HIV ve AIDS nedir? Nasıl Bulaşır?

HIV ve AIDS bağışıklık sistemine saldıran bir virüstür. Tedavi edilmezse, bir kişinin bağışıklık sistemi eninde sonunda tamamen yok olacaktır.

AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasında ortaya çıkan bir dizi semptom ve hastalığa işaret eder.

HIV için düzenli olarak test yapmak, ihtiyacınız olduğunda ve sağlıklı kalmanız durumunda tedaviye erişebileceğiniz anlamına gelir.

HIV nedir?

HIV, vücudumuzun hastalığa karşı doğal savunması olan bağışıklık sistemine saldıran bir virüstür. Virüs, T-yardımcı hücre adı verilen bağışıklık sistemindeki bir tür beyaz kan hücresini yok eder ve bu hücrelerin içinde kendi kopyalarını oluşturur. T yardımcı hücreler ayrıca CD4 hücreleri olarak adlandırılır.

HIV daha fazla CD4 hücresini yok ettiğinden ve daha fazla kopyasını aldığından, bir kişinin bağışıklık sistemini yavaş yavaş yıkar. Bu, HIV ile yaşayan, tedavi görmeyen bir kişinin, enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele etmenin daha zor ve zor olduğunu gösterir.

Eğer HIV tedavi edilmezse, bağışıklık sisteminin ciddi şekilde zarar görmesi 10 ila 15 yıl sürebilir ve artık kendini savunamaz. Bununla birlikte, HIV hızı ilerledikçe yaş, sağlık ve arka plana bağlı olarak değişecektir.

HIV ile ilgili temel bilgiler

 • HIV, insan immün yetmezlik virüsü anlamına gelir.
 • Etkili antiretroviral tedavi vardır, böylece HIV’li kişiler normal ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler.
 • Daha erken HIV tanısı konur, er- ken tedavi başlayabilir – daha iyi uzun vadeli sağlığa yol açar. Bu yüzden HIV için düzenli test önemlidir.
 • HIV sperm, kan, cinsel sıvılar ve anne sütü bulunur.
 • HIV ter, tükürük veya idrar yoluyla bulaşamaz.
 • Kullanılması erkek prezervatif veya kadın prezervatifleri cinsel ilişki sırasında HIV ve diğer önlemek için en iyi yoldur cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar .
 • Uyuşturucu enjekte ederseniz , her zaman temiz bir iğne ve şırınga kullanın ve asla ekipmanı paylaşmayın.
 • Hamileyseniz ve HIV ile yaşıyorsanız, kanınızdaki virüs bebeğinizin vücuduna geçebilir veya emzirerek doğum yaptıktan sonra.
  Alarak , HIV tedavisi neredeyse bu riski ortadan kaldırır.

AIDS nedir?

AIDS bir virüs değildir, ancak HIV’in neden olduğu bir dizi semptom (veya sendrom). Bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmak için çok zayıf olduğu bir kişinin AIDS‘e sahip olduğu söylenir ve belirli belirleyici semptomlar ve hastalıklar geliştirir. Bu, HIV enfeksiyonunun çok ilerlemiş olduğu ve tedavi edilmediği takdirde ölüme yol açacağı son aşamadır.

AIDS ile ilgili temel bilgiler

 • AIDS kazanılmış bağışıklık yetersizliği sendromu anlamına gelir.
 • AIDS ayrıca ileri HIV enfeksiyonu veya geç evre HIV olarak adlandırılır.
 • AIDS, bağışıklık sistemini yok eden gelişmiş HIV enfeksiyonu sonucu gelişen bir dizi semptom ve hastalıktır.
 • HIV tedavisi, daha fazla insanın iyi kaldığı ve daha az insanın AIDS geliştirdiği anlamına gelir.

Şu anda HIV tedavisi için doğru tedavi ve destek sağlanamamasına rağmen, HIV’li kişiler uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler. Bunu yapmak için, tedaviyi doğru bir şekilde yapmak ve olası yan etkilerle uğraşmak özellikle önemlidir.

HIV ve AIDS nasıl bulaşır?

HIV ve AIDS virüsü sadece enfekte olmuş bir kişinin belli vücut sıvıları (örn. Kan, meni, anne sütü) yoluyla elde edilebilir.

Korunmasız cinsel ilişki sırasında HIV bulaşabilir; Enjeksiyon ekipmanı paylaşımı yoluyla; Hamilelik, doğum ve emzirme döneminde anneden bebeğe; ve kontamine kan transfüzyonları yoluyla.

HIV vücudun dışında hayatta kalamaz. Havayla, dokunmadan, tuvalet koltuklarından veya paylaşılan çatal bıçaktan yayılamaz.
Seks sırasında prezervatif kullanmak veya PrEP’i sürekli olarak almak, HIV ve AIDS enfeksiyonu ile cinsel ilişkiden korunmanızı sağlayacaktır.

Yeni veya bekâr bir anne iseniz ve uyuşturucu kullanıyorsanız, ortak enjeksiyon ekipmanlarından kaçınmak HIV tedavisini ele alarak sizi ve etrafınızdakileri de HIV ve AIDS’den koruyacaktır.

Hıv virüsü dış ortamda ne kadar yaşar?

HIV konusunda birçok efsane var. Bazı insanlar yanlış bir şekilde HIV’in hava yoluyla yayılabileceğine inanıyorlar (HIV, vücudun dışında hayatta kalamıyor olsa bile). HIV, tuvalet koltuklarına veya sivrisinek ısırıklarına dokunarak yayılamaz.

Aids korunma yolları

Aşağıdakiler dahil olmak üzere kendinizi Hiv ve aids’den koruyabileceğiniz çeşitli yollar vardır:

 1. Cinsel ilişki sırasında her zaman prezervatif kullanarak.
 2. Bazı ülkelerde PrEP mevcuttur. Bu, sağlık uzmanınızın tavsiye ettiği şekilde tutarlı bir şekilde alındığında HIV enfeksiyonu ile cinsel ilişkiyi önleyen HIV ilaçlarıdır.
 3. ilaç kullanıyorsanız, iğneleri, şırıngaları ve diğer enjektör ekipmanlarını paylaşmaktan kaçınmak.
 4. HIV ile yaşayan yeni bir anne ya da anne adayıysanız HIV tedavisini ele almak , bu hamilelik, doğum ve emzirme döneminde bebeğinize HIV geçme riskini önemli ölçüde azaltabilir.
 5. Aldığınız kan ürünü (kan nakli, organ veya doku nakli) HIV için test edildiğinde sağlık uzmanınıza danışmak.
 6. Bir sağlık çalışanıysanız (eldiven ve koruyucu gözlük gibi), kan ve diğer vücut sıvılarıyla temas ettikten sonra elleri yıkamak ve keskin ekipmanların güvenli bir şekilde atılması gibi önlemler almak.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir