Pazartesi, Mayıs 17Kişisel Blog Sitesi

Bilgisayar virüsü nedir?

Bir grip virüsü gibi bir bilgisayar virüsü, konakçıdan ana bilgisayara yayılmak ve kendini kopyalayabilmek için tasarlanmıştır. Benzer şekilde, grip virüslerinin bir konakçı hücre olmadan çoğalması gibi, bilgisayar virüsleri bir dosya veya belge gibi programlanmadan çoğalamaz ve yayılamaz.

Daha teknik terimlerle, bir bilgisayar virüsü, bir bilgisayarın çalışmasını değiştirecek ve bir bilgisayardan diğerine yayılacak şekilde tasarlanmış bir kötü amaçlı kod veya program türüdür. Bir virüs, kendisini kodlarını yürütmek için makroları destekleyen meşru bir programa veya belgeye ekleyerek veya iliştirerek çalışır. Proseste, virüsün, veriyi bozarak veya yok ederek sistem yazılımının zarar görmesi gibi beklenmedik veya zarar verici etkilere neden olma potansiyeli vardır.

Bilgisayar virüsü nasıl saldırıyor?

Bir virüs bir programa, dosyaya veya belgeye başarılı bir şekilde bağlandığında, bilgisayar veya aygıtın kendi kodlarını çalıştırmasına neden olana kadar virüs uykuda kalır. Bir virüsün bilgisayarınıza bulaşmasını önlemek için, virüs kodunun çalıştırılmasına neden olan virüslü programı çalıştırmanız gerekir.

Bu, bir virüsün büyük belirtiler veya belirtiler göstermeden bilgisayarınızda uykuda kalacağı anlamına gelir. Ancak, virüs bilgisayarınıza bulaştıktan sonra, virüs aynı ağdaki diğer bilgisayarlara bulaşabilir. Parolaları veya verileri çalmak, tuş vuruşlarını kaydetmek, dosyaları bozmak, e-posta kişilerinizi spam etmek ve hatta makinenizi ele geçirmek bile bir virüsün yapabileceği yıkıcı ve rahatsız edici şeylerden sadece birkaçıdır.

Bazı virüsler niyet ve etkide oynak olsa da, diğerleri derin ve zarar verici etkilere sahip olabilirler. Bu, verileri silmeyi veya sabit diskinizde kalıcı hasara neden olmayı içerir. Daha da kötüsü, bazı virüsler akılda finansal kazançlar ile tasarlanmıştır.

Bilgisayar virüsleri nasıl yayılır?

Sürekli bağlı bir dünyada, bir bilgisayar virüsüne birçok şekilde, bazıları diğerlerinden daha açık bir şekilde sözleşme yapabilirsiniz. Virüsler e-posta ve metin mesajı ekleri, İnternet dosya indirmeleri ve sosyal medya aldatmaca linkleri aracılığıyla yayılabilir. Mobil cihazlarınız ve akıllı telefonlarınız, gölgeli uygulama indirmeleri yoluyla mobil virüslere bulaşabilir. Virüsler, komik görüntüler, tebrik kartları veya ses ve video dosyaları gibi sosyal olarak paylaşılabilir içeriklerin ekleri olarak gizlenmiş olarak gizlenebilir.

Bir virüsle bağlantıdan kaçınmak için, web’de gezinirken, dosya indirirken ve bağlantı veya ekleri açarken dikkatli olmanız önemlidir. Güvende kalmanıza yardımcı olmak için, beklemediğiniz metin veya e-posta eklerini veya güvendiğiniz web sitelerinden olmayan dosyaları asla indirmeyin.

Bilgisayar virüsü belirtileri nelerdir?

Bir bilgisayar virüsü saldırısı çeşitli belirtiler üretebilir. Bunlardan bazıları:

 • Sık açılan pencereler. Pop-up’lar, olağan dışı siteleri ziyaret etmenizi teşvik edebilir. Ya da antivirüs veya diğer yazılım programlarını indirmenizi önerebilirler.
 • Ana sayfanızdaki değişiklikler. Örneğin, normal ana sayfanız başka bir web sitesine değişebilir. Ayrıca, sıfırlayamayabilirsiniz.
 • Toplu e-postalar, e-posta hesabınızdan gönderiliyor. Bir suçlu hesabınızı kontrol altına alabilir veya adınıza başka bir virüslü bilgisayardan adınıza e-posta gönderebilir.
 • Sık çarpışmalar. Bir virüs, sabit sürücünüzde büyük hasara yol açabilir. Bu, cihazınızın donmasına veya çökmesine neden olabilir. Ayrıca cihazınızın tekrar açılmasını da engelleyebilir.
 • Olağan dışı yavaş bilgisayar performansı. İşlem hızındaki ani bir değişiklik, bilgisayarınızın bir virüsü olduğunu işaret edebilir.
 • Bilgisayarınızı açtığınızda başlayan bilinmeyen programlar. Bilgisayarınızı başlattığınızda tanıdık olmayan programın farkında olabilirsiniz. Ya da bilgisayarınızın etkin uygulama listesini kontrol ederek fark edebilirsiniz.
 • Şifre değişiklikleri gibi olağandışı aktiviteler. Bu, bilgisayarınıza giriş yapmanızı önleyebilir.

Bilgisayar virüslerine karşı nasıl korunulur?

Cihazlarınızı bilgisayar virüslerine karşı nasıl koruyabilirsiniz? Bilgisayarınızı güvende tutmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır.

 • Güvenilir antivirüs programları kullanın ve en son virüs tanımlarıyla güncelleyin.
 • Herhangi bir pop-up reklamı tıklamaktan kaçının.
 • E-posta eklerinizi her zaman açmadan önce tarayın.
 • Dosya paylaşımı programlarını kullanarak indirdiğiniz dosyaları her zaman tarayın.

Bilgisayar virüs çeşitleri

Bilgisayarımıza bulaşmış veya bulaşma ihtimali olan virüs çeşitlerini sizler için aşağıda sıralıyorum.

1. Önyükleme sektörü virüsü

Bu tür bir virüs, bilgisayarınızı başlattığınızda veya ön yüklerken kontrolü ele geçirebilir. Yayılmasının bir yolu, virüslü bir USB sürücüsünü bilgisayarınıza takmaktır.

2. Web komut dosyası virüsü

Bu virüs türü, web tarayıcıları ve web sayfalarının kodunu kullanır. Böyle bir web sayfasına erişirseniz, virüs bilgisayarınıza bulaşabilir.

3. Tarayıcı korsanının

Bu tür bir virüs, belirli web tarayıcı işlevlerini “kaçırır” ve otomatik olarak istenmeyen bir web sitesine yönlendirilebilirsiniz.

4. Yerleşik virüs

Bu, kendisini bir bilgisayar sisteminin belleğine ekleyen herhangi bir virüs için genel bir terimdir. Bir işletim sistemi yüklendiğinde, yerleşik bir virüs her zaman yürütülebilir.

5. Doğrudan eylem virüsü

Virüs içeren bir dosyayı çalıştırdığınızda bu virüs türü devreye girer. Aksi halde, uykuda kalır.

6. Polimorfik virüs

Bir polimorfik virüs, virüslü bir dosya yürütüldüğünde kodunu değiştirir. Antivirüs programlarından kurtulmak için bunu yapar.

7. Dosya enfeksiyonu virüsü

Bu yaygın virüs, zararlı kodları yürütülebilir dosyalara ekler – bir sistemde belirli işlevleri veya işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan dosyalar.

8. Multipartite virüs

Bu tür virüsler birçok şekilde bulaşır ve yayılır. Hem program dosyalarını hem de sistem sektörlerini etkileyebilir.

9. Makro virüs

Makro virüsler, yazılım uygulamaları için kullanılan aynı makro dilinde yazılır. Bu tür virüsler, genellikle e-posta ekleri yoluyla virüslü bir belgeyi açtığınızda yayılır.

Bilgisayar virüsleri nasıl kaldırılır?

Bir bilgisayar virüsünü kaldırmak için iki yaklaşım kullanabilirsiniz. Bir tanesi manuel do-it-yourself yaklaşımıdır. Diğeri saygın bir virüsten koruma programının yardımına dayanarak.

Kendin yapmak ister misin? Bir bilgisayar virüsü kaldırıldığında çok fazla değişken olabilir. Bu süreç genellikle bir web araması yaparak başlar. Uzun bir adım listesi gerçekleştirmeniz istenebilir. Süreci tamamlamak için zamana ve muhtemelen uzmanlığa ihtiyacın olacak.

Daha basit bir yaklaşımı tercih ederseniz, genellikle bir virüsten koruma yazılımı programı kullanarak bir bilgisayar virüsünü kaldırabilirsiniz. Örneğin, kaliteli virüs programı, bilgisayarınızda bulunan birçok bulaşmayı kaldırabilir. Ürün ayrıca gelecekteki tehditlerden korunmanıza yardımcı olabilir.

Ayrı bir şekilde, virüs programları ayrıca ücretsiz, üç aşamalı bir virüs temizleme planı sunuyor. İşte nasıl çalışıyor.

 1. Cihazlarınızda ki virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları kontrol etmek için ücretsiz bir virüs program çalıştırın . Not: Mac OS’de çalışmaz.
 2. Kullanım virüs programları mevcut virüsleri yok etmek için serbest virüs ve kötü amaçlı yazılımları temizleme aracı. Yardıma mı ihtiyacınız var? Bir virüs programı teknolojisi, virüslerin çoğunu bulmak ve ortadan kaldırmak için bilgisayarınıza uzaktan erişerek yardımcı olabilir.
 3. Gelecekteki kötü amaçlı yazılım ve virüs tehditlerini önlemeye yardımcı olmak için güncel güvenlik yazılımını yükleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir