Http ve https arasındaki fark nedir?

Bir web sitesinin URL adresinde bir “https” veya “http” gördüyseniz, bunun ne anlama geldiğini merak etmiş olabilirsiniz. Bunlar, web kullanıcılarının bağlantılarını görüntülemelerini, linkten linke, sayfadan sayfaya, web sitesinden web sitesine gitmelerini mümkün kılan teknoloji protokolleridir.

Bu teknoloji protokolleri olmadan, web çok farklı görünecektir. Aslında, bugün bildiğimiz ağı bile bulamayabiliriz. İşte bu web protokollerinin her ikisi hakkında daha ayrıntılı bilgi.

Http protokolü nedir?

HTTP, bağlantıyı ve göz atmayı sağlayan web üzerindeki birincil teknoloji protokolü olan Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü temsil eder. Bu, web sunucuları ve web kullanıcıları arasında iletişim kurmak için kullanılan teknolojidir. Bu protokol, çok işlevli, çok girişli sistemlerin temelidir. Bildiğimiz gibi web, iletişim işlemlerinin bu temeli olmadan işlev görmeyecektir, çünkü bağlantılar düzgün bir şekilde çalışmak için http‘ye güvenmektedir.

Https bağlantısı ne demek?

HTTPS, Güvenli Yuva Katmanı (SSL) içeren Hyper Metin Aktarım Protokolüdür. SSL, internet üzerinden iletildiğinde verilerin güvenliğini sağlamak için kullanılan güvenli bir şifreleme Web protokolüdür.

SSL, özellikle finansal verilerin güvenliğini sağlamak için alışveriş sitelerinde kullanılır, ancak hassas veri gerektiren herhangi bir sitede (şifre gibi) de kullanılır. Web araştırmacıları , bir web sayfasının URL’sinde https gördüğünde bir web sitesinde SSL’nin kullanıldığını bilir.

Dolayısıyla, hepsiburada veya n11 gibi bir siteye gittiğinizde ve bir ödeme için, ya güvenli bir alışveriş sepeti veya paytr gibi bir dış ödeme sistemi üzerinden ödeme yaptığınızda, web tarayıcınızın adres çubuğundaki adresin siteyi önemli ölçüde değiştirdiğini görmeniz gerekir. adresine ulaştığınız bir https sitesidir, çünkü URL‘nin önündeki https artık güvenli bir oturumda olduğunuzu gösterir.

İnternetten güvenli alışveriş yapmak için bilmemiz gerekenler

Örneğin, web hesabınıza banka hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekecek ve bundan sonra hesap bilgilerinizi göreceksiniz. Bunu bir sonraki seferde dikkat edin ve tarayıcınızın üst kısmındaki adres çubuğunu kontrol edin. URL’nin ön tarafında https eklenmesiyle artık güvenli bir oturumda olduğunuzu göstermelidir. Finansal veya kişisel bilgilerinizi isteyebilecek bir web sitesinde olduğunuzda bu ek güvenlik katmanını göremiyorsanız, devam etmeyin! Bilgilerinizin saldırıya uğraması veya tehlikeye girmesi tehlikesiyle karşı karşıyasınız.

Daha fazla güvenlik için, işiniz bittiğinde ve özellikle de herkese açık bir bilgisayar daysanız, her zaman güvenli oturumdan çıkın. Bu sadece iyi bir sağduyu. Bir web sitesi tamamen güvenli olsa da, bu yazıda bahsettiğimiz tüm bilgi ve teknolojiyi kullanarak, güvenli bir şekilde çıkış yapmazsanız bilgilerinizi başka birine açık bırakabilirsiniz. Bu özellikle, ağın bilgilerinizden daha fazla bilgiye sahip olabileceği bir kamu ya da iş bilgisayarı üzerindeyseniz de, özellikle de bilgilerinizi güvenli tutmak istiyorsanız, daha özel bir ağ (ev) için de geçerlidir.ve tavizsiz. Alt satırda, kendinizi her zaman olabildiğince güvenli tutmak için kişisel veya finansal bilgilerinizin yer aldığı herhangi bir güvenli oturumdan çıkmanız akıllıca olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir