Hosting nedir, ne işe yarar?

Bu yazımızda en çok merak edilen ve sorulan sorulardan olan hosting nedir? ve hosting ne işe yarar? siz değerli takipçilerimize bugün bu konuyu tüm detayları ile anlatacağım.

Web sitenizin internette başkaları tarafından görüntülenmesini sağlayan bir hizmettir. Bir web sunucusu kendi sunucusunda alan sağlar, böylece dünyanın diğer bilgisayarları web sitenize bir ağ veya modem aracılığıyla erişebilir. Sınırsız seçenekli ücretsiz servislerden pahalı, uzman işletme web hosting hizmetlerine kadar, günümüzde binlerce web barındırma hizmeti bulunmaktadır. Seçtiğiniz seçenek, öncelikle web sitenizi nasıl kullanacağınızı ve ne kadar harcamak istediğinize bağlıdır.

Hosting çeşitleri nelerdir?

Hosting çeşitleri ve seçeneklerinden bahsedelim birazda. Aşağıya başlılar ve açıklamalarıyla yazıyorum.

İnternet Servis Sağlayıcıları (ISP’ler)

Birçok kişi ilk web sitelerini ISS’leri aracılığıyla oluşturdu çünkü genellikle kolay ve ucuzdur. Çoğu ISS hizmet paketi, web sitelerini hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmak ve yüklemek için kullanılan araçlarla birlikte az miktarda ücretsiz web alanı içerir. ISP web siteleri, az miktarda trafiği olan küçük siteleri toplamak isteyen kişiler için mükemmeldir. Ancak, genellikle oran kısıtlamaları vardır ve çoğu İnternet Servis Sağlayıcısı bir çok özellik sunmaz, bu yüzden başarılı bir iş web sitesi için en iyi seçenek olmayabilirler.

Ücretsiz Web Hosting

Ücretsiz web hosting, küçük, kişisel web siteleri için başka iyi bir seçenektir. Her türlü özelliği sunan birçok ücretsiz barındırma sağlayıcıları vardır; bazıları CGI erişimi ve daha fazlasını içerir. Çoğu ücretsiz barındırma hizmetinin dezavantajı, sitenizde görünen reklamlarla finanse edilmeleridir, bu yüzden ücretsiz web, iş, web siteleri yerine kişisel olarak en iyisi için genellikle en iyi şekilde hosting yapmaktadır.

Ücretli Hosting

Ücretli barındırma ile, bir web barındırma sağlayıcısının sunucusunda yer ve hizmetler için bir ücret ödersiniz. Aylık ücretler birkaç dolar ile birkaç yüz dolar arasında değişebilir. Açıkçası, ne kadar çok ödersiniz, emrinizde sahip olmanız gereken daha fazla özellik. Hizmetler arasında CGI erişimi, veritabanı desteği, ASP, e-ticaret, SSL, sunucuda ek alan, fazladan bant genişliği ve daha fazlası bulunabilir.

Domain Hosting

Küçük işletmeler için iyi bir seçenek, alan adı barındırma için ödeme yapmaktır. Alan adı barındırma, sitenizi istediğiniz yerde barındırmanıza olanak tanır: ISS, ücretsiz bir barındırma hizmeti veya kendi sunucunuz. Bir alan adı satın alır ve sağlayıcıyı o alan adı için tüm istekleri gerçek web konumuna yönlendirirsiniz. Bu, hem alan adını hem de barındırma hizmetini satın almaktan genellikle daha ucuzdur ve işletmelerin URL’lerini markalamasına olanak tanır.

Kurumsal hosting

Kurumsal hosting, kendi web sunucularını ve makinelerini çalıştırmak isteyen ancak onları doğrudan korumak istemeyen işletmeler için bir seçenektir. Yerleşim ile, web sitesi sahibi kendi sunucusunu, ISS’nin ya da diğer ana bilgisayarın bulunduğu yerlere yerleştirir, saklanır, korunur ve kesintisiz bir güç kaynağı ile birlikte sağlanır. Kurumsal, sunucunuz için güvenlik ve koruma sağlarken kendi ekipmanınızı kontrol etmenizi sağlar.

Doğrudan İnternet Erişimi, Sitenizi kendiniz barındırma hizmeti, web sunucunuz üzerinde size en fazla kontrolü sunar. Büyük veri merkezlerine sahip ya da internet ve internet erişiminin her alanında yüksek güvenlik gerektiren şirketler bu tür bir barınağa bakmalıdır.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir