Backlink Nedir ve Nasıl Yapılır?

Backlink, alan adınızdaki sayfalara işaret eden dış alan adlarından gelen bağlantılardır; esasen kendi alanlarından sizinkilere geri bağlantı. Daha büyük bir dereceye kadar, backlink profiliniz, alanınızın backlink profilinin genel gücü, alaka düzeyi ve çeşitliliğine katkıda bulunan harici sitelerin (referans alan adı olarak da bilinir) backlinklerinden oluşur.

Toplam backlink sayısı, genellikle aynı yönlendiren alan adından veya birden çok yönlendiren alandan birçok bağlantı içerebilir. Referans alanların, kendi alan adlarına uygun, yetkili veya yararlı olması durumunda içeriğinize geri dönmeleri yaygındır. İdeal bir dünyada, bu geri dönüşler nasıl biriktirilir; Diğer web sitelerinin ilişkilendirilmek istediği benzersiz içerik.

Genel olarak, backlink, dış kaynaklardan alan adınıza bağlı olan içerik için bir “oy” güvencesi olarak kabul edilir.

Seo backlink önemi

Seo backlink önemi, Arama Motorları ve kullanıcıları için önemlidir. Bir kullanıcının bakış açısından, backlink’ler, insanların aynı ya da ilgili konularda başka bilgi kaynaklarını bulmaları için bir yol sağlar.

Örneğin, tüketici “en iyi akıllı telefonlar” ile ilgili bir sayfayı ziyaret ediyorsa diğer taşıyıcılara, cep telefonu sağlayıcılarına veya kullanıcı tarafından oluşturulan inceleme sayfalarına bağlantılar bulabilir. Bağlantılar, ihtiyaç duyulduğunda kullanıcıyı doğrudan istenen bilgilere aktardıkları için katı bir tüketici deneyimi yaratır.

Arama Motorları için, backlink sayfanın önemini ve değerini (yani yetki) belirlemeye yardımcı olur. Tarihsel olarak, backlink miktarı bir sayfanın popülerliğinin bir göstergesiydi. Günümüzde, geri dönüşlerin endüstri ile ilgili farklı sıralama faktörlerine göre değerlendirilmesinden dolayı, daha az miktar odaklı ve bağlantıların geldiği sitelerin kalitesiyle ilgilidir.

Alternatif olarak, birçok güvenilir olmayan alandan çok fazla sayıda backlink, alan adınızın yetkili sinyallerini engelleyebilir.

Kaliteli backlink nasıl alınır?

Kaliteli backlink,Başkalarından daha iyi bağlantılar almak için daha iyi olan alanlar vardır. Bunlar, “güvenilir” kaynaklar olan ve daha yüksek alan yetkisine sahip alanlardır.

Örneğin, eğitim kurumlarından (.edu) ve hükümet kuruluşlarından (.gov) gelen bağlantılar, çok fazla yetki taşıma ve “güvenilir” içerik veya siteleri arama motorlarına gönderme eğilimindedir.

İyi bir Backlink Profili neye benziyor?

Doğal bir backlink profili çeşitlidir. Linkler farklı etki alanlarından geliyor ve bağlantılar farklı güçlere sahip olacak.
Backlink profilinizi en iyi anlamak için, referans alan adları ve IP’ler, backlink’in nereden geldiği ülke ve En Üst Düzey Alan gibi birkaç üst düzey KPI’ya bakmak mantıklıdır.

Backlink Faydaları ve Zararları

Backlink doğal görünmesini sağlayın. Web yöneticilerine belirli bir çapa metni kullanarak sayfalarınıza geri dönmelerini istemeyin çünkü bu, arama motorları tarafından fark edilebilecek bir modele neden olabilir ve bir penguen olan bir penguen almanıza neden olabilir. Ayrıca, bir site için kendi sitelerinde her sayfanın altbilgisine bir bağlantı koymasını istemek gibi, geri bağlantılar oluşturmak için gölgeli veya doğal olmayan bir şey yapmayın.

Bağlantılar için hiç kimseyi ücret ödemeyin! Sponsorlu içeriği tercih ederek backlink almaya çalışıyorsanız, bunun üzerinde açıkça “Sponsorlu” yazmalıdır. Bu bir FCC yönetmeliği. Çoğu yayıncı bu geri bağlantıları ” nofollow ” olarak işaretler ancak yine de bağlantı değerine sahiptir ve sitenize trafik çekebilirler.

Bir kerede, DMOZ gibi dizinler link eklemek ve geri dönüş almak için iyi bir yerdi. Ancak, bu büyük web dizinleri artık gerçekten alakalı değil. Ancak, sektörle alakalı dizinleri veya niş toplulukları çevrimiçi bulursanız, bu türden bir siteden bir backlink almak için web yöneticileriyle bir ilişki kurmaya değebilir.

.GOV alanları, yalnızca herkes tarafından başlatılamayacakları için oldukça değerlidir. Böylece doğal olarak daha fazla alan değerine sahipler.

Backlink çalışması nasıl yapılır?

Webmaster tools kayıt olup sitenizi eklemeniz backlink çalışması açısından iyi olur. Markanızı neden beğendiğinizi, markanızın kendileriyle iyi bir şekilde ortak olabileceğini düşünerek veya yayınladıkları makaleleri ve diğer içerikleri gerekçe göstererek bunları daha açık hale getirmenin harika yollarını listeleyebilirsiniz. LinkedIn gibi profesyonel sitelerde gerçek bir irtibat noktası bulmaya çalışın. “Sevgili Web Yöneticisi…” e-postalarının genel bir patlaması gerçekten sadece bir spam kampanyasıdır.

Siteme backlink verenler nasıl öğrenilir?

Sitenizin biriktirdiği backlink izlemek siteme backlink verenler kim olduğunu öğrenmeniz ve takip etmeniz siteniz için önemlidir. Öncelikle, hizmet ortamınızın çalıştığını doğrulayabilirsiniz. İkincisi, herhangi bir gölgeli backlinks alırsanız izleyebilirsiniz. Rusya ve Brezilya’dan gelen alan adları, spam’in kötü amaçlı kökenleridir. Bu nedenle, sitenizi etkilememiş olsalar bile , Google Arama Konsolu aracılığıyla dünyanın bu bölgesinden gelen sitelerin bağlantılarını, en kısa sürede bulursanız bile reddetmek akıllıca olacaktır .

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir