Domain seçerken dikkat edilmesi gerekenler!

Küçük bir işletmenin sahibi olmak, domain seçerken dikkat edilmesi gerekenler! internette benzersiz bir web varlığı yaratabilecek alan adlarını almanız oldukça ihtiyatlı. Böyle bir isme sahip olmak markanızı, SEO sıralamanızı ve güvenilirliğinizi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu sebeplerden dolayı en iyi ismi seçmek yoldur. Gerçekten zor olmasa da, web siteniz için en iyi ismi seçmenize olanak tanıyan bir dizi adım içerir. Bu makalede, bir alan adı nasıl seçilmeli konusunda size yol gösterebilecek bazı noktalar açıklanmaktadır.

Alan adınızın .com uzantısını tercih edin

.com, İnternet’teki varsayılan alan adı uzantısı. Birincil web sitesi adresiniz olarak .com’u kullanmayı tercih edip etmediğiniz, isminizin .comunu – nerede kullanılabileceğini – kaydetmek için her zaman iyi bir fikirdir. .Com’u birincil adresiniz olarak kullanmamayı tercih ettiğiniz yerlerde, trafiği seçtiğiniz alan adı uzantısına yönlendirebilirsiniz.

Domain alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Domain alırken nelere dikkat etmeliyiz
Mükemmel bir domain basit, kısa, yazım kolay ve doğrudan doğruya. Domain adınızda tire kullanmayın. Domain adında sayısal numaraların kullanılması, kullanıcılar için web tarayıcısına yazılması durumunda da karışıklık yaratabilir. Sürekli ad, web sitesinin neyle ilgili olduğunu daha net bir şekilde gösterir. Artık yüzlerce kullanılabilir domain uzantısı var. En iyi domain uzantısıyla birlikte kısa bir ad uzun bir yol kat edecektir.

Örnek: alan.adi.com nokta yerine alan-adi.com araya tire kullanmak daha iyi bir seçenek olabilir.

Anahtar Kelimeleri Kullan

Durumda, işletmeniz için bir alan adı oluşturuyorsanız, anahtar kelimeleri kullanmayı düşünmek iyidir. Bu anahtar kelimeler, işletmenizin neyle ilgili olduğunu açık bir şekilde bildirmelidir.

Örneğin; işletmeniz ankara ilinde merkezi uydu hizmetiyle ilgileniyorsa, uygun olduğu yerde ankaramerkeziuydu.com veya merkeziuyduankara.com gibi bir alan adı seçin. Yine, .com domain daha önce alınmışsa “.net .org .info .biz .us .com.tr” gibi diğer uzantıları da tercih edebilirsiniz.

Adınızı veya İşletme Adınızı kullanın

Adınızı veya işletme adınızı alan adı olarak kullanmak, web reklamcılığı söz konusu olduğunda sizi daha iyi bir yere yerleştirir. Müşteriler kolayca ve hızlı bir şekilde size ulaşacak. Çoğu insan isimlerini kendi isimleri olarak kullanır ve bu sayede daha kolay olur. Örneğin, “ilksayfaustsira.com”, “ilk sayfa üst sıra” adı verilen bir şirket için uygun bir alan adı olabilir.

Yaratıcılık düşünün

Durumda, alan adınız zaten internette kayıtlı, yaratıcı olun ve diğer isimleri düşünün. Mevcut isimlerinizden bir değişiklik yaratmak için mevcut adınızı değiştirebilirsiniz. Zaten var olup olmadığını belirlemek için seçtiğiniz adı iyice araştırmanız gerekecektir. Elbette, ticari markaları göz önünde bulundurmanız ve mevcut ticari markaları ihlal etmekten kaçınmanız gerekir.

Alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Diğer Alan Adı uzantılarını güvenli hale getirin. Bazı durumlarda, farklı bir web sitesinin sizinkiyle aynı alan adına sahip olduğunu, ancak farklı bir uzantıya sahip olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, kullanıcılar arasında rekabeti ve karışıklığı yaratacak ve küçük işletmenizin düşmesine neden olacaktır. Bir alan adı seçerken, aynı ad altında listelenen tüm uzantıları satın almayı düşünün. Ayrıca adınızın genel yazım hatalarını da satın alabilirsiniz, böylece müşterileriniz bir web sitesi durumunda bile web sitenize erişmeye devam edebilir.

Sonuç

Bir alan adı veya domain oluşturmak kolaydır, ancak seçmek için yaratıcılığa ihtiyaç duyar. Bu makalede vurgulanan hususlar, iş sitenizin güvenliğini ve etkinliğini arttırmayı düşünmeniz gereken her şeyden sadece birkaçıdır. Doğru ve özenle seçilmiş bir alan adı, işletmenizi büyük ölçüde arttırmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir