnternet, milyarlarca bağlı bilgisayar ve diğer donanım cihazlarından oluşan muazzam bir ağdır. Her cihaz, her ikisi de geçerli IP adresleri ile internete bağlı oldukları sürece başka herhangi bir cihazla bağlantı kurabilir. Diğer taraftan web, internete eriştiğinizde görüntüleyebileceğiniz tüm web sayfalarından oluşur.

Şu anda bulunduğunuz bu web sitesi, web’in bir parçasıdır, ancak internet olarak kabul edilmez. Bunu düşünmenin bir yolu, ağı bir restorana ve internete menüdeki en popüler yemeğe aktarmaktır.

İnternet Donanım Altyapısı

İnternet, dünya çapında yerleşik ve kablolar ve kablosuz sinyallerle bağlanan milyarlarca bilgisayar ve diğer bağlı cihazların büyük bir birleşimidir. Bu muazzam ağ, büyük ana bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, akıllı ev aygıtları, kişisel tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer aygıtları içeren kişisel, iş, eğitim ve devlet aygıtlarını temsil eder.

İnternet, 1960’larda ARPAnet adı altında, ABD ordusunun olası bir nükleer saldırı durumunda haberleşmeyi nasıl sürdürdüğü konusunda bir deney olarak doğdu. Zamanla ARPAnet, üniversite ana bilgisayarlarını akademik amaçlar için birbirine bağlayan sivil bir deney haline geldi.

Kişisel bilgisayarlar 1980’lerde ve 1990’larda ana akım haline geldikçe, daha fazla sayıda kullanıcı bilgisayarlarını büyük ağa bağladıkça internet üssel olarak büyüdü. Günümüzde internet, milyarlarca kişisel, devlet, eğitim ve ticari bilgisayar ve aygıttan oluşan, kablolu ve kablosuz sinyallerle iç içe geçmiş bir kamusal örümcek ağına dönüşmüştür.

Tek bir varlık internete sahip değil. Tek bir hükumetin operasyonları üzerinde otoritesi yoktur. Bazı teknik kurallar, donanım ve yazılım standartları, insanların internete nasıl bağlandığını zorlar, ancak çoğu zaman internet, ücretsiz ve açık bir yayın ağları ortamıdır.

İnternet İnternet’teki Bilgilerdir

World Wide Web’i ve içerdiği herhangi bir web sayfasını veya diğer içeriği görüntülemek için internete erişmeniz gerekir. Web, web’in bilgi paylaşım kısmıdır. İnternet’te ziyaretçilere sunulan sayfaların geniş adıdır.

Web, telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlarda web tarayıcı yazılımı ile görüntülenebilir milyarlarca dijital sayfadan oluşur. Bu sayfalar, ansiklopedi sayfaları gibi statik içerikler de dahil olmak üzere birçok içerik türü içerir, ancak eBay satışları, hisse senedi, hava durumu, haberler ve trafik raporları gibi dinamik içerikler de içerir.

Web sayfaları, Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü kullanarak, herhangi bir genel web sayfasına bir köprüyü tıklatarak veya bir URL girerek herhangi bir web sayfasına atlamanızı sağlayan kodlama dili ile bağlanır. Google gibi arama motorları, bu sayfalar için web’e göz atmayı kolaylaştırır, böylece okumak için makaleler, akış videoları vb.

World Wide Web, 1989 yılında doğmuştur. İlginçtir ki, web araştırma fizikçileri tarafından yapılmıştır ve bu nedenle araştırma bulgularını birbirlerinin bilgisayarlarıyla paylaşabilmeleri için oluşturulmuştur. Bugün, bu fikir tarihteki en büyük insan bilgisi koleksiyonuna dönüşmüştür.

İnternet İnternetin Sadece Bir Parçasıdır

Web sayfaları muazzam miktarda bilgi içermekle birlikte, bilgilerin internet üzerinden paylaşılmalarının tek yolu değildir.

İnternet – internet değil e-posta, anlık mesajlar, haber grupları ve dosya aktarımları için de kullanılır. Başka bir deyişle, internet sadece internetin büyük bir kısmı, ama hepsi bu değil.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir