Salı, Aralık 7Kişisel Blog Sitesi

Gizli Diyabet Tedavisi

Tip 2 diyabetiniz (gizli diyabetiniz)  varsa, muhtemelen doktorlarınız şeker seviyenizi ve karbonhidrat alımınızı izlemenizi tavsiye ediyor. Kan şekerinizi veya şeker seviyenizi kontrol altında tutmak için çözümler araştırıldı.Mutlu ve sağlıklı yaşamınızı yaşamak için bu önemli tavsiyeleri kaçırmayın!

Porsiyon boyutlarını azaltın

Kan seviyenizi mutlu bir dengede tutmak için porsiyon boyutlarınızı azaltmak çok önemlidir. Bu şekilde düşünün: Bir kerede çok fazla yemek yerseniz (özellikle karbonhidratlı bir yemek), kan şekeriniz sizi hiperglisemik bir duruma sokacak şekilde yükselebilir. Bu uygun değil! Tersine, eğer çok az yerseniz, vücudunuz hipoglisemik bir duruma girebilir, bu da yeterli kan şekeriniz olmadığı anlamına gelir. Peki mutlu ortam nerede? Öğle yemeği ve akşam yemeği ile günde üç katı yemek yediğinizden emin olun: tabağınız ¼ tane nişastalı sebze – meyve ve ¼ protein içermelidir. Kahvaltıda, güne bir kase yulaf ezmesi ve antioksidanlar için bir bardak çilek ile başlayabilirsiniz.

Protein alımını sınırlayın

Tip 2 gizli diyabet hastalığı olduğunda, protein tüketiminizi hafifletmek çok önemlidir, çünkü nefropati adı verilen özel bir mikrovasküler sorun geliştirme riskini azaltmak istersiniz. Nefropati böbrek hasarı veya böbrek hastalığı için bilimsel lingo’dur ve proteini orta ya da düşük olan bir diyet bu sorunların başlangıcından kaçınılmasına yardımcı olur. Proteini düşük bir diyet, böbreklerdeki protein oranının yüksek olduğu kadar stres yaratmaz. Böbreklerinizin ömrünü uzatmak için günde en fazla 3-4 ons porsiyon sürünüz!

Şeker alımını azaltın

Bu oldukça açık, ama en azından bahsetmek gerekli. Günde belli sayıda gram şeker yemenizi söylemeyeceğiz, dürüst olmak gerekirse, bu biraz gerçekçi değil. Bununla birlikte, gerçekçi olan şey, vücudunuza ne kadar şeker eklediğinizi kontrol edebileceğiniz gerçeğidir. Kendinizi günde en fazla bir şekerli tedavi ile sınırlayın; iki veya üç kara çikolata karesi kesinlikle yeterli olur. Bu şekilde, o tatlı dişi aşırı şımartmadan ve kan şekeri seviyenizi havaya uçurmadan söndürmeye devam edebilirsiniz!

Karbonhidrat saymaya başlamak

Düşük karbonhidratlı. Bunu duymaktan bıktın mı? Bu şekilde düşün, karbonhidratı hesaplayarak karbonhidrat sayabilirsin. Bir porsiyon karbonhidrat veya bir karbonhidrat seçimi, 15 gram karbonhidratın karşılığıdır. Kadınlar öğlen yemeği ve akşam yemeği için 3-4 karbonhidrat seçeneğine sahip olmayı hedeflemeli, bu da yemek başına 45-60 gram karbonhidrat arasında bir yer. Öte yandan, erkeklerde öğle ve akşam yemeği başına 4-5 karbonhidrat seçeneği olmalı ve bu da 60-75 gram karbonhidrat veriyor. Kahvaltı ve atıştırmalıklar için, yemek başına 1-2 seçime sadık kalın.

Kan Glikozunuzu izleyin

Kan şekeri ölçüm cihazının, lansetli bir lanset cihazının ve test şeritlerinin alınması, kan şekeri seviyelerinizin stabil bir aralıkta olduğundan emin olmak için önemlidir. Örneğin, yemeklerden önce, kan şekeri seviyeleriniz 95 mg / dL veya daha düşük olmalıdır. Yemekten bir saat sonra, seviyenizi 130 mg / dL veya daha düşük ve seviyelerinizi yedikten iki saat sonra 120 mg / dL veya daha düşük olmalıdır. Kan şekerinizi kontrol etmek için iyi bir zaman, susuzluk, baş ağrısı, dikkat etme zorluğu veya zayıf ve yorgun hissetme hissine sahip olduğunuz zaman olacaktır. Ancak, vücudunuzun seviyelerinin günün belirli saatlerinde nerede olduğuna dair bir fikir edinmek istersiniz, bu yüzden parmağınızı dikerken ne beklediğinizi bilirsiniz. Beş gün boyunca, kan glukoz seviyenizi günde üç kez aşağıdakilerden birini kullanarak deneyin: kahvaltıdan önce, öğle / akşam yemeğinden önce, Bir öğünden iki saat sonra, yoğun egzersiz öncesi, kendinizi iyi hissetmediğinizde ve yatmadan önce. Bir dergiye kaydettiğinizden emin olun, böylece referans için bu numaralara sahip olabilirsiniz!

Glisemik İndeksi Öğrenin

Bu çok önemli! Glisemik indeks, kan şekeri düzeylerindeki etkilerine dayanarak gıdaları 1 ila 100 arasında bir ölçekte tutan bir sistemdir. Glisemik indeksinde düşük olan gıdalar, diyetinizin büyük bir kısmını oluşturmak istediğinizdir! Brokoli, lahana, ıspanak gibi nişastalı sebzeler ve hemen hemen her yapraklı yeşil veya meyve hakkında düşünün ve patates, et ve süt ürünleri gibi şeylerin alımını sınırlayın. Beyaz ekmekler, beyaz pirinç ve soda gibi yüksek glisemik indeksli yiyeceklerden uzak durduğunuzdan emin olun.

Egzersiz

İster yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme, ister kaldırma ve aralıklı devreler gibi anaerobik egzersizler gibi aerobik egzersizleri tercih edin, her ikisi de Tip 2 gizli diyabet hastalığınızı yönetmenize yardımcı olacaktır. Niye ya? Kaslarınız glikoz (kan şekeri) gerektirdiğinde, bu glikozu kanınızdan ve hücrelerinize aktarır ve iterler. Sonuç olarak, bu kan glikoz seviyenizi dengelemeye yardımcı olur.

Destek Grubuna Katılın

Benzer mücadelelere katlanmakta olan diğer insanlarla konuşmanın ne kadar hayati olduğunu vurgulamak için bilimsel bir araştırmaya gerek yoktur. İnternette dolaşın ve bulunduğunuz bölgede hangi gruplara katılabileceğinizi görün, yeni arkadaşlar, antrenman arkadaşları ve neyle karşı karşıya olduğunuzu anlayan yemek arkadaşlarınızla tanışabilirsiniz. Güçlüsün ve insanların fikir almasına ve fikirlerini zıplatmasına hak ediyorsun!

Stresi azalt

Stresin kan şekeri seviyenizi yükseltebildiğini biliyor muydunuz? İş yerinizde bir mola verip yürüyüşe çıkıp derin nefes almanızı sağlayarak, zihninizi sakin ve stressiz bir şekilde saklayın.

Pratik Yoga

Bu stres azaltma ile el ele gider. Pozitif enerjiyi solumak, üzüntü, stres ve üzüntü duyguları dahil olmak üzere negatif enerjiyi ekarte etmek ve hareket yoluyla nefes aldırmak, zihin ve beden için inanılmaz derecede faydalıdır.

Fast food yeme

3,000 yetişkinden oluşan 15 yıllık bir çalışmada, haftada iki kez fast food yiyenlerin, hızlı yiyecek tüketmeyenlere oranla iki kat daha fazla insülin direnci geliştirdikleri bulunmuştur. Ve diyabetliler için, yüksek oranda işlenmiş, rafine gıdalar yemek, daha önce sözü edilen tehlikeli komplikasyonları geliştirme riskini artırabilir.

Yapay Tatlandırıcılar

Popüler inanışın aksine, besleyici olmayan tatlandırıcılar veya NNS olarak adlandırılan bu sahte tatlandırıcılar, diyabetli kişilerin tüketmesi için sağlıklı değildir. Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin tüketilmesi VKİ’de yüzde 47’lik bir artışa katkıda bulunmuştur. Çalışma, 7-8 yıl boyunca 3,682 kişiyi izledikten sonra 2013 yılında sona ermiştir. Öyleyse, bu tatlandırıcılar, visseral yağ, obezite ve Tip 2 gizli diyabet hastalığın önde gelen nedenlerinden biri olarak düşünülen normal sofra şekeri (sakaroz) bile içermiyorsa, bu neden olur? Cevap oldukça basittir, yapay tatlandırıcılar sofra şekerinden 180-20.000 kat daha tatlıdır. Sık tüketim, sebze ve hatta meyvelerin gerçekte olduğundan daha acı olmasını sağlayan tadı damağınızda bir değişikliğe neden olabilir. Bu, bu yiyecekleri ihmal etmenize ve tatlılık arzusunu tatmin eden gıdalardan sonra gitmenize neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir