Bilgisayar Donuyor Kalıyor!

Konu başlığında belirttiğim gibi bilgisayar donuyor kalıyor sorunun veya probleminin sebepleri ve çözümlerini aşağıda tek tek detaylı olarak paylaşacağım.

Bilgisayarın donmasına ve takılmasına bir çok şey sebep olabilir en basit örnek usb ile bağladığınız bir cihazın arızalanması bilgisayarın durduk yere donması veya yavaşlayıp takıla takıla çalışmasına sebep olabilmektedir.

Bilgisayar neden donar?

 1. İşlemci aşırı ısındığında.
 2. Bios ayarlarında oluşan bir sorundan.
 3. Donanım çakışmasından.
 4. Bilgisayara bulaşan bir virüs olabilir.
 5. Donanımın işletim sistemini kaldıramadığı için.
 6. Over clock (hız aşımı) sebep oluşturur.
 7. En son güncel driver sürücülerini bulup tekrardan bilgisayarınızın driver sürücülerini güncelleyiniz.

Bilgisayarda donma sorunu nasıl çözülür?

 • İşlemci ısısını “aida64” programı ile kontrol ediniz. Normal ısı değeri 40-50 °C aralığındadır.
 • Ram arızası olma ihtimali yüksek bu sebeple ram iki tane ise birini söküp gideri takılı kalarak ikisini de test ediniz.
 • Virüs bulaşması sonucu, bilgisayarınız donma, takılma gibi sorun oluşabilir. Virüs programı ile detaylı tarama yapmanızı tavsiye ederim.
 • Sistem yetersiz kalıyor olabilir örnek vermek gerekirse işlemci kasması, ram yetersizliği gibi arka planda çalışan gereksiz olan tüm programları durdurun.
 • Donanım çakışması söz konusu olabilir sonradan eklediğiniz bir donanım veya bilgisayarda takılı olan usb cihazları gibi bunun için ilgili donanımı pasif hale getirmelisiniz.
 • Overlock işlemi uygulanmış ise gerektiğinden fazla hız aşımı sebep verebilir. Fabrika ayarlarına tekrar dönüş yapmanız sorunu ortadan kaldırabilir.

Yukarıdaki işlemleri uyguladınız ve hala donma veya takılma devam ediyor ise bilgisayara format atmanız gerekmektedir. Format atmayı bilmiyorsanız teknik servise götürüp format attırabilirsiniz.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir