Cumartesi, Şubat 27Kişisel Blog Sitesi

HTTP Durum Hata Kodları ve Anlamları

Bir web sayfası yüklenirken bir çeşit hata olduğunda, HTTP durum kodları (4xx ve 5xx çeşitleri) görünür. HTTP durum kodları standart hata türleridir, böylece onları Edge, Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera vb. Herhangi bir tarayıcıda görebilirsiniz.

Ortak 4xx ve 5xx HTTP durum kodları aşağıda listelenmiştir ve aradığınız web sayfasına ulaşmanıza yardımcı olacak yararlı ipuçları içerir.

Durum kodu Neden ifade Daha fazla bilgi
400 Geçersiz istek Web sitesi sunucusuna gönderdiğiniz istek (örneğin, bir web sayfası yükleme isteği) bir şekilde yanlış biçimlendirildi. Sunucu isteği anlayamadığından, işleyemedi ve bunun yerine 400 hatası verdi.
401 Yetkisiz Erişmeye çalıştığınız sayfa, geçerli bir kullanıcı adı ve şifre ile ilk kez oturum açana kadar yüklenemez. 401 hatasını yeni girdiyseniz ve girdiyseniz, girdiğiniz kimlik bilgilerinizin geçersiz olduğu anlamına gelir. Geçersiz kimlik bilgileri, web sitesiyle bir hesabınız olmadığı, kullanıcı adınızın yanlış girildiği veya şifrenizin yanlış olduğu anlamına gelebilir.
403 yasak Ulaşmaya çalıştığınız sayfaya veya kaynağa erişmek kesinlikle yasaktır. Başka bir deyişle, 403 hatası, görüntülemeye çalıştığınız her şeye erişiminiz olmadığı anlamına gelir.
404 Bulunamadı Ulaşmaya çalıştığınız sayfa web sitesinin sunucusunda bulunamadı. Bu, muhtemelen göreceğiniz en popüler HTTP durum kodudur. 404 hatası genellikle sayfa bulunamadı olarak görünecektir  .
408 İstek zaman aşımına uğradı Web sitesi sunucusuna gönderdiğiniz bir istek (bir web sayfası yükleme isteği gibi) zaman aşımına uğradı. Başka bir deyişle, bir 408 hatası, web sitesine bağlanmanın web sitesinin sunucusunun beklemeye hazırlandığından daha uzun sürdüğü anlamına gelir.
500 İç Sunucu Hatası 500 Dahili Sunucu Hatası, web sitesinin sunucusunda bir şeyin ters gittiği anlamına gelen çok genel bir HTTP durum kodudur, ancak sunucu, sorunun tam olarak ne olduğu konusunda daha spesifik olamaz. 500 Dahili Sunucu Hatası iletisi, göreceğiniz en yaygın “sunucu tarafı” hatasıdır.
502 Kötü Ağ Geçidi Bir sunucu, web sayfasını yüklemeye çalışırken veya tarayıcı tarafından başka bir isteği doldururken erişmekte olduğu başka bir sunucudan geçersiz bir yanıt aldı. Başka bir deyişle, 502 hatası, internette düzgün iletişim kurmayan iki farklı sunucu arasındaki bir sorundur.
503 hizmet kullanılamıyor Web sitesinin sunucusu şu anda mevcut değil. 503 hataları genellikle geçici bir aşırı yükleme veya sunucunun bakımı nedeniyle oluşur.
504 Ağ Geçidi Zaman Aşımı Bir sunucu, web sayfasını yüklemeye çalışırken veya tarayıcı tarafından başka bir isteği doldururken erişmekte olduğu başka bir sunucudan zamanında yanıt almadı. Bu genellikle diğer sunucunun düzgün çalışıp çalışmadığı anlamına gelir.

Not: 1, 2 ve 3 ile başlayan HTTP durum kodları da vardır, ancak bunlar hata değildir ve genellikle görülmez. İlgilenirseniz, hepsini burada listelenmiş görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir