Instagram Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Henüz Instagram kullanmıyor olsanız bile, fotoğraf paylaşım uygulamasının ne kadar popüler olduğunu duymuşsunuzdur. Kullanıcılar fotoğraflarını ve videolarını paylaşarak çevrelerindeki veya dünyadaki diğer kullanıcılarla bağlantı kurabiliyorlar.  Sizde bu eğlenceli uygulamaya girmek istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Instagram, giderek daha popüler ve güçlü bir sosyal ağ haline geliyor. Facebook’a ait fotoğraf paylaşım uygulaması, dünyanın en yaygın sosyal ağı olan Facebook’tan hala çok daha küçük. Ama Instagram Facebook’tan çok daha hızlı büyüyor. Sizin gibi yeni kullanıcılar sadece arkadaşlarıyla değil, platformdaki günlük yaşamlarından fotoğraf ve video paylaşan küresel bir kullanıcı topluluğuyla bağlantı kurmak için her gün katılıyorlar.

Instagram’i ilk indirdiğinizde, uygulamanın çok sayıda özelliği olduğu için yeni bir kullanıcı açısından Instagram’da nasıl gezineceğiniz veya nasıl başlayacağınız her zaman açık değildir. Bu nedenle, yazımızda Instagram’ı  nasıl kullanacağınızı size detaylı olarak anlattık.

Instagram için nasıl kayıt olunur?

Instagram’a kaydolmak için mobil uygulamayı bir iOS veya Android telefona, tablete, Windows Phone 8 veya daha yukarısına indirmeniz gerekir. (Instagram’ı iOS App Store’dan , Google Play Store’dan veya Windows Phone Store’dan indirin .) Instagram’ı çevrimiçi görüntülerken, Instagram uygulamasını kullanarak hesabınızı oluşturmanız gerekir.

Uygulamayı indirdikten sonra açmak için Instagram simgesine dokunun. E-posta adresinize kayıt olmak için “E-posta ile Kayıt Ol” a basın veya Facebook hesabınızı kullanarak kaydolmak için “Facebook ile kayıt ol” u seçin. Bir e-posta adresiyle kaydolursanız, uygulama bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanızı ve profil bilgilerinizi girmenizi ister. (Bunu bitirdikten sonra, “Bitti” ye dokunun.) Eğer Facebook ile kaydolmayı seçerseniz, uygulama şu anda çıkış yapmışsanız Facebook hesabınızla oturum açmanızı ister.

Profil bilgilerinizi, adınızı, kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi düzenlemek isterseniz, ekranın altındaki araç çubuğundaki kişi simgesine dokunarak profilinize gidebilirsiniz. “Profilinizi Düzenle” ye dokunun ve yeni adınızı, kullanıcı adınızı, web sitenizi veya biyografinizi yazın ve iPhone’da “Tamam” a, Android’de “Kaydet” e veya Windows Phone’da “Onay” işaretine dokunun.

Instagram’da nasıl gezinilir?

Profiliniz biyografinizi ve Instagram’da paylaştığınız fotoğrafları ve videoları gösterir. Profilinizden profil bilgilerinizi düzenleyebilir ve Hesap Ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz. Ekranın altındaki araç çubuğundaki kişi simgesine dokunarak profilinize gidebilir ve “Profilinizi Düzenle” düğmesine dokunarak veya Seçenekler’e erişmek için dişli simgesine dokunarak daha fazla bilgiye ve seçeneklere erişerek değişiklik yapabilirsiniz. Profilinizde en çok 150 karakterden oluşan bir biyografi yazabilir veya telefonunuzun kitaplığından, Facebook’tan veya Twitter’dan içe aktarmak için bir profil fotoğrafı ekleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Ayrıca profilinizden, paylaştığınız fotoğrafları nereye çektiğinizi gösteren Fotoğraf Haritanıza erişebilirsiniz.

Kamera, Instagram kamera ile fotoğraf çekmenizi veya telefonunuzun fotoğraf kitaplığındaki fotoğrafları paylaşmanızı sağlar. Ekranın altındaki araç çubuğundaki orta simgeye dokunarak kameraya erişebilir ve oradan fotoğraf veya video çekebilir veya fotoğraf kitaplığınızdan bir fotoğraf seçebilirsiniz.

Kullanıcıları takip etmek, belirli kullanıcıları aramak ve hashtagleri keşfetmek için Arama ve Keşif işlevini kullanabilirsiniz. Ekranın altındaki araç çubuğundaki büyüteç simgesine hafifçe dokunarak Arama ve Keşfetme’ye erişin. Yayınları ve kullanıcıları keşfetmek için “Fotoğraflar” ve “Kişiler” görünümleri arasında geçiş yapın veya “Arama” kutusunu girin ve “Kullanıcılar” ve “Hashtags” seçin.

Ana Sayfa sekmesi, sizin tarafınızdan gönderilen fotoğrafların ve takip ettiğiniz diğer Instagram kullanıcılarının özet akışını gösterir. Fotoğrafları, videoları beğenebilir ve yorum yapabilirsiniz. Ekranın altındaki araç çubuğundaki Ana Sayfa düğmesine dokunarak yayınınıza erişin.

Etkinlik sekmesi, yayınlarınızdaki beğenileri, yorumları gösterir ve arkadaşlarınızın beğendiği, yorum yaptığı fotoğrafları ve videoları gösterir. Ekranın altındaki araç çubuğundaki konuşma balonu simgesine dokunarak ve “Aşağıdaki” ile “Siz” görünümleri arasında geçiş yaparak Etkinlik sekmesine erişebilirsiniz.

Takip edilecek diğer Instagram kullanıcıları nasıl bulunur?

Instagram, Facebook arkadaşlarınızı ve daha önce Instagram’da bulunan kişileri bulup takip etmenize yardımcı olabilir. Bir Android telefondaki Instagram önerilerini görmek için profilinize gidin ve sağ üstteki üç dikey nokta olan düğmeye dokunun. “Arkadaş Bul” a dokunun ve ardından Facebook’taki arkadaşlarınızı, Instagram önerilen kullanıcılardan veya telefonunuzun kişi listesinden bulmayı seçin. Yayında yayınlarını görmek istediğiniz kullanıcıların yanında “takip et” e dokunun.

İOS uygulamasında profilinize gidin ve sağ üstteki vitese dokunun. Facebook’taki arkadaşlarınızı, Instagram önerilen kullanıcılardan veya telefonunuzun kişi listesinden bulmayı seçmek için “İzlenecek Kişileri Bul” a dokunun. Yayında yayınlarını görmek istediğiniz kullanıcıların yanında “takip et” e dokunun. Windows Phone uygulamasında profilinize gidin ve sağ alttaki üç yatay noktayla simgeye dokunun. Ayarlara dokunun ve ardından “Arkadaş Bul ve Davet Et” seçeneğini belirleyin. Buradan Facebook’taki arkadaşlarınızı veya kişi listenizi bulmak için “Arkadaşlarınızı takip edin” e dokunun. Yayınlarını beğenebileceğiniz diğer kişileri bulmak için “Önerilen Kullanıcılar” a hafifçe dokunun ve yayınlarında görmek istediğiniz yayınların yanında “takip et” seçeneğine hafifçe dokunun.

Ayrıca, büyüteç simgesine dokunarak erişebileceğiniz Keşfet sekmesinden de takip etmek isteyebileceğiniz kişileri de bulabilirsiniz. Takip ettiğiniz kişilerin beğendiği veya çok sayıda Instagram kullanıcılarının beğendiği fotoğrafları ve videoları görmek için “Fotoğraflar” a dokunun. Kime bağlandığınıza, Instagram’da beğendiğiniz fotoğraflara ve videolara göre, istediğiniz hesapları görmek için “Kişiler” e dokunun.

Diğer kullanıcıları bulmanın başka bir yolu, instagram veya instagramda hashtags aramaktır. Arama ve Keşif’in üst kısmındaki arama çubuğunu kullanarak, kullanıcı veya hashtag araması olup olmadığını seçin. Kişilere isimlerine veya Instagram kullanıcı adlarına göre arama yapabilirsiniz.

Instagram’da fotoğrafları ve videoları nasıl keşfedersiniz?

Etkinlik sekmesini, takip ettiğiniz kişilerin son etkinliklerini görmek için birkaç farklı yoldan kullanabilirsiniz. Etkinliğe erişmek için konuşma balonu simgesine ve ardından takip ettiğiniz kişilerin aktivitelerini görmek için “Takip” düğmesine dokunun. Sizin için en son etkinliği, sizi takip eden kullanıcılar, sizin için @mentions ve fotoğraflarınız ve videolarınız için beğeni ve yorumlar dahil olmak üzere, en son etkinliği görmek için “Siz” e dokunun. (Instagram, “Aşağıdaki” sekmesinin 1000’den fazla kişiyi takip eden kullanıcılar için çalışmayacağını not eder.)

Ara ve Keşfet, beğendiğiniz fotoğrafları, videoları ve kullanıcıları gösterir. Instagram, sizi takip ettiğiniz kişiler tarafından beğenildiğine veya çok sayıda başka Instagram kullanıcısı tarafından beğenildiğine göre Arama ve Keşif’te gösterilecek yayınları ve kişileri seçer. Gönderilerinizden birinin Arama ve Keşif’te görünmesi durumunda bir bildirim alacaksınız. Yalnızca Paylaşılan ve Keşfet’te herkese açık olarak paylaşılmış fotoğraflar ve videolar görünecek ve özel olarak paylaşılan veya Instagram Direct ile paylaşılan yayınlar Arama ve Keşif’de görünmeyecektir.

Bir fotoğrafa veya videoya iki kez hafifçe dokunarak veya yayının altındaki kalp simgesine dokunarak beğenebilirsiniz. Ayrıca, fotoğraflara ve videolara yorum yapabilir ve Instagram uygulamasının iOS sürümünde, başka birinin yorumuna cevap vermek için bir kullanıcı adı tutabilir ve basılı tutabilirsiniz. İOS’ta, yorumlarınızda emojiyi de kullanabilirsiniz, ancak Android’de emoji mevcut değildir ve diğer kişiler bunları kullanırken kalp ve uçak simgeleri dışında görünmez.

Instagram ile bir fotoğraf nasıl çekilir veya gönderilir?

Instagram’da paylaştığınız paylaşımlarda iki seçeneğiniz vardır: Instagram’ın fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekilmesi veya telefonunuzun fotoğraf kitaplığından bir tane yükleme. Fotoğraf çekmek ya da telefonunuzdan birini seçmek için ekranın altındaki kamera simgesine dokunabilirsiniz. Fotoğraf makinesinden, fotoğraf ızgarasını açıp kapatabilir, ön ve arkaya bakan kamera arasında geçiş yapabilir veya flaş kullanıp kullanamayacağınızı seçebilirsiniz. Fotoğraf çekmek için deklanşöre dokunabilir veya video kaydetmek için video simgesine basabilirsiniz.

Bir fotoğraf seçtikten sonra, ekranın en üstündeki düzenleme araçlarından efektler ekleyebilir veya ekranın altındaki seçeneklerden bir filtre seçebilirsiniz. Ardından fotoğraf için bir altyazı yazabilir, fotoğraftaki kişileri etiketleyebilir, Fotoğraf Haritanıza ekleyebilir veya Facebook, Twitter, Tumblr veya Flickr ile paylaşabilirsiniz. Altyazıyı fotoğrafınıza yazdığınızda #hashtags ve @mentions’ı kullanabilirsiniz. Mentions, bir gönderiyi başka bir kullanıcının dikkatine sunmanıza izin veri. Bir gönderiden bahsettiğinizde bildirim alırsınız ve hashtags diğer Instagram kullanıcılarının yayınlarınızı bulmasına yardımcı olur veya yayınlarınızı etiketlemenize, kategorilere ayırmanıza yardımcı olur.

Bir fotoğraftaki kişileri etiketlemek için, “Kişileri Etiketle” ye dokunun ve fotoğraftaki birine dokunun. Adlarını veya kullanıcı adlarını girmeye başlayın ve görünen açılır menüden doğru kullanıcıları seçin. Etiketlemek istediğiniz kişi o menüde görünmüyorsa, onu bulmak için “Bir kişiyi arayın” seçeneğine dokunun. Fotoğraflarınız herkese açıksa, fotoğrafı herkes görebilir ve fotoğrafta etiketlenen kişi bir bildirim alır. Fotoğraflarınız gizli ise, yalnızca sizi takip eden kişiler fotoğrafı görebilir. Fotoğrafta etiketlediğiniz kişi sizi takip ediyorsa bir bildirim alır. (Diğer kişilerin sizi profilinizden etiketlediği fotoğrafları görebilir ve yönetebilirsiniz.)

Fotoğrafınızı gönderdiğinizde profilinizde görünür. Profilinizi gizli olarak ayarladıysanız, yalnızca sizi takip etmek için onaylamış olduğunuz kişiler görebilir.

Instagram ile video kaydetme veya yayınlama

Instagram ile bir video çekmek için, fotoğraf makinesi modundan video moduna geçmek için kamera simgesine ve video simgesine dokunun. Kaydı başlatmak için video simgesini basılı tutun ve kaydı durdurmak için parmağınızı düğmeden kaldırın. Bir filtre eklemek ve ardından videonuzu, Instagram ile çektiğiniz veya telefonunuzun fotoğraf kitaplığından seçtiğiniz bir fotoğrafla yaptığınız gibi paylaşmak için “İleri” ye dokunun. (Ancak video kaydının şu anda sadece Instagram ve iOS Android sürümlerinde mevcut olduğunu ve Windows Phone kullanıcıları için bir seçenek olmadığını belirtmek gerekir.)

Önceden kaydettiğiniz bir videoyu telefonunuzla paylaşmak için kamera simgesine ve ardından fotoğraf modundan video moduna geçmek için video simgesine dokunun. Telefonunuzun video albümünü görüntülemek için sağ alttaki kutuya dokunun. Yüklemek istediğiniz videoyu seçin ve bir iPhone basın iseniz “İleri.” Ardından, görüntülü hangi altındaki şerit üzerinde parmağınızı koyarak paylaşmak istediğiniz videonun 15 saniye ve sürgülü klibin oynatılmaya başlayacağı yeri seçin. Ardından klibin bittiği yeri seçmek için video şeridin üzerindeki mavi sürgüyü sürükleyin. İPhone’da “Ekle” ye veya Android’deki oka dokunun.

Buradan ekranın altında bir filtre seçebilir ve ardından paylaşım ekranına devam etmek için “İleri” ye dokunabilirsiniz. Bir videodaki kullanıcıları etiketleyemeseniz de, altyazıdaki Symbol ile bunlardan söz edebilirsiniz. (Birinden bahsetmek için, @ yazarak kullanıcı adlarını yazın.) Birinden bahsetmişken, bir bildirim alacaksınız. Paylaştığınız fotoğraflarda olduğu gibi, videonuz profilinizde ve yayınınızda görünecektir. Görünürlüğünüz gizli olarak ayarlanmışsa, yalnızca sizi takip etmeyi onayladığınız kullanıcılar paylaştığınız videoları görebilir.

Fotoğraf Haritaları nasıl kullanılır?

Profilinizden, Fotoğraf Haritanıza erişebilirsiniz. Instagram Fotoğraf Haritası ile paylaştığınız fotoğrafları nereye çektiğinizi gösterebilirsiniz. Fotoğraf Haritaları ile, başkalarının harita üzerinde fotoğraf çektiği yerleri de keşfedebilirsiniz. Fotoğraf Haritanıza ilk kez gittiğinizde, daha önce yüklediğiniz coğrafi konumdaki tüm fotoğrafları incelemeniz istenir. İnceleme işlemi sırasında, fotoğrafların konumla birlikte gruplandığını görürsünüz ve Fotoğraf Haritanızda görünmesini istemediğiniz ögelerin seçimini kaldırabilirsiniz. Haritanızı oluşturmak için “Bitti” ye dokunun.

Haritanızı kurduktan sonra, Fotoğraf Haritanıza daha fazla fotoğraf ekleyebilirsiniz. Bir fotoğraf yüklediğinizde, “Fotoğraf Haritanıza Ekle” ayarını açabilirsiniz. Bu ayar açık olduğunda, Instagram fotoğrafa yaklaşık enlem ve boylam ekler. Fotoğraf, o fotoğraftaki Fotoğraf Haritanızda görünecektir.

Fotoğraf Haritanıza bir fotoğraf ekleme seçeneğini açtıktan sonra, “Bu Konumu Adlandır” seçeneğine dokunarak belirli bir konum ekleyebilirsiniz. Diğerleri göründüğünde, yakın konumların bir listesinden seçim yapabilirsiniz. Listede belirli bir yeri görmüyorsanız, konum için özel bir ad oluşturabilir ve fotoğrafın enlemesine ve boylamına bağlayabilirsiniz. Eklediğiniz özel konumlar, başkalarının kullanması için uygun değildir ve bunun yerine kullanımınız için kaydedilir. Gönderinizde bir fotoğrafa konum eklediyseniz, bu konum siz veya başka biri web’de görüntülediğinizde fotoğrafla görünür olacaktır. Fotoğraf Haritanızı veya bir başkasının profilini, profilden konum simgesine dokunarak görebilirsiniz.

Instagram Direct nasıl kullanılır?

Instagram Direct, belirli bir gruba bir fotoğraf veya video göndermenizi sağlayan bir özelliktir. Böylece, profilinizde, yayınınızda veya arama sonuçlarında görünmezler. Bir fotoğraf veya videoyu yüklemek için kullandığınız normal paylaşım sayfasından veya giriş sekmesinden gelen kutusu simgesine dokunarak Instagram Direct ile bir fotoğraf veya video gönderebilirsiniz.

Birisine Instagram Direct ile fotoğraf veya video göndermek için yeni bir fotoğraf veya video çekin veya telefonunuzun medya arşivinden bir tane yükleyin. Efektler, filtreler veya altyazı eklemeyi seçebilirsiniz. Paylaşım sayfasından, “Doğrudan” öğesine dokunun ve ardından yayını paylaşmak istediğiniz kişilerin adlarına dokunun (en fazla 15 adet seçebilirsiniz). “Gönder” e dokunduğunuzda, yayına gönderdiğiniz kişiler bir bildirim alır.

Instagram Direct ile aldığınız mesajları görmek için, ana beslemenin sağ tarafındaki simgeye dokunun. Buradan gönderdiğiniz ve aldığınız gönderileri yönetebilirsiniz. Instagram Direct ile gönderilen mesajlar Facebook veya Twitter gibi diğer sitelerde paylaşılamaz. Bu yayınlarda kullanıcıları etiketlemek veya hashtag kullanmak da mümkün değildir. Instagram Direct aracılığıyla bir fotoğraf veya video gönderdiğiniz herkes, birbirini takip etmeseler de beğenilerini ve yorumlarını görebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir