Dünyanın En Eski Sakızı 5000 Yaşında

Sokakta sakız çiğnemek, Dünyanın en eski sakızı aslında 5000 yıl önce bulunmuş ve çiğnenmeye başlamış geniş çaplı bir alışkanlıkmış. Fakat yarım mastikli blobunu atma eğilimimiz en az 5.000 yıl öncesine ait görünüyor, ortaya çıktı. Wrigley’in Spearmint’inin eski eşdeğeri Finlandiya’da kazılan bir İngiliz arkeoloji öğrencisi tarafından ödüllendirildi. Huş kabuğu katranı yumru Neolitik dönemlere kadar uzanır ve Taş Devri dişi baskıları ile tamamlanır.

5000 yıllık sakız nasıl bulundu?

23 yaşındaki Sarah Pickin, küçük, antik blob’u bulduğunda Finlandiya’daki Kierikki Taş Devri Merkezinde gönüllü olan beş İngiliz öğrencisi arasındaydı. “Sakızı bulmaktan çok memnun oldum ve tarih hakkında daha fazla şey öğrenmek için çok heyecanlıydım” dedi.

Sakız ne zaman bulundu?

Bundan 5000 yıl önce neolitik halkın ağız enfeksiyonlarını iyileştirmek için kabuk katranını çiğnediği ve bununla birlikte kırık kapları birbirine yapıştırmak için kullandığı düşünülmektedir. Ağaç katranı, antiseptik özelliklere sahip fenoller içeriyor.

Derby Üniversitesinde Bayan Pickin’in hocası olan Profesör Trevor Brown açıkladı. Dünyanın ilk sakızı Finlandiya’daki merkezde sergilenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir