Salı, Temmuz 27Kişisel Blog Sitesi

Diyabet Hastalığı Nedir?

Diyabet hastalığı formu genellikle 40 yaşın üstündeki yetişkinlerde başlar ve 55 yaşından sonra en yaygın olanıdır. Diyabetli kişilerin neredeyse yarısı bunu bilmez çünkü belirtiler genellikle yavaş yavaş gelişir ve ilk başta tanımlanması güçtür. Kişi nedenini bilmeden yorgun veya hasta hissedebilir. Diyabet, kalbe, kan damarlarına, gözlere, böbreklere ve sinirlere zarar veren sorunlara neden olabilir.

Diyabet için henüz bir tedavi olmamasına rağmen, günlük tedavi kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur ve komplikasyon riskini azaltabilir. Bir doktor gözetiminde, tedavi genellikle kilo kaybı, egzersiz ve ilaç kombinasyonunu içerir.

Hatırlanacak noktalar

  • Sadece bir doktor şeker hastalığını tedavi edebilir.
  • Tedavi genellikle kilo kaybı, egzersiz ve ilaç içerir.
  • Günlük tedavi diyabet kontrolüne yardımcı olur ve komplikasyon riskini azaltabilir.

Diyabet Nedir?

İki tip diyabet, insüline bağımlı (tip 1) ve insüline bağımlı olmayan (tip 2), farklı bozukluklardır. İki tip için nedenler, kısa süreli etkiler ve tedaviler farklılık gösterirken, her ikisi de aynı uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir. Her iki tip de vücudun enerji için sindirilmiş yiyecek kullanma yeteneğini etkiler. Diyabet, sindirime engel olmaz, ancak vücudun enerji için önemli bir sindirim, glukoz (şeker olarak bilinir) ürününü kullanmasını önler.

Bir yemekten sonra sindirim sistemi bazı yiyecekler şekeri düşürür. Kan şekeri vücut boyunca taşır ve kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olur. Bu artışa tepki olarak hormon insülini, kan şekeri seviyesinin normale dönmesine neden olarak, vücut dokularının yakıt için şekeri metabolize etmesi veya yakması için sinyal vermek üzere kan dolaşımına salınır. Karnın hemen arkasında bulunan pankreas adı verilen bir bez insülin yapar. Vücudun hemen kullanamadığı şeker, karaciğere, kaslara veya depolamak için yağa gider.

Diyabetli bir kişide, bu işlem doğru şekilde çalışmıyor. Tip 1 diyabetli kişilerde, pankreas insülin üretmez. Bu durum genellikle çocuklukta başlar. Bu tür diyabet hastalığı olan insanlar hayatta kalmak için günlük insülin enjeksiyonlarına sahip olmalıdır.

Tip 2 diyabetli kişilerde pankreas genellikle bir miktar insülin üretir, ancak vücut insülin sinyaline çok iyi tepki vermez ve bu nedenle insülin direnci denilen bir durum olan şekeri düzgün bir şekilde metabolize etmez. İnsülin direnci tip 2 diyabette önemli bir faktördür.

Hatırlanacak noktalar

  • Diyabet, vücudun enerji için gıda kullanımını engeller.
  • Tip 1 ve tip 2 diyabetler farklı bozukluklar iken, aynı komplikasyonlara neden olabilirler.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Diyabet semptomları yavaş yavaş başlayabilir ve ilk başta tanımlanması zor olabilir. Yorgunluk, hastalık hissi, sık idrara çıkma, özellikle geceleri ve aşırı susama içerebilir. Kanda fazladan şeker olduğunda, vücuttan kurtulmanın bir yolu sık idrara çıkmadır. Bu sıvı kaybı, aşırı susamaya neden olur. Diğer semptomlar ani kilo kaybı, bulanık görme ve cildin, sakız ve idrar yolu enfeksiyonlarının yavaş iyileşmesini içerebilir. Kadınlar genital kaşıntıyı fark edebilir.

Bir doktor, diyabetle ilgili sağlık sorunları olduğunda bir hastanın şeker hastalığı olduğundan şüphelenebilir. Örneğin, kalp hastalığı, görme değişimleri, ayaklarda ve bacaklarda uyuşukluk veya iyileşmesi yavaş olan yaralar, doktorun diyabeti kontrol etmesini isteyebilir. Bu belirtiler kişinin diyabet hastası olduğu anlamına gelmez, ancak bu problemleri olan herkes bir doktora görünmelidir.

Hatırlanacak noktalar

  • Diyabet semptomları yavaş yavaş gelişebilir ve ilk başta tanımlanması zor olabilir.
  • Semptomlar yorgun veya hasta, aşırı susama, sık idrara çıkma, ani kilo kaybı, bulanık görme, enfeksiyonların yavaş iyileşmesi ve genital kaşıntı hissini içerebilir.

Tip 2 diyabetin nedenleri ?

Tip 2 diyabetin nedenine basit bir cevap yoktur. Örneğin şeker yerken şeker hastalığına neden olmazken, bol miktarda şeker ve diğer zengin yağlı yiyecekler de kilo alımına neden olabilir. Diyabet geliştiren çoğu kişi aşırı kilolu. Bilim adamları, obezitenin neden bir kişinin diyabet geliştirme olasılığını arttırdığını tam olarak anlamıyor, ancak obezitenin tip 2 diyabetlere yol açan temel bir faktör olduğuna inanıyorlar. Güncel araştırma, bozukluğun neden oluştuğunu ve obezitenin neden bu kadar önemli bir risk faktörü olduğunu açıklamaya yardımcı olmalıdır.

Diyabetin ana nedeni insülin direncidir. Bilim adamları hala insülin direncinin nedenlerini araştırıyorlar, ancak iki olasılık belirlediler. Birincisi, hücreler üzerindeki insülin reseptörlerinde bir kusur olabilir. Bir elektrik prizine takılması gereken bir cihaz gibi, insülinin işlev görmek için bir reseptöre bağlanması gerekir. Reseptörlerle bazı şeyler ters gidebilir. İnsülinin bağlanması için yeterli reseptör olmayabilir veya reseptörlerdeki bir kusur insülinin bağlanmasını engelleyebilir.

İkinci bir olası neden, insülin tıkayıcıdan reseptöre sonra oluşan işlemi içerir. İnsülin reseptöre bağlanabilir, ancak hücreler şekeri metabolize etmek için sinyali okumaz. Bilim adamları bunun neden olabileceğini görmek için hücreler üzerinde çalışıyorlar.

Hatırlanacak noktalar

  • Tip 2 diyabetli kişilerde, insülin, insülin direnci olarak adlandırılan bir durum olan kan şekerini düşürmez.
  • Obezite diyabet için bir risk faktörüdür.

Tip 2 Diyabet Geliştiren Kim?

Yaş, cinsiyet, kilo, fiziksel aktivite, diyet, yaşam tarzı ve aile sağlığı öyküsü, birisinin tip 2 diyabet geliştirme şansını etkilemektedir. Kişinin ebeveynleri veya kardeşleri hastalığa sahipse, birinin diyabet geliştirmesi olasılığı artar. Uzmanlar artık diyabetin Afrikalı Amerikalılar, İspanyollar, Yerli Amerikalılar ve Yerli Hawaililerde beyazlardan daha yaygın olduğunu biliyorlar. Bunun hem beslenme hem de beslenme ve yaşam tarzı gibi çevresel faktörlerin sonucu olduğuna inanıyorlar. Dünyadaki en yüksek diyabet oranı, Pimas adı verilen bir Amerikan yerlileri olan Arizona topluluğundadır. Diyabet gelişme olasılığı yaşla birlikte artarken, Afrikalı Amerikalı kadınların Afrika kökenli Amerikalı erkeklerden daha fazla diyabet geliştirme olasılığı daha yüksek olmasına rağmen, cinsiyet bir risk faktörü değildir.

İnsanlar aile geçmişini, yaşını veya ırkını değiştiremezken, kilo ve fiziksel uygunluğu kontrol etmek mümkündür. Bir doktor diyabet geliştirmek için risk altında olup olmadığına karar verebilir ve bu riski azaltma konusunda tavsiyede bulunabilir.

Hatırlanacak noktalar

Aşağıdaki faktörler, bir kişinin diyabet geliştirme şansını artırır:

  • Obezite, diyabetin aile öyküsü ve ilerleyen yaş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir