Cumartesi, Şubat 27Kişisel Blog Sitesi

HD yayın ve SD yayının farkı nedir?

Televizyon Standard Definition (SD – standard definition) televizyon ekranında görüntü tarafından 720 x 576 piksel (veya digital terminology pixel olarak) olduğunu varsayar. Yüksek kaliteli görüntü (HD), 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünü ifade eder.

Böylece, HD çözünürlük SD televizyondan 5 kat daha yüksek kalitede görüntü netliğine sahiptir! Yüksek definition formattaki resim çok daha keskin ve daha gerçekçi olacaktır. Buda TV’nizin büyüklüğüne bağlı. Eğer eski tip tüplü sistem diye bilinen en az 32 inç kare küçük bir televizyonunuz varsa, sadece HD formatını destekleyen bir uydu alıcısını bağlamak bile SD ve HD televizyon kanalları arasındaki fark olmayacaktır.

SD ve HD yayın farkı!

Bu başlıkta ise SD ve HD yayın farkı iki ayrı bölümde detaylı olarak anlattım.

  • HD, Eğer televizyon olarak geniş ekran LED, LCD ya da plazma TV satın aldıysanız, çok yakından televizyon seyrederken SD kalitesinde bir kanal açarsanız tv ekranı piksel piksel ve dağınık görünür yani net bir görüntü olmaz uzaktan bakarsanız biraz net gibi görünür. Aynı şekilde HD bir kanal açarsanız uzaktan da yakından da çok net yani sd kanaldan tam 5 kat daha net görünür.
  • SD, Normal tüplü eski tip televizyonuz varsa bu tv de HD özelliği yoktur HD uydu cihazı bağlasanız bile kanallar SD kalitesinde görünecektir. Yani açtığınız kanal HD yada SD ne olursa olsun hiç farketmez SD kalitesinde izleriniz.

Çoğu modern dijital uydu alıcısı sadece MPEG-4 formatını değil, 1920 çözünürlükte 1080 çıkışı da desteklemektedir. Bu, yüksek çözünürlüklü bir televizyon (HDTV) formatıdır. HD formatındaki TV kanalları, normal resim (SD) rengini, görüntü keskinliğini ve detaylarını çok fazla aşmaktadır.

Kısacası HD kanal çok çok net bir görüntü olmakla birlikte SD kanal eski tip görüntü olup standart bir görüntü kalitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir