Arama motoru optimizasyonu nedir? ve neden yapmalıyız?

Editör pozisyonlarında daha önce edindiğim tecrübelerim olmasına rağmen, ilk kez editörün başı olarak ve yeni bir dergi için, son 18 ayda bir dik öğrenme eğrisi yaşadım. Tüm editörler, yeni keşifleri teşvik etmek ve okuyuculara önemli yeni bilgiler sağlamak için dergilerinde yayımlanan bilimin mümkün olduğunca yaygın bir şekilde yayılmasını istiyorlar. Bu nedenle, benim önemli işlerimden biri, yazarlarımızın Tromboz ve Hemostaz (RPTH) Araştırma ve Uygulamalarında yayınlanan yeni bilimsel keşiflerin tanıtımını yapmaktır , böylece yazarlarımız çalışmalarına maksimum maruz kalmaktadırlar.

RPTH vizyonumuzda belirtildiği gibi , 1 , 2 sadece online olarak yayınlanan açık erişimli bir dergi olarak, yüksek kaliteli tromboz ve hemostaz araştırmasına sınırsız erişim sağlamayı hedefliyoruz. Açık erişim yayıncılığının avantajı, herkesin çalışmanızı okuyabilmesidir; engel yok. Ancak, potansiyel okuyucularınız çalışmalarınızı okumak için bulmak zorundadır! Bu amaçla, yazarlarımızın kullanımı için web sitemizdeki yayıncı Wiley’den arama motoru optimizasyonu (SEO) hakkında bilgi vermekteyiz ve bu bilgiyi burada açıklarım. 3 Bu bilgi, işinizin keşfedilebilirliğini artırmak için stratejiler sağlar. İncelemek için zamanınızın birkaç dakikasına değecek.

Çoğu bilim adamı kendilerini pazarlamacı olarak düşünmez, ancak biliminizi pazarlamak önemlidir. Bu, erişiminizi ve alandaki itibarınızı geliştirecektir. SEO, web dünyasının arama sıralamasını iyileştirmek için pazarlama dünyasında iyi bilinen bir kavramdır. Bilimsel yayıncılıkta SEO, makalelerinizi, arama motorları tarafından kolayca bulunabildiğinden, kullanıcılara çevrimiçi yönlendirilecek şekilde oluşturmayı içerir. Başka bir deyişle, SEO, arama motorunuzun sonuçları listesinde müsveddinizin listelenmesine izin verir. Listede daha yüksek olmak, daha fazla okuyucunun işinizi bulacağı anlamına gelir. SEO, anahtar kelimelerin kullanımı, en iyi uygulama web sitesi tasarımı ve açık erişimli içeriğimizin doğasıyla gerçekleştirilir.

Seo neden gereklidir?

SEO neden bilimde önemlidir? İnternet’teki çoğu ticari web sitesinde olduğu gibi, Wiley Online Kütüphanesi’ne gelen ziyaretçi trafiğinin yarısından fazlası Google gibi arama motorları aracılığıyla geliyor. 3 İşiniz bu motorlar tarafından bulunacak mı? Wiley bunu geliştirmek için bizim adımıza çalışır, ancak yazarların da bir rolü vardır. Esasen SEO, biliminizi pazarlamakla ilgilidir, böylece bulunabilir, okunabilir ve alıntılanabilir.

Tabloda gösterildiği gibi, Wiley, yazarların makalelerinin keşfedile bilirliğini artırmaları için beş ipucu önermektedir. 3 buradan bazı dergilerin bu “sıkıcı yazar talimatları” izlerken ile karşı karşıya olduğumuz öğeleri gibi bunlardan bazıları tanıyabilir ve bunlar kurallarıydı neden belki de hiç tanımadım (örneğin kısa başlığın gereksinimi). Evet, bu kuralların bir nedeni var! Bu ipuçlarından yararlanmak için, makalenizle alakalı 2‐3 anahtar kelime belirleyerek başlayın. Bir anahtar kelime, bir kelime veya ifade olabilir. Alanda iyi bilinen anahtar kelimeleri kullanmak istersiniz (“antikoagülasyon” veya “venöz tromboembolizm” gibi).

Arama motoru optimizasyonu sürecindeki ilk adım

  1. Arkadaşça makale başlığı ara. Başlık kısa olmalı ve ilk 65 karakterde anahtar kelimelerinizi içermelidir. Başlığınız uzunsa, bir kısmını özetin ilk birkaç cümlesine taşıyın.
  2. Özeti optimize edin. İlk iki cümle, arama motorları için çok önemlidir; Gerekli bulgularınızı ve anahtar kelimelerinizi buraya ekleyin. Anahtar kelimeleri özette 3‐6 kez tekrarlayın. Bulgularınızı kısa sürede ifade edin.
  3. Tekrarlayın, tekrarlayın, anahtar kelimelerinizi tekrarlayın (çok fazla değil). Bunları başlığa ve özete dahil ederek başladı. Şimdi bunları makale gönderim sitesinde belirtilen anahtar kelimelerinizde tekrarlayın, makale başlıklarına dahil edin ve bunları metinde kullanın. Arama motorları aslında “anahtar kelime doldurma” için çalışmayı cezalandırır, bu da işin arama motorundan kaldırılmasına neden olabilir, bu yüzden aşırıya kaçmamak için dikkatli olun. Makale başlıkları, özellikle anahtar kelimelerinizi birleştirdiyse, çalışmalarınıza yapı sağlamanıza ve arama motorlarının bulmasına yardımcı olur.
  4. Tutarlı yazar isimleri. Yayınlanmış çalışmada zaman içinde tutarlı bir şekilde yazarların isimlerini / baş harflerini kullanın; Örneğin, her seferinde orta başlangıç ​​tutun.
  5. Yayınlanmış makalenizde bağlantılar oluşturun. Arama motorlarının arama motorlarını bulması ve vurgulaması (örn. Sonuç listesinin yukarısına taşınır) için daha fazla “bağlantılı bağlantılar” ile çalışmak daha kolaydır. Makalenizde bağlantılar sosyal medya siteleri ve kurumsal web sitelerinde yapılabilir. Google, “.edu” ile biten web sitelerine değer veriyor. 4 Makaleniz hakkında bir blog yazmak da iyi bir fikirdir. Çalışmanızla ilgili bir Wikipedia sayfası varsa, makaleniz hakkında bilgi ve ona bir başvuru ekleyin. 4 Birçok RPTH yazarı ve okuyucu, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya sitelerinde RPTH makalelerini aktif olarak tartışmaktadır. Bunu yapmakla ilgileniyorsanız, sosyal medya kılavuzumuzu RPTH web sitesinde ( http://rpth.isth.org ) kullanmaya başlayın .

Son derece bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz. RPTH’de, mümkün olan en iyi SEO uygulamalarını teşvik ederek, yayınladığımız makalelerin daha büyük bir etkiye sahip olacağını düşünüyoruz. Bilim adamları genelde bunu düşünmez, ama yapmalılar. Kesinlikle çok şey öğrendim ve bu basit stratejileri kullanarak kişisel yayıncılık uygulamalarını genişleteceğim.

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir